Ierakstīts Tīmeklis 2.0

RSS praktiska izmantošana

© Ella Juhņeviča, 2011

Šoreiz nolēmu nedaudz pievērsties RSS, jo konstatēju, ka daudzi vēl nav sākuši lietot šo noderīgo rīku vai neizprot tā sūtību.

RSS (Really Simple Syndication) ir standartizētu tīmekļa plūsmas formātu saime, ko izmanto, lai publicētu bieži atjauninātus darbus – emuāru rakstus, video vai audio. RSS izmanto, lai piegādātu atsevišķas tīmekļa satura vienības, kopā ar īsu aprakstu un saiti uz pilno saturu. Programmas, ko sauc par ziņu agregatoriem, bez tiešas lietotāja iejaukšanās pārbauda RSS atbalstošas tīmekļa vietnes un automātiski ziņo par jaunu informāciju, kas tajās parādījusies. Kāds no tā labums? Šis process aiztaupa lietotājam nepieciešamību periodiski aplūkot tīmekļa vietnes, kuras lietotājs pievienojis savam RSS sarakstam, lai pārliecinātos, ka tajās ir kāda jauna informācija

Līdzību var saskatīt ar parastiem iespiestiem žurnāliem. Katru žurnālu var iegādāties atsevišķi, speciāli dodoties uz veikalu, vai arī abonēt savā pasta kastītē, kas aiztaupa laiku.

RSS ziņu apskatei var izmantot Google saimes lasītāju (reader), kurš ļoti vienkāršā sarakstā atspoguļo visus jaunumus, kas ir parādījušies lietotāja izvēlētajās tīmekļa vietnēs vai emuāros.

Kā praktisku piemēru apskatīsim LBB JSS emuāra pievienošanu savam Google RSS lasītājam:

Noklikšķinām uz RSS ikonas emuāra pamatlapā

Izvēlamies Google lasītāju

Spiežam abonēšanas pogu (subscribe now)

Izvēlamies vai nu pievienot sākumlapai vai lasītājam
(šajā piemērā izvēlamies lasītāju)

Gala rezultātā tas izskatās šādi

Galvenie rīki ir:

 • Galvenais logs, kurā var apskatīt abonētā emuāra vai tīmekļa vietnes jaunāko ierakstu (vairumā gadījumu ar visiem attēliem);
 • Zvaigznīte (add star) – poga, ar kuras palīdzību iezīmēt nozīmīgākos ierakstus;
 • E-pasts (email) – ļauj nosūtīt ierakstu uz e-pastu;
 • Atstāt neizlasītu – ieliekot ķeksi, ieraksts rādīsies arī nākamajā apmeklējuma laikā kā neapskatīts;
 • Kreisajā pusē treknajā drukā ir izcelts neapskatīto ierakstu skaits;
 • Kreisajā pusē atzīmētie raksti (starred items) – mape, kurā var apskatīt ierakstus, kam tika pievienota zvaigznīte (savdabīga grāmatzīme);
 • Abonēto emuāru/tīmekļa vietņu saraksts (subscriptions) – var apskatīt, kādas tīmekļa vietnes ir tikušas pievienotas RSS.

RSS vislabāk noder cilvēkiem, kuri vēlas sekot vienlaicīgi vairākiem/daudziem emuāriem, bet vēlas ietaupīt laiku, lai nevajadzētu pašam apskatīt katru no tiem. Sistēma pati ievāc informāciju par jaunumiem un piedāvā tos apskatīt galvenajā logā. Saraksta sākumā parādās jaunākie ieraksti. Jaunākos ierakstus var skatīties visus kopā (visi ieraksti vienā sarakstā hronoloģiski) vai katra konkrētā emuāra ietvaros (arī hronoloģiski). Ja kāds no emuāriem vairs nešķiet interesants, to var ļoti vienkārši dzēst no abonēto emuāru saraksta. Ja ir vēlme apmeklēt oriģinālo ierakstu – tas ir ļoti viegli izdarāms noklikšķinot uz ieraksta nosaukuma.

Lai paātrinātu apskates procesu, var izmantot kādu no taustiņu kombinācijām:

 • j/k: nākamais/iepriekšējais ieraksts;
 • s: atzīmēt ierakstu ar zvaigznīti;
 • <Shift> + s: dalīties ar ierakstu;
 • v: apskatīt oriģinālu;
 • m: atzīmēt ierakstu kā izlasītu/neizlasītu;
 • r: atjaunināt;
 • f: ieslēgt pilnā ekrāna režīmu;
 • <Shift> + a: iezīmēt visus kā izlasītus.

