Ierakstīts Profesionālā tālākizglītība

CPD23 #16: apzinies savas stiprās un ne tik stiprās puses

© Dace Ūdre, 2011

Ir pienākusi kārta priekšpēdējās nedēļas darbiņam. Šoreiz profesionālās tālākizglītības programmas dalībniekus sagaidīja divi uzdevumi.

Businesswoman standing on a ladder looking through binoculars

Divdesmit pirmā uzdevuma būtība ir noteikt savu interešu spektru, jo dzīvē ir ļoti svarīgi darīt to, kas Tev patiešām patīk. Jāatceras, ka intereses mēdz mainīties un neiztikt bez izmaiņām arī darba jomā. Ar laiku rodas vēlme pēc jaunas pieredzes, jauniem izaicinājumiem – iespējas sevi pierādīt un profesionāli pilnveidoties. Tad nu ir pienācis laiks apstāties un palūkoties uz līdz šim apgūto, izveidojot sistemātisku savu prasmju sarakstu un secināt, ko darīt tālāk.

Savu stirpo pušu noteikšana. Profesionālās tālākizglītības programmas veidotāji aicināja meklēt sevī stiprās puses izejot no lietām, ko katram pašam patīk darīt. Padomā, vai Tu gūsti gandarījumu no tā, ko ikdienā dari? Un kādas prasmes ir nepieciešamas, lai to darītu? Ja nejūties laimīgs, meklē iespējas, kā to mainīt.

Pieteikšanās darbam. Nākamais solis ir fiksēt visas tās lietas, ko esi darījis, lai apgūtu konkrētās prasmes. Izveido savu gūtās pieredzes sarakstu, kuru pēc tam varēsi viegli izmantot, piesakoties darbā, piemēram, lai uzrakstītu savu CV. Neaizmirsti laiku pa laikam to papildināt. Divdesmit pirmā uzdevuma raksta autore uzskaitīja virkni ieteikumu, kā sagatavot darba piedāvājumam atbilstošu pieteikumu:

  • CV nevajadzētu būt garākam par divām abpusējām A4 formāta lapām;
  • vienmēr piemēro savu CV attiecīgajam darba piedāvājumam (ievieto tajā tikai darba piedāvājumam atbilstošu informāciju);
  • veido savu CV pārskatāmu – strukturē to, izmantojot aizzīmes vai tabulas;
  • pat ja darba devējs ir norādījis, ka kāda no darba piedāvājumā norādītajām prasmēm ir tikai vēlama, tomēr tā ir ļoti svarīga – centies pamatot savu prasmju atbilstību visām sarakstā norādītajām prasmēm;
  • un daudz citas.

Bieži vien papildus CV ir nepieciešams arī sagatavot pieteikuma jeb motivācijas vēstuli. Te vari ielūkoties veiksmīgu bibliotekāru un arhīvu darbinieku pieteikuma vēstuļu paraugos.

http://www.fuzz2buzz.com/en/mex/mind-map/hand-drawn/111/job-interview

Darba intervija. Ja ar savu darba pieteikumu būsi atstājis pietiekoši labu iespaidu, Tev tiks piedāvāta iespēja ierasties uz darba interviju. Sagatavojies tai kārtīgi – iepazīsties ar darba devēja organizācijas tīmekļa vietni, vēlreiz pārlasi darba piedāvājuma sludinājumu, savu pieteikumu un CV. Sagatavojies jebkura tipa jautājumiem (ieskaties Neda Potera (Ned Potter) emuārā thewikiman; viņš ļoti interesanti apraksta savu gūto pieredzi ar darba intervijām) un esi arī gatavs veikt kādu praktisku uzdevumu.

Man patīk universālā formula, kuru piedāvāja divdesmit pirmā uzdevuma raksta autore – konteksts, darbība, rezutāti (angļu valodā – context, action, results = CAR). Šo formulu var izmantot, lai atbildētu uz jautājumiem par Tavu kompetenci veikt konkrēto darbu. Piemēram, Tev var lūgt aprakstīt situāciju, kurā esi veiksmīgi atrisinājis kādu nopietnu konfliktu savā iepriekšējā darbā. Sāc ar situācijas aprakstu, tad akcentē, kāds bija Tavs risinājums un veiktās darbības un kādi bija gūtie rezultāti, ko no šīs situācijas esi mācījies un ko Tu būtu darījis savādāk.

Vēl piebildīšu – ja vēlies par sevi atstāt nopietnu iespaidu, sameklē, ko par Tevi saka Google. Un padomā, kādu priekšstatu par Tevi var gūt potenciālais darba devējs. Tu neesi neredzams! Tāpēc izmanto sociālos medijus savā labā. Piemēram, blogo par Tevi interesējošiem nozares jautājumiem, apmeklētajām konferencēm un aktuāliem notikumiem. Potenciālajam darba devējam varētu patikt, ka Tev ir savs viedoklis un interese par nozarē notiekošo, ka seko līdzi aktualitātēm un esi atvērts jaunajām tehnoloģijām.

Brīvprātīgais darbs ir labs veids, kā gūt darba pieredzi savā interešu jomā. Veicot dažāda veida darbiņus, Tu vari gūt iztrūkstošo informāciju savam CV, padarot savu kandidatūru daudz piemērotāku darbam kādā konkrētā amatā. Tā ir iespēja izlauzties no apburtā loka: Tu nevari iegūt darbu, kamēr neesi guvis atbilstošu pieredzi, bet Tu nevari gūt pieredzi, kamēr neesi strādājis

Divdesmit otrā uzdevuma raksta autore aprakstīja savu personīgo pieredzi nepieciešamo prasmju pilnveidošanā: viņa divas reizes nedēļā devās uz vietējo universitātes bibliotēku, kur papildināja elektroniskā kataloga ierakstus. Šī prasme viņai bija nepieciešama, lai nodrošinātu savas kandidatūras atbilstību izraudzītajam amatam. Taču jāsaka, ka lai atrastu atbilstošu brīvprātīgo darbu, ir krietni jāpacenšas. Viņa aktīvi iesaistījās neformālās tālākizglītības pasākuma plānošanas grupā, gūstot pieredzi izglītojošu pasākumu organizēšanā. Ar laiku viņa arī iesaistījās bibliotekārās organizācijas darbībā, uzņemoties organizācijas nodaļas komitejas sekretāres pienākumus. Jo vairāk viņa iesaistījās, jo kompetentāka kļuva un jo vairāk viņa paplašināja savu profesionālo kontaktu loku.

Un ko varētu darīt Tu, lai uzlabotu savas dzīves kvalitāti? 🙂

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.