Posted in Lasīšana

Apturiet pasauli – es gribu izkāpt!

© Silva Suhaņenkova, 2011

Atkal un atkal es atgriežos pie grāmatas. Iepriekš emuārā rakstīju par grāmatas evolūciju – par attiecībām starp drukāto un elektronisko grāmatu. Šoreiz par grāmatu nozīmi man lika aizdomāties kāda diskusija, kurā sākotnēji runājot par “lēno fotogrāfiju” (slow photography) jeb analogajām tehnoloģijām, aizrunājāmies līdz citiem lēno kustību (slow movement) veidiem un to, kāpēc tas kļūst populāri.

http://environmentalgeography.wordpress.com/2010/02/03/project-proposal-for-jack-and-brandt/

Kas tas ir un kāpēc

Šodienas vidējā pilsētnieka dzīve ir ātra. Sajūtu “Apturiet pasauli – es gribu izkāpt”, pieņemu, ir izjutis katrs no mums. Tehnoloģijas, kuras it kā radītas ar mērķi vienkāršot mūsu dzīvi un ietaupīt laiku, patiesībā šo laiku “apēd” tā, kā nekas cits. Mēs visu gribam ātri – rindās pēc maizes sen vairs nav jāstāv, pat pēc teātra biļetēm ne – viss it dažu klikšķu attālumā. Draugus mēs biežāk satiekam online kā dzīvē – jo nav jau laika un tā taču ir vienkāršāk. Nerunājot jau par to, ka pilsētā reti kurš pazīst savu kaimiņu. Mēs visu laiku kaut kur “skrienam”.

“Lēnā dzīvošana” ir mācība par to, kā šo pasauli apturēt un spēt izkāpt – vismaz uz brīdi. Kā informē viena no “lēnās dzīvošanas” kustības tīmekļa vietnēm, ir dažādi veidi kā to izdarīt. Ir “lēnā ceļošana”, “lēnās pilsētas”, “lēnā ēšana”, “lēnās skolas” u.tml. Arī “lēnās grāmatas” jeb lēnā grāmatu lasīšana. Tā vietā, lai savu brīvo laiku aizpildītu ar TV skatīšanos vai “rakšanos” interneta dzīlēs, cilvēki tiek aicināti no jauna atklāt to, ko sniedz laba grāmata. Visu “lēnās dzīvošanas” ideju pamatā ir procesa baudīšana, lēna to izdzīvošana, augstā godā turot tradīcijas un lietu dabisko kārtību, vietējo vērtību godāšanu.

Lēnā grāmatu lasīšana

Man sev nekad nav bijis jāmeklē motivācija labu grāmatu lasīšanai. Tomēr, ja vajadzīgs iemesls, uzskaitīšu dažus (iedvesmojoties no “lēni dzīvojošajiem”):

 • Tā palīdz atbrīvoties no stresa. Miers rodas jau paņemot rokās grāmatu, gatavojoties lasīt. Tu zini, ko vari gaidīt no grāmatas, pats kontrolē kad un kā lasi. Zināmā mērā tā jau ir garantija, ka varēsi pavadīt laiku citā realitātē.
 • Lasīšana trenē iztēli. Tas ir aktuāli jau no mazotnes – atceros, ka tieši ar šo argumentu bērnībā skolotājas mūs mudināja lasīt. Šobrīd ne mazāk aktuāli ir trenēt savu radošumu, spēju uz lietām paskatīties no citas puses.
 • Grāmata var motivēt un iedvesmot mainīt dzīvi. Parādīt, ka var arī citādāk. Visticamāk, ka tieši tāpēc ļoti populāra ir memuāru literatūra. Grāmatas, kuru autori savā dzīvē paveikuši ko nozīmīgu.
 • Grāmata kā izklaide. Izklaide, kuru iespējams ielikt somā un paņemt līdzi garā ceļā vai garlaicīgā uzgaidāmajā telpā. Grāmata, ja protam tai ļauties, var likt smieties, raudāt, līdzpārdzīvot.
 • Grāmatu lasīšana “atver acis” uz līdz šim nezināmo, nesaprasto. Lasot par citām kultūrām, redzot pasauli no viņu skatu punkta, cilvēks kļūst iecietīgāks pret svešo.

