Posted in Bibliotēkas Latvijā, Bibliotēkas pasaulē

Ziemassvētki bibliotēkās

© Rasa Sausiņa, 2011

Adventes vainagā deg nu jau otrā svecīte, ir palikušas vēl divas nedēļas līdz Ziemassvētkiem. Arī bibliotēkas cenšas šajā laikā sevi izdaiļot un iepriecināt savus apmeklētājus. Šoreiz centīšos apskatīt, ko šajā svētku laikā piedāvā gan ārzemju, gan Latvijas bibliotēkas.

http://www.flickr.com/photos/35886662@N02/5261615489
Ziemassvētku eglīte Sanfrancisko Universitātes Glīsonas bibliotēkā

Foto no Flickr.com lietotāja shawncalhounCreative Commons License

Virdžīnija Eleina (pensionēta bibliotekāre no ASV) savā rakstā “Izrotā bibliotēkas Ziemassvētku eglīti” apkopojusi vairākus padomus, kā izrotāt Ziemassvētku eglīti. Piemēram, eglīti var izrotāt ar apdrukātām papīra lapiņām, uz kurām attēloti slaveni pasaku varoņi, vai arī ar īpaši noformētiem priedes vai egles čiekuriem. Taču ir vēl daudz citu iespēju.

 • Deltas Koledžas bibliotēkā (ASV) tika īstenota ideja izmantot grāmatas kā eglītes “celtniecības” materiālu.
 • Svētās Klēras apgabala bibliotēkas (ASV) tās apmeklētājiem lūdza atnest eglīšu rotāšanai jaunus vai pašu darinātus cimdus un šalles, kuri pēc svētkiem tika ziedoti bezpajumtnieku patversmei.
 • Latvijā vēl neieviesta tradīcija ir labdarības loterija. Piemēram, lai par sabiedrības līdzekļiem iegādātos kādu jaunu mēbeli, par simbolisku samaksu bibliotēka varētu tirgot loterijas biļetes, balvā piedāvājot Ziemassvētku eglīti, kuru izrotājuši jaunieši.
 • Katru gadu eglītes izrotāšanā bibliotēka varētu iesaistīt kādu noteiktu sabiedrības grupu, piemēram, skolniekus vai lasīšanas kluba biedrus. Noteikti nepieciešams iemūžināt fotogrāfijās darba procesu un nodrošināt šī pasākuma publicitāti vietēja mēroga laikrakstā un bibliotēkas tīmekļa vietnē vai emuārā.
 • Vēl viens variants ir sarūpēt eglīšu rotājumu izgatavošanai nepieciešamos materiālus un lūgt katram bibliotēkas apmeklētājam izveidot vienu rotājumu, ko iekārt eglītē.

Svētku noskaņojuma radīšanai iesaku izlasīt kādu no Ziemassvētku stāstiem. Mūsdienās tos varam meklēt ne tikai tradicionālajās bibliotēkās, bet arī virtuālajās. Piemēram,  Ziemassvētku virtuālajā bibliotē var izlasīt deviņus Ziemassvētku stāstus. Ja tev nav sveša angļu valoda, iepazīsties ar tiem.

http://www.flickr.com/photos/22309255@N00/2111196442
Ziemassvētku vecītis kādā no ASV bibliotēkām

Foto no Flickr.com lietotāja Missouri River Regional LibraryCreative Commons License

Ņujorkas Publiskā bibliotēka rīko koncertus, Ziemassvētku filmu skatīšanās pasākumus, Ziemassvētku dziesmu dziedāšanu un stāstu lasīšanu jaunākajiem apmeklētājiem. Bērniem ļoti patīk, ja bibliotēku apciemo Ziemassvētku vecītis. Savukārt vecāka gadu gājuma cilvēkus, kuri dzīvo pansionātos, iepriecina īpaši viņiem rīkoti Ziemassvētku tējas/kafijas rīti, kad pansionāta iemītniekus apciemo brīvprātīgie darbinieki.

Billija Grehema bibliotēkas (ASV) piedāvāto Ziemassvētku pasākumu klāsts ir ļoti plašs. Pasākumu ir tik daudz, ka cilvēkiem ir iespējas izvēlēties. Piedāvājumā ir gan izjādes ar zirgiem, gan korāļu dziedāšanu, gan Ziemassvētku stāstu stāstīšana visa vecuma bērniem, gan arī tirdziņi un vēl. Ne velti šīs bibliotēkas Ziemassvētku pasākumi tika iekļauti Top 100 ASV notikumu sarakstā.

