Posted in Lasīšana, Virtuālās kopienas

Grāmatu apmaiņas kustība “Bookcrossing”

© Ella Juhņeviča, 2011

Vai jums kādreiz ir gadījies, ka mājās krājas grāmatas, kuras netiek lasītas, aizņem vietu, tomēr ir vēl labā stāvoklī? Ko ar tām iesākt? Mest ārā žēl, pārdot diez vai izdosies, draugiem konkrētās grāmatas neinteresē. Šādos gadījumos ir vairākas iespējas, piemēram, ziedot bibliotēkai vai kādai iestādei, aiznest uz grāmatu apmaiņas punktu vai sākt piedalīties aizraujošā grāmatu apmaiņas kustībā “Bookcrossing”, kas atbalsta lasītprasmes attīstību un darbojas visā pasaulē.

http://www.bookcrossing.com/
“Bookcrossing” tīmekļa vietne

Kas ir Bookcrossing

Bookcrossing kustība tika aizsākta 2001. gada aprīlī. Tās misija ir apvienot cilvēkus caur grāmatām. Bookcrossing ir pasaules bibliotēka un “gudrs” sociālais tīkls vienlaicīgi. Tas ir veids, kā dot grāmatai jaunu dzīvību un laist to pasaulē meklēt savu saimnieku. Katra grāmata, kas piedalās apmaiņas programmā tiek pie individuāla un unikāla identifikācijas numura, kuru izmantojot, var sekot tās ceļojumiem. Šobrīd ir vairāk nekā 980 000 dalībnieku un vairāk kā 8,3 miljoni grāmatu, kas ceļo pa 132 valstīm.

Apmaiņas pamatā ir trīs vienkāršas darbības:

reģistrē grāmatu un ielīmē tajā
īpašo Bookcrossing identifikācijas birku
***
novieto grāmatu kādā no reģistrētajiem Bookcrossing punktiem
vai kādā vienkārši izvēlētā vietā
***
seko grāmatas ceļiem caur tiešsaistes sistēmu

Vēl viena sistēmas priekšrocība ir atrast grāmatas, kuras ir atstājuši citi lietotāji. Šādā veidā var tikt pie sen kārotas, bet nekur nesameklējamas grāmatas, vai arī uzdurties kam pavisam jaunam un aizraujošam. Nekad nevar iepriekš paredzēt, kas no tā sanāks.

Katrs reģistrētais lietotājs var apskatīt savu statistiku, apskatīt savu grāmatu ceļošanas ceļu, ģenerēt jaunas birkas, ko ielīmēt grāmatās un iegūt jaunas grāmatas.

Ko vēl var iegūt no reģistrācijas Bookcrossing?

pievienoties vispasaules bibliotēkai
***
kārtot savu personīgo grāmatu plauktu
***
radīt un individualizēt ielīmes grāmatās
***
medīt grāmatas savā apkaimē vai ceļojumu laikā
***
čatot ar citiem lietotājiem par izlasītajām grāmatām
***
uzsākt jaunu oficiālo Bookcrossing zonu
(piemēram, kādā iecienītā kafejnīcā, bibliotēkā vai telefonbūdiņā)
***
iepazīties ar citiem lietotājiem no visas pasaules
***
piedalīties Bookcrossing konvencijās
***
dalīties ar grāmatām
***
apskatīt, kur tava grāmata ir aizceļojusi
***
iepazīstināt citus ar Bookcrossing
***
piedalīties konkursos

Bookcrossing Latvijā

Diemžēl, šobrīd Latvijā nav nevienas grāmatas. Tas patiesi ir skumji, jo ideja ir lieliska. Ja katrs varētu atrast kaut vienu grāmatu, ko palaist plašajā pasaulē, tad šī sistēma ātri vien sāktu darboties. Grāmatas var dabūt ne tikai savos, bet arī draugu, ģimenes locekļu un norakstīto grāmatu plauktos bibliotēkās.

Katrs var mēģināt palaist brīvībā kaut vienu grāmatu un sekot, kur tā nonāks. Galvenais ir izveidot ielīmi, kas norādītu, ka grāmata ir jāreģistrē sistēmā un jāpalaiž tālāk, ja tā ir izlasīta un vairs nebūs vajadzīga. Šādā veidā mēs popularizējam grāmatu vērtību, vēlmi un iespēju lasīt visiem, kā arī labestību un atbalstu citiem lasītājiem. Bez tam, tas arī ir ļoti ekoloģisks veids, kā tikt vaļā no liekas makulatūras un iepriecināt kādu ar negaidītu dāvanu.

Izmantotais avots:
www.bookcrossing.com

Advertisements

15 thoughts on “Grāmatu apmaiņas kustība “Bookcrossing”

 1. Sveiki!

  Atradu grāmatu Nīderlandē un tagad atbraucu uz mājām uz svētkiem, esmu jau gandrīz pabeigusi lasīt un domāju atstāšu to grāmatu kaut kur Rīgā, kur būtu viss labāk? Gētes institūtā?

  1. Rīgā grāmatas atstājusi neesmu, bet Gētes institūts droši vien ir labs variants. Vēl jau var grāmatu atstāt arī kādā nemarķētā vieta, tomēr tas negarantē, ka kāds to piereģistrēs.

