Posted in Bibliotekārā apkalpošana

Sirsnīgākie bibliotēku apmeklētāji – gados vecāki cilvēki

© Madara Vīlipa, 2011

Pēdējā vecuma grupa, kuru es vēlos apskatīt savā gana ietilpīgajā un interesantajā pētījumā par to, kā katra vecuma grupa apmeklē bibliotēku, būs pensionāri jeb gados vecākie cilvēki. Šo sabiedrības daļu bija pētīt visinteresantāk, jo no viņiem bija vislielākā atsaucība un vislielākais prieks darboties kopā.

http://www.rdpl.org/events/link.phpIepriekš šai tēmai biju pieskārusies nedaudz, bet tikai nedaudz, sniedzot informāciju par to, kā gados vecāki cilvēki ļaujas mūsdienu tehnoloģijām un ar prieku apgūst tehnoloģiju pasauli. Šoreiz apskatīšu citas iespējas, ko gados vecāki cilvēki dara bibliotēkā, kādēļ to apmeklē un ko domā par bibliotēkas nākotni.

Kad jau ir iegūta izglītība, nostrādāts pietiekami ilgs laiks, ir pēdējais brīdis doties atpūsties un izbaudīt dzīvi nedaudz citādāk. Viens no veidiem – izlasīt grāmatas, kuras nav bijis laika izlasīt. Sadarbojoties ar Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēku “Jugla”, uzzināju, ka cītīgākie apmeklētāji ir gados vecākie cilvēki, kuri bibliotēkā iegriežas diezgan bieži, atnesot izlasītās grāmatas un paņemot jaunas. Daudziem problēmas sagādā bibliotēku atrašanās vieta, jo ne visiem tā ir pieejama tuvu dzīves vietai. Ja Rīgā tas vēl nesagādā problēmas, tad ārpus Rīgas un lauku rajonos, tas sagādā diezgan nopietnas problēmas. Gados vecākiem cilvēkiem arī ir nedaudz citādākas intereses un mērķi, kāpēc doties uz bibliotēku. Kā galvenos mērķus var uzskaitīt – tikšanās ar sava gada gājuma cilvēkiem, dažādu bibliotēkā rīkotu pasākumu apmeklēšana, jaunu iemaņu un zināšanu papildināšana.

Ir bibliotēkas, kuras piedāvā dažādas aktivitātes gados vecākiem cilvēkiem. Tās ir dažādas ekskursijas uz dažādām vietām Latvijā, kā arī ārpus mūsu valsts. Bibliotekāre pati visu noorganizē, izliek afišu bibliotēkā un, kad cilvēks atnāk uz bibliotēku, viņš piesakās attiecīgajai ekskursijai. Ekskursijas ilgst gan vienu dienu, gan arī ir bijušas ekskursijas, kuras ilgst divas vai vairākas dienas. Pēc ekskursijām parasti ir sanākšana bibliotēkā, kur tiek apspriests, kā gājis ekskursijā un pamazām jau tiek domāts par nākamo ekskursiju.

Iepriekšējos rakstos esmu pieskārusies tēmai par to, ka ir skaisti, kad vecmamma atved savu mazbērnu uz bibliotēku un izstāsta savu bibliotēkas stāstu, kā arī iepazīstina bērnu ar jaunu pasauli. Ne jau velti šī raksta virsrakstā ir teikts, ka gados vecākie cilvēki ir sirsnīgākie bibliotēku apmeklētāji. Atceros, ka tad, kad biju mazāka un devos uz bibliotēku, vienmēr priecājos par to, ka bibliotēka ir tik pilna ar vecāka gadu gājuma cilvēkiem. Ja man bija nepieciešama palīdzība kādas grāmatas sameklēšanā, tad vienmēr kāds palīdzēja (ja bibliotekāre bija aizņemta). Vienmēr brīnījos, kā šie cilvēki zina, kur stāv man nepieciešamā grāmata, bet tikai pēc kāda laika sapratu to, ka viņi tik bieži nāk uz bibliotēku, ka jau daudz maz ir apguvuši bibliotēkas krājumu. Ir dzirdēti vēl daudz jauki stāsti, kā šie cilvēki ar savu sirsnīgumu ir izpalīdzējuši citiem. Taču visjaukākais ir tas, ka viņi ir gatavi arī ar to dalīties. To viņi dara kopīgajos pasākumos, apspriežot kādu izlasītu grāmatu, klausoties kāda cilvēka vēstījumu vai vienkārši atceroties pagātni. Viņiem šie pasākumi nozīmē daudz, jo ir iemesls vīriešiem uzvilkt uzvalkus un sievietēm uzposties.

Šiem cilvēkiem nav arī lielas ambīcijas attiecībā uz bibliotēku. Viņiem nav obligāti nepieciešams, lai bibliotēkā būtu pieejamas jaunākās grāmatas, jo viņi zina, ka vienmēr atradīsies kāda interesanta un vēl neizlasīta grāmata. Viņi nepieprasa vairāk modernās tehnoloģijas bibliotēkās, viņi vairāk varētu prasīt krēslus un galdus, kur apsēsties un palasīt kādu periodisko izdevumu vai patērzētu ar kādu draugu. Vienīgais, ko viņi vēlas, ir, lai bibliotēkas kā ēkas turpinātu pildīt savus uzdevumus tāpat kā līdz šim.

Domāsim labas domas par šiem cilvēkiem un atcerēsimies, ka šie cilvēki vienmēr būs priecīgi atgriezties bibliotēkā. Viņi nav tie, kas ir sajūsmā par jaunajām tehnoloģijām. Viņi dzīvo šajā laikā, taču pieturas pie vērtībām – pie bibliotēkas kā ēkas, pie grāmatām, kuras var paņemt rokās un pie sarunām ar sava gada gājuma cilvēkiem pie tējas vai kafijas krūzes, nevis tērzēšanas tiešsaistē Skype.

Attēls no: http://www.rdpl.org/events/link.php

Advertisements

Autors:

Aktīva, radoša, draudzīga, saprotoša. LU SZF Bibliotēkzinātnes un informācijas maģistrantūras studente LBB JSS biedrs

One thought on “Sirsnīgākie bibliotēku apmeklētāji – gados vecāki cilvēki

  1. Ļoti labs raksts un es piekrītu katram vārdam!
    Man ir lasītāju klubiņš un tajā ir arī seniores un 2 seniori. Nupat mums bija ļoti jauks un jautrs vakars Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļas ietvaros, kad katrs izstāstīja kādu dēkainu stāstu no savas dzīves un noslēgumā spēlējām tik zināmo jautājumu spēli kas, ar ko, kur, ko darīja utt. Nu kas par smiekliem un C vitamīnu!!! Man ir ieraksts, jo kā Stāstu bibliotēka es tos medīju:) Uzdāvināšu katram CD uz Ziemssvētkiem!

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s