Arī Latvijas bibliotēkās notiek gatavošanās Ziemassvētkiem. Tiek veidotas dažādas grāmatu izstādes, notiek zīmējumu konkursi un arī radošās darbnīcas. Piemēram, Daugavpils novada bibliotēkās tiek organizētas dažādas radošās darbnīcas. Olaines bibliotēkā būs apskatāma Ziemassvētkiem un to tradīcijām veltīta materiālu izstāde “Tik balts un kluss…”, bet tās Bērnu literatūras nodaļā — iespieddarbu izstāde “Sudrabiņa lietiņš lija Ziemassvētku vakarā” 1.-4. klases skolniekiem. Alojas novada Puikules bibliotēkā būs apskatāma Brīvzemnieku pagasta iedzīvotāju darināto rokdarbu izstāde un notiks arī tradicionālais Ziemassvētku pasākums mazajiem bibliotēkas apmeklētājiem. Un jau vakar Saldus novada Kursīšu bibliotēka sadarbībā ar kultūras darba organizatori piedāvāja nodarbības sveču liešanā. Šos un vēl citus pasākumus var uzskaitīt vēl un vēl. Diemžēl Latvijas Nacionālās bibliotēkās tīmekļa vietnē nekādus pasākumus saistītus ar Ziemassvētkiem neatradu.

Ja man jautātu, vai Latvijā ir kāda bibliotēka, kurā varētu rīkot Ziemassvētku koncertu lielam apmeklētāju skaitam, tad es teiktu, ka tā ir Ventspils Pārventas bibliotēka. Ceru, ka arī mūsu “Gaismas pilī” tiks nodrošināta šāda iespēja.

Ja tev ir informācija, kā tavā bibliotēkā notiek
kāds Ziemassvētku pasākums, padalies ar pārējiem.

Advertisements

Autors:

Sabiedriska, jautra un noslēpumaina studente, kas priecājas par visu, bet visvairāk mīl balonus un lietu. Pašlaik studē LU Sociālo zinātņu fakultātes Informācijas pārvaldības bakalaura studiju studiju programmā, kur nokļuvusi līdz otrajam kursam. Brīvajā laikā patīk dziedāt, krist citiem uz nerviem un pagatavot ko garšīgu. Tic, ka informācija ir spēks un reizēm vienīgais glābiņš ir pārmaiņas!

8 thoughts on “Ziemassvētki bibliotēkās

 1. Bibliotēkas nav vienas, tās var sadarboties ar māksliniekiem, rakstniekiem, kultūras namiem, skolām, arī ar dažādiem uzņēmumiem, un veidot ļoti jaukus un nebijušus pasākumus.

  Esmu arī ievērojusi, ka ārzemju bibliotēkās mēdz eglīti novietot kājām gaisā. Šī ideja ļoti labi sasaucas ar stāstu par Alisi Brīnumzemē. Aija un Eva, kuras 2008. gada rudens semestri pavadīja Lafboro, stāstīja, ka viņas tādu eglīti redzēja kādā no Lielbritānijas bibliotēkām.

   1. Bibliotēkās lielie pasākumi parasti tiek plānoti jau gada sākumā, tas nav tāds spontāns pasākums. Taču viss ir ļoti atkarīgs arī no paša bibliotekāra uzņēmības un noslogojuma, kā arī radošas pieejas (rakstā minēti vairāki piemēri) un finansēm. Ir bibliotēkas, kurās strādā tikai viens bibliotekārs. Nevar prasīt, ka bibliotekārs pasākumu organizēšanai veltītu arī savu ārpus darba laiku. Lai gan ir arī tādi gadījumi.

    Būtu interesanti uzzināt, ko par šo jautājumu saka paši bibliotekāri.

 2. Tikko izlasīju, ka Liepājā un Siguldā jau ir noticis, bet Ventspilī, Saldū, Kuldīgā, kā arī citās Latvijas pilsētās vēl tikai notiks Ziemassvētku koncertizrāde bērniem un ģimenei “Ziemassvētki brīnumskapī”. Iemesls, kāpēc par to ierunājos, ir tāds, ka tviterī, apskatot koncertizrādes plakātu, pamanīju, manuprāt, ļoti foršu aicinājumu – “Atnes un ziedo labu bērnu grāmatu bibliotēkai!”

  1. Jā, es to atcerējos, kad no rīta lasīju ziņu, jo biju pa TV redzējusi reklāmu! Bet tas nenozīmē, ka bibliotēkai grāmatu varam dāvināt ne tikai Ziemassvētkos, bet arī ikdienā! 🙂

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s