 2. Es tagad gatavojos uzsākt divu savu grāmatu ceļojumu, bet pagaidām netieku ārā no mājas, jo slimoju. Bet jautājums ir tāds – Tā Art Cafe Sienna Strēlnieku ielā, tā ir tā apmaiņas vieta, kur es droši varu atstāt savas grāmatas? Vienkārši šobrīd laužu galvu, kur atstāt tā, lai grāmatas nemaisās nevienam pa kājam un lai tās grāmatas vispār aiziet pasaulē…

  1. Tā kā nedzīvoju Rīgā nevarēšu tev precīzi atbildēt. Bet parasti grāmatas atstāj tur, kur sistēma uzrāda apmaiņas punktus. Var jau arī atstāt sabiedriskajā transportā, bet tur nav garantijas, ka grāmatas tiks reģistrētas.

  1. Oho, redz cik mūsējie veikli nozaguši ideju bez jebkādām atsaucēm uz oriģinālo projektu. Bet nu labi, ka vismaz ideja tiek atbalstīta un grāmatas tiek laistas brīvībā 🙂

 3. Augusta beigās Gētes institūtā Rīgā tika palaistas pasaulē 4 grāmatas, visas vācu valodā. Tas arī viss, kas par šīm grāmatām zināms. Bookcrossing datu bāzē redzams, ka visas četras vēl joprojām klejo pa pasauli – tātad neviens tās vēl nav piereģistrējis, ka tā ir atrasta un/vai palaista tālāk.

  Ja, skatās statistiku par pēdējām 30 dienām, tad jāsecina, ka Latvijā pēdējā laikā neviena grāmata nav palaista plašajā pasaulē. Bet neskatoties uz to – Latvijā bookcrossing piereģistrējušies 103 dalībnieki.

  1. Es arī to ievēroju. Visi kā izsalkuši vilki gaida, kad varēs dabūt, bet paši neko nepievieno. Nu neko, vajadzēs braukt uz Latviju, savākt no visurienes bezmaksas grāmatas (kuras var dabūt uz norakstīto grāmatu plauktiem vai Otrās Elpas brīvpieejas plauktos) un jāsalīmē uzlīmes visās malās – varbūt tad tās tiks reģistrētas. 😛

   Varbūt grāmatu apmaiņas punkta ideja vienkārši labāk der Latvijai, kur tu vari samainīt vienu grāmatu pret citu? To gan vajadzētu ieviest kaut kur permanenti, jo pagaidām esmu vien gadatirgos un grāmatu izstādēs manījusi.

   1. Iespējams, ka tās 4 grāmatas ir jau paņemtas, tikai neviens nav iedomājies tās reģistrēt. Ella – vai sanāk, ka Latvijā nav arī neviena reģistrēta punkta, kur grāmatas atstāt?

    1. Punkti ir. Vari ieiet un paskatīties sistēmā. Nav jau tā, ka latvieši galīgi nepiedalās, bet grāmatas tiek palaistas salīdzinoši reti. Cilvēkiem patīk ņemt, bet ne dot. Tāds kāmīšu variants – visu sabāzt aiz vaigiem. Acīmredzot cilvēki nav pievērsuši uzmanību, ka grāmatas jāreģistrē, vai arī vienkārši to nav izdarījuši. Skumji. Cerams, ka kaut kas mainīsies, bet katrā ziņā tie, kam liekas grāmatas, var būt droši, ka tās kaut kur nonāks un tiks pie jauna saimnieka. Aizbraukšu mājās un izrevidēšu savus plauktus. Gan jau būs tādas grāmatas, ko diez vai lasīšu.

     Īstenībā būtu interesanti, ja bibliotēkas aktīvāk iesaistītos un reģistrētu norakstītās grāmatas – tas varētu būt visai aizraujoši – sekot, kur grāmata aizceļos (ja vien tiks reģistrēta).

 4. Latvijā jābūt gan dažām grāmatiņām. Kad Rīgas Gētes Institūtā viesojās Zolingenas pilsētas bibliotēkas direktore Klaudija Elsnere-Overberga no Vācijas un stāstīja seminārā par Bookcrosing, tika reģistrētas dažas viņas atvestās grāmatas :). Viņa arī mūs iepazīstināja ar šo interesanto ideju. Domāju, ka es noteikti kaut kad to pamēģināšu un kādam vēl ieteikšu… :). Gan jau Bookcrossing “aizies” arī Latvijā. Tāpat kā Geocaching. Zinu daudzus, kas ar to izklaidējas.

  1. Nav jau tā, ka tas nebūtu mēģināts, bet skatoties sistēmā nerādījās neviena pieejama grāmata. Tas nozīmē, ka visas aizgājušas un atradušas saimniekus, kas patiesībā ir labi. Ja paklikšķina pa vietām, tad var redzēt, kādas grāmatas ir bijušas iepriekš. Būtu jau foršāk tā kā man šeit Anglijā – aizej uz kafejnīcu, kur pilns plaukts. Izvēlies vienu vai dažas un tad citiem arī vēl pāri paliek 🙂

   Te gan liela daļa grāmatu ir mīlas romāni, bet gadās pa kādam klasikas gabalam. Man paveicās noķert interesantu grāmatu par grāmatu iespiešanas tehnikas vēsturi.

   Būtu dikti forši, ja Latvijā tās grāmatas vairāk ceļotu, nevis tikai paliktu kādā citā plauktā. Bet arī tā ir labi.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s