Posted in Tīmeklis 2.0

Interaktīvu tehnoloģiju izmantošana virtuālā vidē

© Dace Ūdre, 2011

Kādu laiku atpakaļ, iepazīstoties ar profesionālās tālākizglītības programmas CPD23 dalībnieku emuāriem, uzdūros runājošam avatāram – Voki. Papētot tuvāk, uzzināju, ka tā nosaukums cēlies, apvienojot divus vārdus: “vox” (no latīņu val. – balss) un “Loki” (āsu cilts dievs senskandināvu mitoloģijā).

Voki ir bezmaksas pakalpojums, kurš ļauj izveidot pašam savu avatāru, izvēlēties tā balsi un publicēt to savā emuārā, tīmekļa vietnē vai sociālo tīklu profilā. To var izmantot kā efektīvu apmācību rīku, piemēram, lai iemācītu bērniem alfabētu kādā no piedāvātajām svešvalodām. Piemērs praktiskam uzdevumam būtu vārdiņu diktāts. Pašlaik Voki prot “runāt” (nolasīt uzrakstītu tekstu) 25 valodās, tai skaitā angļu, vācu un krievu valodā.

Par maksu ir iespējams izmantot apmācību pārvaldības sistēmu – Voki klasi. Maksa par nodarbību pārvaldības sistēmas izmantošanu ir sākot ar vienu latu mēnesī. Tās priekšrocība: studentiem nav jāreģistrējas pakalpojumam, ir iespējams iestatīt nodarbību privātumu konkrētai studentu grupai, kā arī tā nodrošina virkni citu nodarbību pārvaldības iespēju. Jāatzīmē, ka Voki avatāru drīkst izmantot tikai nekomerciālām vajadzībām.

Eksperimentālā kārtā nolēmu izveidot pati savu personalizēto avatāru: vispirms izvēlējos avatāra tēlu; tad izvēlējos tā balsi (man patika divas – Pola un Bridžetas) un dialoga logā ievadīju runājamo tekstu (ir arī iespējams ierunāt pašam savu tekstu, izmantojot telefonu vai mikrofonu, vai augšupielādēt audio failu); izvēlējos avatāra fona attēlu un tā atskaņošanas loga dizainu; publicēju avatāru LBB JSS emuārā.

Voki avatāra izveide un publicēšana

Jāpiekrīt, ka jaunākās tehnoloģijas var izmantot interaktīvai un radošai zināšanu apguvei, taču tās nevar aizstāt nodarbības klātienē.

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

3 thoughts on “Interaktīvu tehnoloģiju izmantošana virtuālā vidē

  1. Gan jau ar laiku varēs šādus personalizētos avatārus pataisīt līdzīgus sev (kā the Sims tēlus) un iemācīt runāt ar savu balsi. Man jau vispār šķiet jocīgi, ka šādi avatāri kļūst populāri tikai tagad.

    1. Šo avatāru var iemācīt runāt arī ar manu balsi. 🙂 Tikai, šķiet, ka ieraksta ilgums bija ierobežots. Būtu interesanti izmēģināt, vai bērniem patiktu apgūt ko jaunu, izmantojot avatārus. Audiogrāmatas varētu būt daudz interesantākas, ja tās lasītu kāds avatārs.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s