Ierakstīts Informācijas meklēšana

Zelta vidusceļš uz precīzu informācijas atrašanu

© Rasa Sausiņa, 2011

http://gifs.gifmania.co.il/Animated-Gifs-Animated-Letters/Animations-Punctuation-Marks/Images-Question-mark/question-mark94.gifJebkurš ir saskāries ar problēmu,
kad meklējot sev vajadzīgo,
atrodi daudzus citus rezultātus,
bet tas, kas tev vajadzīgs, to tu neatrodi.
Ir arī situācija, kad vajadzīgais jāmeklē starp visiem rezultātiem, un tas paņem daudz laika.

Uzskaitīšu savus paņēmienus, kas man palīdz atrast precīzākus rezultātus. Katram šie veidi  ir savādāki un iespējas ir dažādas. Meklēšanā izmantotie atslēgvārdi rakstā atzīmēti kā hipersaites.

 1. Es izvēlos “pareizos” atslēgvārdus, necenšos iegrimt garā teikumā, kurā galvenais atslēgvārds ir “noslēpts”. Piemēram, ievadot nākamās nedēļas laika prognoze, atveras saraksts ar rezultātiem, kuros vari izlasīt ļoti vecas ziņas, bet ievadot laika prognoze, parādās konkrētas adreses, kurās varam noskaidrot gan šodienas, gan rītdienas, kā arī nākošās nedēļās laika prognozes. Pavisam vienkārši varam tik pie konkrētiem rezultātiem nevis pie novecojošām ziņām.
  >>Izvēlies atbilstošus atslēgvārdus!<<
 2. Pirmajā studiju gadā, kad sāku mācīties SZF informācijas pārvaldību, docente Baiba Holma mūs iepazīstināja ar pavisam vienkāršu meklēšanas paņēmienu – “pēdiņām”. Piemēram, meklējot latviešu autoru grāmatas, atveras virkne ar dažādiem rezultātiem, bet manā meklēšanas gadījumā vēlējos sameklēt, kur konkrēti vārdi seko viens aiz otra, tādēļ ievadīju “latviešu autoru grāmatas”. Parādījās tieši tas, ko es meklēju. Pavēro atšķirību meklēšanas rezultātos.
  >>Droši lieto “pēdiņas”!<<
 3. Reizēm es izmantoju ne tikai vienkāršo, bet arī paplašināto/izvērsto meklēšanu. Katra meklētājprogramma to piedāvā. Dažām tās ir vienādas, bet katrai mēdz būt arī atšķirīgākas meklēšanas iespējas.
  >>Nelieto tikai vienkāršo ceļu, bet nedaudz ap to!<<

  Google.lv izvērstā meklēšana (klikšķini uz attēlu, lai dotos uz to)
 4. Reizēm man vienkārši apnīk lietot Google.lv, tādēļ meklēju informāciju arī citās meklētājprogrammās. Piemēram, man ļoti ir iepaticies Bing.com, kurā reizēm iegriežos. Dažādu meklētajprogrammu izmantošana dažādo meklēšanas rezultātu
  >>Dažādībai izmēģini arī citas meklētājprogrammas!<<
Šīs ir četras lietas, kas man palīdz atrast vajadzīgo.
Padalies arī ar savu zelta vidusceļu, kā atrast informāciju!
Un varbūt tieši tu palīdzēsi kādam jaunam censonim
orientēties šajos informācijas džungļos.

Autors:

Sabiedriska, jautra un noslēpumaina studente, kas priecājas par visu, bet visvairāk mīl balonus un lietu. Pašlaik studē LU Sociālo zinātņu fakultātes Informācijas pārvaldības bakalaura studiju studiju programmā, kur nokļuvusi līdz otrajam kursam. Brīvajā laikā patīk dziedāt, krist citiem uz nerviem un pagatavot ko garšīgu. Tic, ka informācija ir spēks un reizēm vienīgais glābiņš ir pārmaiņas!

7 domas par “Zelta vidusceļš uz precīzu informācijas atrašanu

 1. Neatceros, kad pēdējo reizi būtu atvēris detalizēto meklēšanu.. ar pareiziem atslēgvārdiem var atrast visu nepieciešamo, un tas jau labam speciālistam būtu jāprot.

  hint: lai atrastu noteiktu failu formātu, ierakstiet sākumā filetype:pdf

  1. Piekrītu, lielākajā daļā gadījumu pietiks ar parasto meklēšanu un operatoriem (pati bieži izmantoju tādus kā filetype:, site: un cache: :-). Cita lieta, ka laikam ne visiem tas škiet ērti.

 2. Es jau ilgāku laiku biju domājusi, kur gan Google ir paslēpusi izvērsto meklēšanu. Agrāk tā bija ļoti ērti pieejama blakus meklēšanas logam. Tagad katru reizi ir nācies pašai Google vaicāt: “Google izvērstā meklēšana”.

  1. Jā, ir diezgan neērti, ka pašlaik tā ir paslēpta lappuses pašās beigās (un turklāt zem iegūto rezultātu lappušu numuriem) :-(.

 3. Man kā alternatīva patīk Ask Jeeves (Ask.com). Tur meklējumu var uzdot jautājuma formā un saņemt atbildi. Protams, sistēma nav perfekta, bet ātrai faktu meklēšanai der. Arī Google Scholar ir labāks variants akadēmiskās informācijas meklēšanai, nekā vienkāršā Google.

  1. Starp citu, “vienkāršo Google” arī var pielāgot zinātniskās (un populārzinātniskās) informācijas meklēšanai 🙂 Bieži pietiek ar to, ka izvērstajā meklēšanā ir norādīts “PDF” kā faila formāts.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.