Posted in Virtuālās kopienas

Augsto tehnoloģiju paslēpes

© Ella Juhņeviča, 2011

Reizēm ikdiena var likties pelēka un neinteresanta, bet pateicoties virtuālajām komūnām, daudz kas var mainīties un informācijas meklēšana var iegūt principiāli citu veidolu. Šoreiz apskatīsim vienu no arvien populārākām komūnām Geocaching (angļu valodā izrunā kā ‘geokešings’).

Apslēpto dārgumu karte

Vai kādreiz esat devušies bagātību medībās? Ar uzzīmētu karti staigājuši pa savu pagalmu un centušies atrast draugu noslēptos dārgumus? Ja esat, tad zināt, cik tas ir aizraujoši. Ja nē, šī ir iespēja atgūt zaudēto. Geocaching ir dārgumu meklētāju komūna, kas ļauj dalībniekiem meklēt apslēptus dārgumus un arī pašiem tos slēpt. Šis projekts pieļauj jebkura cilvēka iesaistīšanos dārgumu meklējumos ar galveno nosacījumu, ka dārgumi, kas tiek atrasti, tiek atstāti vai aizvietoti ar ko vērtīgāku. “Dārgumi” var būt visdažādākie – gumijas pīle, zīmulis, uzpirkstenis vai jebkas cits, atkarībā no citu projekta dalībnieku iztēles.

Ar ko šis projekts ir īpašs? Viss sākas ar piemērotākā dārguma meklēšanu Geocaching sistēmā. Reģistrējoties sistēmā, var meklēt tuvāk esošos dārgumus, noteikt to lielumu un atrašanas grūtības pakāpi. Geocaching viss ir nopietni un tiek izmantota “smagā artilērija” – portatīvās GPS sistēmas, ar kuru palīdzību tiek noteikta dārgumu atrašanās vieta. Katrs dārgums tiek indeksēts un tam tiek piešķirtas atrašanās vietas koordinātas. Viss jau liekas vienkārši – tad jau katrs var iet un uzreiz “atrast”. Triks ir tajā, ka pat modernākajām GPS ierīcēm ir neliela kļūme nobīde, un arī projekta dalībniekiem patīk izdomāt interesantas vietas, kur paslēpt dārgumus. Tieši šis faktors padara meklēšanu vēl aizraujošāku. Daudzi slēpēji pievieno kodētu ziņojumu, kas var atvieglot konkrētā dārguma atrašanu. Daži dārgumi var būt ļoti viegli atrodami, citi var tikt paslēpti neiedomājamākajos veidos vai vietās.

Piemērs:

Sākumā ieteicams meklēt vienkāršākos un lielākos apslēptos dārgumus. Ar laiku var ķerties pie kreatīvākiem meklējumiem:

Kad dārgums ir atrasts, tas ir jāreģistrē Geocaching sistēmā. Var pievienot komentāru un veidot ierakstu žurnālā par saviem dārguma meklējumiem. Šis ir labs veids kā iepazīt savu apkārtni un iepazīties ar citiem komūnas dalībniekiem. Starp citu, Geocacheri izmanto savus specifiskos terminus, kā, piemēram, cilvēki, kuri neko nezina par projektu, tiek saukti par muggles jeb vientiešiem (tieši tāpat kā grāmatā par Hariju Poteru). Ir pat izveidota speciāla vārdnīcas sadaļa, kas ļauj jaunpienācējiem ātrāk iejusties un izmantot pieredzējušu dārgumu meklētāju terminus.

Geocaching 8 pamatsoļi ir:

 1. Reģistrējies un izveido savu bezmaksas profilu;
 2. Spied “hide and seek geocache” (no angļu val. slēpt un atrast dārgumus);
 3. Ievadi adresi vai pilsētu, kurā vēlies meklēt;
 4. Izvēlies kādu dārgumu no saraksta;
 5. Ievadi koordinātas savā GPS ierīcē vai viedtālrunī;
 6. Izmanto savu ierīci, lai atrastu dārgumu;
 7. Paraksties atradēja žurnālā un noliec dārgumu tieši turpat, kur to atradi;
 8. Dalies ar savu pieredzi tiešsaistē.

Projekta galvenais mērķis ir likt cilvēkiem darīt kaut ko interesantu ārpus mājas un izpētīt pasauli sev apkārt. Projekts ir ieguvis pasaules mērogus un vairāki dārgumi ir paslēpti arī Latvijā, piemēram, Okupācijas muzejā. Katram ir iespēja pamēģināt. Šādi un līdzīgi projekti ļauj arī mums kā informācijas speciālistiem labāk izprast mūsdienu lietotājus un viņu vēlmes, kā arī padara dzīvi interesantāku. Kāpēc gan neizveidot kādu ārkārtīgi viltīgu slēpni bibliotēkā, arhīvā, info punktā vai muzejā?

Izmantotie informācijas avoti

 • GoGeocaching. What Is Geocaching? [YouTube video]. 2010-05-17 [cited 2011-09-22]. Available: here.
 • Geocaching [web page]. Groundspeak, Inc., 2000-2011 [cited 2011-09-22]. Available: here.

4 thoughts on “Augsto tehnoloģiju paslēpes

   1. Man patika, kā bija aprakstīts meklējums muzejā, kur nevarēja tikt līdz slēpnim bez mājieniem. Tie varētu slēpties grāmatu lappusēs 😉

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s