Iemeslus lasīt varētu uzskaitīt vēl daudz. Grūtāk būtu atrast iemeslu, lai to nedarītu, ja vien tā nav terorista rokasgrāmata.. 😉

Varbūt šī “lēnā lasīšana” ir vēl viens veids kā vērst cilvēku uzmanību uz grāmatu. “Lēnās ēšanas” kustība, jeb slow food savu popularitāti jau ir iekarojusi arī Latvijā. Varbūt ir pienācis laiks lasīšanai?

Dzīvot dzīvi lēni, to izbaudot, šodien ir ekskluzīvi, to atļauties nevar nemaz tik daudzi no mums, taču izveidot savas dzīves pieturas, kur izkāpt un izbaudīt mirkli – to ir jāiemācās ikvienam, jo, galu galā, cilvēks nav ciparu tehnoloģija. Vai tā būtu tikšanās un saruna ar draugu, teātra apmeklējums, gleznošana, fotografēšana vai grāmatas lasīšana. Atrodi savu!

Iedvesma no: http://www.slowmovement.com/

Attēls no:  http://j.mp/rCWLXY 

4 thoughts on “Apturiet pasauli – es gribu izkāpt!

 1. Paldies, ļoti iedvesmojošs raksts 🙂
  Tā jau ir, skrienam, darām, bet neko nepamanām, man arī bieži licies, ka vajadzētu izkāpt un apskatīties. Bieži lasu braucot autobusā, jo ja autobusā ir jāpavada stunda, tad tas ir lieki izmests laiks, bet no otras puses, varbūt tas ir laiks, kurā es varu izkāpt, padomāt, paskatīties lēnām apkārt.

  1. Kad vēl dzīvoju Rīgā un lietoju sabiedrisko transport, vienmēr ņēmu līdzi kādu grāmatu vai žurnālu. Tas nudien ir labs laka pavadīšanas veids, lai sevi izklaidētu un lietderīgi izmantotu brīdi.

 2. Pēdējā laikā arvien vairāk sanāk tērēt laiku nevajadzīgām lietām, bet lasīšana tiek nostumta uz “kaut kad”. Šogad apņēmos izlasīt 20 grāmatas, tomēr šķiet, ka šo mērķi nesasniegšu saspringto grafiku dēļ. Visu laiku kaut kur skrienu. Tomēr ir prieks, ka 10 tomēr esmu spējusi izlasīt. Šogad tās bija pārsvarā bērnu grāmatas. Esmu aizrāvusies ar iepriekš nekad nelasītajiem Muminiem un stāstiem par jūrascūciņu Olgu da Polgu. Lai gan šķiet, kas gan tas ir – izlasīt 100 lpp plānu grāmatiņu jau var pāris stundās? Tomēr esmu atradusi gandarījumu lasīt šīs plānās, bet ļoti saturīgās grāmatiņas lēni – izbaudot katru vārdu, aizdomājoties, kā bērni redz šādu pasauli, kā rakstnieks veidojis katra tēla personību, kur var būt saiknes ar pieaugušo cilvēku dzīvi, kuru caur stāstiem un pasakām var izskaidrot bērnam. Arī valodai ir liela nozīme. Lasot grāmatas angliski arvien mācos jaunus vārdiņus, kam varbūt ikdienā nav tik liela nozīme, tomēr tie ir kā mazs atklājums un baudījums.
  Es arī citiem ieteiktu kādreiz atrauties no datora ekrāna un izbaudīt kādu labu bērnu grāmatu – tajās ir tik daudz pozitīvās enerģijas, kas var ne tikai uzlabot garastāvokli, bet arī uzlādēt ar apņēmību un vēlmi darīt labu.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s