Posted in E-resursi

Tīmekļa vietņu izstrādes novērtēšanas kritēriji

© Margarita Dankova, 2011

Mūsdienās praktiski katrai organizācijai, iestādei un arī daudzām fiziskām personām ir savas tīmekļa vietnes. To izstrādei tiek piedāvātas plašas iespējas – gan projektējot tās patstāvīgi, izmantojot dažādas programmēšanas valodas, gan izmantojot palīgrīkus, tādus kā MS FrontPage, Google Sites, u.c. Šī dažādība nostāda tīmekļa vietņu izstrādātājus daudzu jautājumu priekšā. Pieturēties pie tradīcijām vai izmantot novatoriskās idejas? Joprojām par primārām uzskatīt dizaineru idejas vai pievērsties lietotāju vajadzībām? Tomēr ir daži pamatprincipi un kvalitātes novērtēšanas kritēriji, kurus būtu jāievēro, izstrādājot jebkuru tīmekļa vietni. Savas tīmekļa vietnes atbilstību šiem kritērijiem var pārbaudīt pavisam viegli.

http://www.adaptistration.com/wp-content/uploads/2008/10/building-a-better-website.jpg
Izstrādājot tīmekļa vietni


Pasaulē

Globālā tīmekļa konsorcijs (World Wide Web Consortium, W3C) piedāvā tiešsaistē vairākus bezmaksas tīmekļa vietņu vērtētājus:

Kornela Universitātes bibliotēka savā tīmekļa vietnē ir apkopojusi vairākus tīmekļa vietņu vērtēšanas kritērijus un līdzekļus.

World Best Websites (no angļu val. – Pasaules labākās tīmekļa vietnes) novērtē tīmekļa vietnes pēc to funkcionalitātes, dizaina, satura, oriģinalitātes, profesionālisma un efektivitātes. Katrs no kritērijiem ietver sevī vairākus apakšpunktus un no to izpildes atkarīgs procentu skaits, kas tiks piešķirts attiecīgai tīmekļa vietnei.

Monterejas publiskā bibliotēka piedāvā video pamācību, kā novērtēt tīmekļa vietni, taču ir arī daudzi citi noderīgi video ceļveži tīmekļa vietņu vērtēšanā, piemēram, tīmekļa vietņu ticamības novērtēšanas pamācība.

Latvijā

Latvijā kārtība, kādā iestādes ievieto informāciju internetā, ir noteikta Ministru kabineta noteikumos un tie satur vispārējas, struktūras, satura, tehniskās un citas prasības.

http://teamaltman.com/wp-content/uploads/2010/02/Website-Evaluation.jpg un http://courseware.url.edu.gt/Facultades/Facultad%20de%20Humanidades/Segundo%20Ciclo%202010/Teconologia%20Educativa/Juegos/Karen%20Wohlers/website-evaluation.jpg
Tīmekļa vietņu novērtēšana

Ļoti detalizēti kultūras satura tīmekļa vietņu kvalitātes novērtēšanas kritēriji ir izstrādāti MINERVA projekta ietvaros. Ar tiem var iepazīties “Kultūras satura interneta lapu kvalitātes principu rokasgrāmatā”. Tajā uzskaitīt desmit tīmekļa vietņu kvalitātes vērtēšanas principi:

  • caurskatamība;
  • iedarbīgums;
  • atjaunošana un uzturēšana;
  • pieejamība;
  • atbilstība lietotāju vajadzībām;
  • atsaucīgums;
  • daudzvalodīgums;
  • sadarbības iespējamība;
  • sakārtotība un pārvaldība;
  • satura saglabāšanas nodrošināšana.

Taču, izvēloties kādus no tīmekļa vietnes kvalitātes novērtēšanas kritērijiem un līdzekļiem, atcerieties, ka tie ir jāizvēlas atbilstoši attiecīgās vietnes mērķim, auditorijai, tehnoloģijai un citiem faktoriem.

Raksts sagatavots ar Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes
kursa “WWW lapu veidošanas pamati” materiālu palīdzību.

One thought on “Tīmekļa vietņu izstrādes novērtēšanas kritēriji

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s