Posted in Bibliotēkas Latvijā

Stāstu bibliotēkas Latvijā

© Aelita Ramane, 2011 speciāli LBB JSS

“Ir jāizvēlas: vai nu dzīvot, vai stāstīt” — Žana Pola Sartra citāts lieliski noder Stāstu bibliotēkām, jo to uzdevums ir stāstīt, stāstīt un vēlreiz stāstīt, bet kas tās ir par bibliotēkām?

2010. gadā, novērtējot bibliotēku lomu nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un stāstīšanas tradīciju un prasmju veicināšanā, un stāstīšanas tradīciju nozīmi sabiedrības saliedēšanā un vietējās kopienas dzīves kvalitātes celšanā, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija izveidoja Latvijas bibliotēku tīklu “Stāstu bibliotēkas”.

Stāstu bibliotēku vasaras skola Pilsrundālē 2011, foto no G.Pakalna personīgā arhīva

Apskatei pieejamas arī citas fotogrāfijas no Stāstu bibliotēku
“Vasaras skola Pilsrundālē 2011” arhīva

Tīkla mērķis bija veicināt stāstīšanas tradīciju kā nemateriālā kultūras mantojuma nozīmīgas daļas pārmantošanu Latvijā, izceļot bibliotēku lomu Latvijas sabiedrības vērtību apzināšanā un paaudžu saiknes un sabiedrības vienotības stiprināšanā.

Šobrīd bibliotēku tīklā aktīvi darbojas 19 bibliotēkas no visas Latvijas, kas regulāri īsteno dažādus stāstīšanas pasākumus savās bibliotēkās. Stāstu un stāstīšanas pasākumi tiek organizēti gan lieliem, gan maziem, gan arī kopīgi, tādējādi ne tikai vienojot paaudzes un mudinot cilvēkus uz sarunu, bet arī pilnveidojot šo tik vērtīgo klausīšanās un stāstīšanas prasmi, kā arī savstarpējo pieredzes un zināšanu apmaiņu.

http://informacijastelpa.blogspot.com/2009/03/projekts-stastu-laiks-bibliotekas.html
Stāstu laiks Limbažu Bērnu bibliotēkā, foto I.Dzintare

Foto no I.Dzintares raksta
“Projekts “Stāstu laiks bibliotēkās””

Bērniem stāstu pasākumus veido atraktīvākus, izmanto lelles un maskas un pārģērbjas tēlos, kā to dara Dubultos, Alūksnē, Kuldīgā un citur. Pieaugušos jāprot uzrunāt, lai sarunas sāktos, un tad jau atliek tikai virzīt vēlamajā virzienā. Īpaši sirsnīgi stāstu pasākumi veidojas pagastu bibliotēkās, kur viens otru pazīst un bibliotēkas vide ir tik piemērota sirsnīgai vakarēšanai.

Tīkla bibliotēkas attīsta un organizē stāstīšanas pasākumus bibliotēkās gan par jaunības dienu atmiņām, gan dažādām tradīcijām, interesantām situācijām, izlasītajām grāmatām un dažādiem citiem aizraujošiem stāstiem. Atmiņu stāstus saglabājam audio un videoierakstos, jo tie lieliski papildina novadpētniecības digitālo krājumu.

http://www.talsumuzejs.lv/
Stāstu bibliotēku dalībnieces Ingunas Radziņas darināto leļļu izstāde, foto S.Priede

Foto no Talsu novada muzeja krājumiem

Šovasar, augusta otrajā pusē, Rundāles novada Pilsrundālē stāstnieces pulcējās uz pirmo Vasaras skolu, kur trijās dienās apguva dažādas prasmes — aktierisko meistarību, leļļu gatavošanu, bērnu fantāzijas rosinošas aktivitātes, iepazina vietējos kultūras objektus — Mežotnes pilskalnu un Rundāles pili. Taču vasaras skolas uzdevums bija izstrādāt koncepciju pirmajam Zemgales stāstu festivālam. Prāta vētrā gūtas labas idejas, ieteikumi un noslīpēts uzmetums festivāla saturam, un tagad atliek salikt visu vienā projekta pieteikumā, lai jau 2012. gadā šāds festivāls notiktu un, protams, Pilsrundālē!

Mums vēl daudz kas jādara šajā jomā, bet es jau tagad varu teikt, ka neviens bibliotēku projekts nav mani tā aizrāvis kā šis un es noteikti to turpināšu, jo šajā laikmetā tik daudziem pietrūkst mierīgas sarunas un sirds siltuma.

Aelita Ramane
Pilsrundāles [Stāstu] bibliotēkas vadītāja
pilsrundalesbiblioteka.blogspot.com

Ieskaties arī:

Rakstā izmantotās fotogrāfijas pārpublicētas ar autoru atļauju.

Advertisements

Autors:

LBB Jauno speciālistu sekcijas viesautors

2 thoughts on “Stāstu bibliotēkas Latvijā

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s