Lai arī cik RSS būtu ērts, tas tomēr var pārvērsties par “miskasti”, tāpēc es noteikti ieteiktu katram apdomāties, pirms pievienot emuāru/tīmekļa vietni savam RSS sarakstam un ik pa laikam izrevidēt šo sarakstu, lai tajā neiejauktos neinteresanti vai vairs nederīgi ieraksti.

Izmantotie informācijas avoti

 • Official Google Reader Blog [online]. Official Google Reader Blog [cited 2011-11-08]. Available: here.
 • Square is the new round [online]. Official Google Reader Blog, 12 April 2008 [cited 2011-11-08]. Available: here.
 • Vikipēdijas lietotāji. RSS protokols [tiešsaiste]. Vikipēdja, Brīvā enciklopēdija. Pēdējo reizi atjaunināts: 2011. gada 26. oktobrī [skatīts 2011-11-08]. Pieejams: šeit.
 • Wikipedia contributors. RSS [online]. Wikipedia, The Free Encyclopedia. Last updates: 1 November 2011 [cited 2011-11-08]. Available: here.

8 domas par “RSS praktiska izmantošana

 1. RSS ziņām var pierakstīties, izmantojot ne tikai RSS ikonu, bet arī konkrētus URL. Piemēri dažādām WordPress.com RSS ziņu padevēm:

  Visiem rakstiem >>
  https://lbbjss.wordpress.com/feed/

  Visiem komentāriem >>
  https://lbbjss.wordpress.com/comments/feed/

  Konkrētai kategorijai >>
  https://lbbjss.wordpress.com/category/biblioteku-interesu-parstavnieciba/feed/

  Konkrētām birkām >>
  https://lbbjss.wordpress.com/tag/biblioteku-pakalpojumi/feed/

  Konkrētu rakstu komentāriem >>
  https://lbbjss.wordpress.com/2011/11/09/rss-praktiska-izmantosana/feed/

  Konkrētu autoru rakstiem >>
  https://lbbjss.wordpress.com/author/ellasnest/feed/

 2. Nezinu, kāpēc, bet man līdz šim RSS pieredze ir bijusi negatīva. Varbūt līdz galam neesmu izpratusi, kā pareizi pierakstīties jaunumiem. Esmu dažreiz mēģinājusi klikšķināt uz RSS simbola, bet rezultātā mana internetpārlūkprogramma (Google Chrome) parāda XML tekstu, nevis tās iespējas, kuras aprakstīja Ella. Taču pats interesantākais ir tas, ka mans Google lasītājs ir pilns ar dažādu (izskatās, ka ***.blogspot.com) emuāru jaunumiem. Mēģināšu ieviest kārtību savā lasītājā un varbūt man iepatiksies izmantot RSS.

  Secinājums viens, ja ko dari internetā, nepieciešams to darīt ar izpratni.

  1. Dace, ja es pareizi saprotu, tavas problēmas risinājums ir aprakstīts šeit: http://www.google.com/support/forum/p/Chrome/thread?tid=7d46fd6508f388ce&hl=en

   Un starp citu, ir vēl viens (vienkāršāks un no pārlūkprogrammu kaprīzēm neatkarīgs) veids, kā var pievienot jaunu blogu Google Reader: jānospiež sarkanā poga “Subscribe” un jāievada lappuses adrese (piem., lbbjss.wordpress.com). Google Reader uzreiz pievienos šo blogu tavai kolekcijai.

   1. Paldies, Kristīn, par izsmeļošo atbildi. Raksta tapšanas gaitā pamanījām, ka šāds gļuks rādās tikai Google Chrome. Ja kādam vēl ir līdzīga bēda, tad ir vērts pamēģināt ieiet Firefox vai Internet Explorer.
    Vispār vēl ir pieejami arī citi RSS lasītāji un programmiņas, bet man personīgi šķiet, ka Google Reader ir gana ērts.

  1. Man prieks. RSS patiesi var atvieglot dzīvi un arī pastkaste netiek piegružota ar lieku informāciju. Tagad pat nevarētu iedomāties, kā tas ir bez RSS 🙂

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.