Ierakstīts Tīmeklis 2.0

Zotero – tīmekļa lietotne informācijas organizēšanai

© Kristina Papule, 2011

Zotero ir bezmaksas atvērtā pirmkoda paplašinājums Firefox pārlūkprogrammai, kas ļauj vākt un organizēt dažādu tipu informācijas resursus, kā arī veidot bibliogrāfiskās norādes. Tā  galvenā īpatnība ir iespēja “uztvert” datus par kādu informācijas avotu, kas tiek pārlūkots ar Firefox palīdzību. Šāds informācijas avots var būt grāmatas bibliogrāfiskais apraksts bibliotēkas katalogā, raksts tiešsaistes žurnālā, parasts teksts, attēls vai jebkurš cits objekts tiešsaistē – Zotero nodrošina to, lai visi šie materiāli glabātos vienuviet un vienmēr būtu pa rokai.

Zotero saskarne

Zotero pamatuzdevums ir informācijas avotu vai to metadatu glabāšana un organizēšana, un tam ir vairākas funkcijas:

  • grāmatzīmju veidošana un glabāšana (līdzīgi kā Firefox sadaļā “Bookmarks, taču ar daudz plašākām grāmatzīmju organizēšanas iespējām);
  • automātiska norāžu veidošana;
  • dokumentu meklēšanas un atlases iespējas;
  • tīmekļa lappušu kopiju glabāšana;
  • birku, piezīmju un pielikumu pievienošana materiāliem.

Būtiskākā Zotero iezīme, kura atšķir to no elektronisko grāmatzīmju organizēšanai domātajām programmām, ir iespēja automātiski pievienot metadatus dokumenta aprakstam. Piemēram, pievienojot Zotero “bibliotēkai” kādu tiešsaistes rakstu, programmas logā uzreiz automātiski parādās  dokumenta apraksts – autors, nosaukums, datums, URL, kā arī citi dati.

Viena no citām Zotero priekšrocībām ir tā savietojamība ar faktiski visu tipu informācijas resursiem, kas ir atrodami internetā. Tas palīdz saglabāt vienuviet rakstus no datubāzēm (PubMed, HighWire Press, Google Scholar, JSTOR u.c), bibliotēku elektroniskajiem katalogiem (ASV Kongresa bibliotēkas katalogs, WorldCat un daudzi citi), grāmatu tiešsaistes veikalu tīmekļa vietnēm (Amazon.com), GoogleBooks, Flickr.com, YouTube un daudziem citiem, t.i., tas ir derīgs jebkura tipa dokumentu informācijas glabāšanai un pārvaldībai. Turklāt, šis rīks ir savietojams ar visām datoristēmām (PC, Mac, Linux) un to ir iespējams izmantot arī bezsaistē (offline). Tas viss kopā padara Zotero par uzmanības vērtu programmproduktu, kas var tikt veiksmīgi izmantots ne tikai studijās un pētniecībā, bet arī jebkurā citā darba procesā, kas ir saistīts ar informācijas organizēšanu.

Lai sīkāk iepazītos ar Zotero iespējām un tā lietošanas principiem, iesaku noskatīties šo video:

Izmantotie informācijas avoti

  1. 10 Reasons Your Institution Should Adopt Zotero [online]. [B.v.] : Center for History and New Media, 2009. [cited 18 November 2011]. Available: here.
  2. Getting started with Zotero [online]. Michigan: University of Michigan, 2009. [cited 18 November 2011]. Available: here.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.