Posted in Bibliotēkas Latvijā

Bibliotēka uz riteņiem

© Elīna Sniedze, 2011

Mūsu mazajā valstī joprojām ir vietas, kur cilvēkiem piekļuve bibliotēkām ir sarežģīta, tāpēc, ja cilvēks neiet pie grāmatām, tās dodas pie viņa. Bibliobuss (bibliobus, bookmobile, bookbus) ir tāda kā neliela braucoša bibliotēka (mobile library), tās šoferis veic noteiktu maršrutu, apstājoties noteiktās vietās (reizēm arī pie mājām, kurās dzīvojošie cilvēki nespēj aiziet līdz maršrutā noteiktajām vietām). Ir grāmatas, kas tiek vestas līdzi kā pastāvīgs bibliotēkas krājums. Bibliotēkas lietotājiem ir arī iespēja uz nākamo braukšanas reizi pasūtīt sev interesējošo literatūru, kā arī audio ierakstus un citus informācijas nesējus. (3)

http://www.flickr.com/photos/25802865@N08/3461206941/
Singapūras Nacionālās bibliotēkas valdes bibliobuss – Mollija, foto Choo Yut Shing

Foto no Flickr.com lietotāja chooyutshingCreative Commons License

Pārvietojamo bibliotēku pirmssākumi meklējami Anglijā. Kā izrādās, pirmā šāda veida bibliotēka bija izveidota ap 1857. gadu uz stumjamiem ratiņiem, kurus stūma pats cilvēks. (4) Nākamā mobilā bibliotēka Anglijā bija ierīkota 1858. gadā zirgu karietē. ASV gan nebija tik ātra un pārvietojamo bibliotēku izveidoja tikai 1904. gadā, tas bija mūļa vilkts pajūgs ar koka kastēm, kurās bija sapakotas grāmatas. (3)

Ogrē bibliobuss kursē vairāk kā 15 gadus, tas dodas savos maršrutos 7 reizes mēnesī un kopumā apkalpo apmēram 250 lasītājus. Ogres pašvaldība katru mēnesi bibliobusam jaunu grāmatu iegādei atvēl apmēram 60–70 latus. Protams, grāmatas un žurnālus ziedo arī paši lasītāji. (1) Bibliobusa krājumā ir aptuveni 3000 grāmatu. (5)

http://www.ogresvestisvisiem.lv/
Ogres Centrālās bibliotēkas mobilā bibliotēka jeb bibliobuss, foto U.Prancāns

Foto no U.Prancāna raksta “Ogres bibliobuss kursē jau 15 gadus”
pārpublicēts ar “Ogres Vēstis Visiem” redaktora atļauju

Kopš 2009. gada pavasara bibliobuss kursē arī Grobiņas novadā. Savu grāmatu autobusu Grobiņas iedzīvotāji saņēma no Vācijas.  Šeit var arī aplūkot maršrutu un grafiku. (2)

Domāju, ka tā ir ļoti laba iespēja cilvēkiem, kuriem ir kustību traucējumi un arī cilvēkiem, kuri dzīvo nomaļākās vietās, jo tur autobuss citreiz nekursē, kursē tikai vienreiz dienā, vai arī autobusi kursē neizdevīgos laikos. Tad nu bibliobuss ir ļoti pretimnākoša ideja un iespēja gūt sev emocionālo pacēlumu ar labas grāmatas palīdzību. Esmu arī dzirdējusi, ka Taizemē ir grāmatu ziloņi, citur kamieļi, Norvēģijā grāmatu kuģi, vēl citur velosipēdi ar mazām piekabītēm, bet par to citreiz…

Painteresējies, vai arī tavā apkārtnē ir šāda iespēja, un, ja nav, tad varbūt ir nepieciešams realizēt!

Vari aplūkot bibliobusu bildes šeit un arī šeit.

Izmantotie informācijas avoti:

  1. Prancāns, Uldis. Ogres bibliobuss kursē nu jau 15 gadus. Ogres Vēstis Visiem [tiešsaiste], 2010. gada 23. decembris [skatīts 2011. gada 15. decembris]. Pieejams: šeit.
  2. Jaunzems, Pēteris. Bibliotēka uz riteņiem no Ofenbahas [tiešsaiste]. Liepajniekiem.lv. 2009. gada 19. marts [skatīts 2011. gada 15. decembris]. Pieejams: šeit.
  3. Wikipedia contributors. Bookmobile [online]. Wikipedia, the free encyclopedia. Last updated: 12 December 2011 [cited 15 December 2011]. Available: here.
  4. [Perambulating Library]. The British Workman, 1 February 1857. Posted on Mealsgate.org.uk. [cited 15 December, 2011]. Available: here.
  5. Bibliobuss [tiešsaiste]. Ogres Centrālā bibliotēka. [skatīts 2011. gada decembrī]. Pieejams: šeit.
Advertisements

Autors:

LBB JSS vadītāja, LBB valdes locekle, LR Patentu valdes Intelektuālā īpašuma informācijas centra vecāka referente

2 thoughts on “Bibliotēka uz riteņiem

  1. Bērnībā atceros, ka netālu no mājām katru trešdienu vai ceturtdienu apstājās Ogres bibliobuss, ne tikai tantiņas, bet arī večuki bija starā pa šādu iespēju – lasīt grāmatas katru nedēļu un piedzīvot patīkamu apkalpošanu.
    Liela uzslava cilvēkiem, kuri ir saistīti šajā projektā.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s