Posted in Sevis pilnveidošana

Lēmumu pieņemšana

© Viktorija Moskina, 2011

Cilvēks katru dienu pieņem vairākus lēmumus. Piemēram, tagad mājasdarba “Kvalitātes vadības sistēma bibliotēkā” pildīšanas vietā es rakstu šo tekstu.

Izlasot Haralda Vilenbroka rakstu žurnālā “GEO”, kļuva skaidrs, ka, neskatoties uz potenciālajām sekām, nav iespējams izvairīties no lēmumu pieņemšanas. Lēmumu pieņemšanas procesu būtiski atvieglo smadzeņu “autopilots”, kad lēmumi tiek pieņemti īpaši neaizdomājoties par tiem. Piemēram, kājas pašas “nogādā” mūs līdz darbavietai – veicam kustības, neaizdomājoties ik sekundi, kur atrodas mūsu darbavieta, kur jāiet. Būtiska loma šajā procesā ir pieredzei. Cilvēks, atrodoties pie stūres vairākus gadus, izjūt pavisam citas sajūtas nekā autoskolā pirmajās praktiskajās nodarbībās. To pašu varētu attiecināt uz bibliotēku informācijas sistēmu izmatošanu, kad noteiktas darbības ir kļuvušas tik ierastas, ka tiek veiktas tīri mehāniski.

http://browse.deviantart.com/?q=mind&order=9&offset=48#/dr0y9t
Prāts, foto Gonçalo M. Catarino

Foto no Deviant.com lietotāja
~aeternus81 kolekcijas

Informācijas gabaliņus cilvēks apkopo saprotamajā modelī, kas palīdz izdarīt pareizo izvēli, ko īpašas (netipiskas) veiksmes gadījumā nosauc par sesto prātu. No otras puses tika pierādīts, ka profesionāļiem izdodas uzdevumus labāk paveikt tad, kad viņi dara to ātri, īpaši nekoncentrējoties uz uzdevuma veikšanas procesu. Rakstā tika minēts golfa spēlētāju sitienu rezultatīvuma piemērs.  Savukārt cilvēkiem, kuriem trūkst noteikta veida pieredzes (pat tajā pašā golfā), labāk rūpīgi pārdomāt savas darbības. Kā pretstats šim apgalvojumam tika norādīts intuīcijas spēks. Tiek rekomendēts mazāk “lauzīt” galvu un uzticēties intuīcijai. Vai arī līdzsvarot intuīciju un apziņu, un pirms svarīga lēmuma pieņemšanas apsvērt “par” un “pret” argumentus. Tad iet gulēt, ļaut smadzenēm “sašķirot” šos argumentus, un nākamajā rītā var iestāties miera sajūta, dzimt labas idejas.

http://browse.deviantart.com/?qh=&section=&q=brain#/d3fharh
Smadzenes, foto Christian Beckmann

Foto no Deviantart.com lietotāja
~LotusOnlineDe kolekcijas

Bija interesanti uzzināt par lēmumiem attiecībā uz personīgo nākotni, jo cilvēks iedomājas savu nākotni kā nedaudz pārveidotu tagadni, taču reāli dzīves notikumi neatbalsta mūsu fantāzijas un sapņus. Vienmēr būs jāievieš noteikti precizējumi. Tikpat lielu nenoteiktību izraisa plaša izvēle. Liels alternatīvu skaits negarantē vēlmju piepildīšanu un vajadzību 100% apmierināšanu. Cilvēkam var palikt šaubas par izvēles pareizību, jo, iespējams, kaut kur bija kaut kas labāks. It īpaši tas attiecas uz personībām – maksimālistiem.

Tikko “iešāvās” prātā viena ideja, kas, iespējams, tiks realizēta vēl manas dzīves laikā. Bibliotēku informācijas sistēma automātiski apkopo manu izsniegumu vēsturi un piedāvā saistītus resursus, kuri ir šīs bibliotēkas krājumā, līdzīgi kā to dara IMDB.com un Amazon.com. Manā gadījumā tas būtiski atvieglotu lēmumu pieņemšanu, kad kļūst aktuāls jautājums par daiļliteratūras izvēli. Kas ir vēl viena kopsakarība starp lēmumu pieņemšanu un bibliotēkām.

Izmantotais informācijas avots

Vilenbroks, Haralds. Pareizo lēmumu noslēpums. Geo, Nr.[7/8] (2009, jūl./aug.), [20.]-35.lpp. ISSN 1691-5046.

Rakstā izmantotās fotogrāfijas pārpublicētas ar autoru atļauju

Advertisements

2 thoughts on “Lēmumu pieņemšana

  1. Lēmumu pieņemšana ir ļoti interesanta lieta. Kad man ir jāpieņem lēmums, nejūtos kā zivs ūdenī. Daudzās izvēles iespējas mani paralizē, vienmēr gribas atrast labāko risinājumu. Vai esi ievērojusi, ka tad, kad jāveic lēmums cita cilvēka vietā, to izdarīt ir daudz vieglāk?

    Par frāzi – mājasdarba vietā es nolēmu darīt ko citu – man ir cits viedoklis. To nevarētu īsti saukt par lēmuma pieņemšanu, bet gan par pozitīvu prokrastināciju, jo tās rezultātā tapa šis interesantais raksts. Es bieži vien izmantoju nevēlēšanos darīt ko apjomīgu un laikietilpīgu kā iemeslu, lai izdarītu daudzas mazas lietas, kuras sakrājušās manu nepadarīto lietu sarakstā. Un gala rezultātā apjomīgo darbu paspēju izdarīt šā vai tā, taču daudz īsākā laika periodā. Un ir prieks, ka esmu paveikusi gan apjomīgo darbu (piedevām labā kvalitātē), gan arī daudzus citus darbiņus, par kuriem jau biju piemirsusi.

    1. Rezultātā man arī sanāca “pozitīvā prokrastinācija” 😉

      Sniegt ieteikumus citiem vienmēr ir vieglāk, ar piebildi: “Nezinu kā tu, bet es tavā vietā darītu tā…”

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s