Ierakstīts Informācijas sabiedrība

Informācijas sabiedrības politiskais aspekts

© Margarita Dankova, 2011

http://www.securitylab.ru/upload/iblock/0d7/0d78c5df0a37cf7bf5ac8fdbf95d4747.jpg
Informācijas sabiedrība

Pagājušā gadsimtā parādījās tāds jēdziens kā “informācijas sabiedrība”. Ar laiku tas iekaroja aizvien lielāku popularitāti un arī mūsdienās par to turpina runāt aizvien plašāk un vairāk. Taču neskatoties uz to, informācijas sabiedrības fenomenu joprojām nevar skaidri definēt, tas ir sarežģīts un grūti izskaidrojams. Sākotnēji bija pieņemts domāt, ka informācijas sabiedrība ir informācijas tehnoloģiju attīstības rezultāts, taču, vai tas ir vienīgais priekšnoteikums informācijas sabiedrības nostiprināšanai? Tā kā parasti tomēr informācijas sabiedrības attīstību vislielākā mērā saista tieši ar informācijas tehnoloģiju uzplaukumu, par vissvarīgākajiem tradicionāli nosauc ekonomiskos faktorus, kaut gan ne mazāk svarīgs ir politiskais aspekts.

http://www.securitylab.ru/upload/iblock/0d7/0d78c5df0a37cf7bf5ac8fdbf95d4747.jpg
Kas no kā ir atkarīgs?

Informācijas tehnoloģijas attīstās strauji, neparedzami un brīžiem pat haotiski. Šī attīstība savā būtībā nepielāgojās politiskajiem vai ekonomiskajiem apstākļiem un mēs sastopamies ar problēmām, meklējot, piemēram, robežu starp informācijas brīvību un autortiesībām/intelektuālā īpašuma tiesībām. Pie tam, pastāvot atšķirībām starp reģioniem likumdošanā, ekonomiskajā attīstībā un sociālos apstākļos, tas, kas pēc vajadzībām un iespējām atbilst vienam reģionam, tajā pašā laikā pilnīgi neatbilst citam. Piemēram, ASV tik ļoti izplatītais iTunes nekad neiekaros popularitāti Latvijā, kamēr  Latvijas likumdošanā netiks ieviestas nopietnas izmaiņas autortiesību aizsardzībā, kas ierobežotu Latvijas iedzīvotāju iespējas veikt nelegālas lejuplādes, kā arī nodrošinās iespēju likumīgā veidā iegādāties atbilstošo informācijas resursu par saprātīgu samaksu. Taču, lai likumdošanas nepielāgotība nekļūtu par informācijas sabiedrības kavēkli, tai vajag būt soli priekšā informācijas tehnoloģiju attīstībai. Tādejādi tā var gan kavēt, gan veicināt informācijas sabiedrības attīstību, atkarībā no tā, kāda pozīcija tai ir – vadošā vai atkarīgā no informācijas tehnoloģiju attīstības.

http://explotex.com/ru/img/feimg/7_1s.jpg
Starptautiskā sadarbība

Līdz ar pasaules globalizācijas procesiem aizvien lielāka nozīme kļūst arī dažādu valstu likumdošanu pamatprincipu atbilstībai starptautiskām normām. It īpaši tas attiecas uz autortiesībām, muzeju, arhīvu un bibliotēku likumiem un citiem normatīviem aktiem, kas var apgrūtināt informācijas pārraidi no vienas valsts uz citu un dažādu valstu sadarbības procesus. Piemēram, nozīmīgas atšķirības likumdošanā var sarežģīt par tik vienkāršu lietu kā grāmatu pasūtīšanu ar starptautiskā bibliotēku abonementa palīdzību, nemaz nerunājot par nopietniem starptautiskiem projektiem.

http://explotex.com/ru/img/feimg/7_1s.jpg
Informācijas sabiedrība

Politiskais aspekts ietekmē informācijas sabiedrības attīstību ne tikai ekonomisko faktoru vai starptautiskās sadarbības ziņā. Valsts politika lielā mērā ietekmē gan sabiedrības domāšanas veidu, gan spēju pieņemt kaut ko jaunu vai arī stingru turēšanos pie tradīcijām, kā arī sabiedrības uzticēšanos vai neuzticēšanos pieejamai informācijai. Tas viss ir atkarīgs no izglītības reformām, informācijas atklātības likuma realizēšanas, valsts stratēģiskās politikas kopumā un citiem faktoriem. Ja šī politika tiek veiksmīgi realizēta, pilsoņi jūtas brīvi, pārzina savas tiesības un ir gatavi pieņemt dažādas inovācijas, uztverot to kā vēl vienu iespēju kļūt brīvākiem un informētākiem. Ja šī politika cieš neveiksmi, tad cilvēki var noraidoši attiekties gan pret informācijas tehnoloģiju inovācijām, gan pret pieejamo informāciju, uzskatot to par nevajadzīgu, jo neuzticas tai.

http://www.i-russia.ru/media/photos/medium/41d33d31345766aa7768.jpg
Dažas valstis spēj lemt par visu pasauli

Informācijas sabiedrības politiskajam aspektam ir ļoti liela loma šīs sabiedrības attīstībā. No valsts likumdošanas ir atkarīga gan informācijas tehnoloģiju attīstība un spēja tās pielietot reālajā dzīvē plašā sabiedrībā, gan spēja veiksmīgi sadarboties ar citām valstīm, gan tautas kā informācijas sabiedrības apziņas veidošanās. Pasaules globalizācijas procesā politiskajam aspektam ir liela loma arī nacionālās identitātes saglabāšanā. Nenostiprinot savā valstī informācijas sabiedrības politiku, mēs riskējam ar to, ka valstis, kuras ir spēcīgākas informācijas jomā un kuru likumdošana ir soli priekšā tehnoloģiskai attīstībai, dominēs ne tikai ekonomiskajā ziņā, bet arī sabiedrības apziņas veidošanā, uzspiežot savas kultūras vērtības, dzīvesveidu, uzvedību un galu galā arī savu likumdošanu.

Viena doma par “Informācijas sabiedrības politiskais aspekts

  1. Pēdējā laikā sajūta, ka smadzenes tiek nopietni skalotas ar mēdiju palīdzību, kuriem pēdējā laikā mērķis ir darīt visu, lai tikai cilvēki nesāktu domāt, bet pieņemt 100% mēdijos teikto. Protams, tehnoloģiju attīstība ļauj mums saņemt informāciju no neskaitāmiem avotiem, tomēr cik reāli cilvēku to izmanto. Pēdējā laikā sāku saprast, ka ziņas brīžiem labāk nemaz neskatīties.

    P.S.
    Likumdošana ir process, kura rezultātā rodās normatīvs akts.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.