Posted in Bibliotēkas pasaulē

Pirmā bibliotēka lidostā

© Rasa Sausiņa, 2011

Jā, nepārskatījies. Patiešām pirmā lidostas bibliotēka tika atklāta Šipholas (Schiphol) lidostā Amsterdamā (Nīderlandē) 2010.gada 25.augustā.

http://www.amsterdamlogue.com/amsterdam-schiphols-airport-library.html

“Unikālo lidostas bibliotēku, kuras fondā ietilpst gan grāmatas, gan mūzikas ieraksti, gan filmas, kopīgi dibinājusi Amsterdamas Shipholas lidosta un Nīderlandes publisko bibliotēku apvienība. Shipholas lidostas bibliotēka ir pirmā bibliotēka pasaulē, kas atrodas lidostā, un tajā pasažieriem iespējams lasīt grāmatas 29 dažādās valodās, klausīties mūziku, skatīties filmas, kā arī bez maksas lejupielādēt tās savos datoros.

Shipholas lidostas bibliotēka atrodas aiz pasu kontroles, zonā “Holland Boulevard”, pasāžā, kas savieno modernizētos E un F terminālus. Atpūtas zona strādā katru dienu. Tās darba laiks sākas pusotru stundu pirms dienas pirmā lidojuma un beidzas pusstundu pēc pēdējā lidojuma.” (Delfi.lv)

Tomēr, pamatojoties uz Sintijas Drešeres (Cynthia Drescher) rakstu Jaunted.com, tiek skaidrots, ka pirmā bibliotēka lidostā tikusi atklāta 1962.gadā Nešvilā (Nashville), ASV.

http://www.jaunted.com/travel-photos/full/247/At+Amsterdam-Schiphol+Airport%3A+The+Library
Foto: Cynthia Drescher

Bibliotēka Amsterdamas Šipholas lidostā ir patiešām ērta un pārdomāta, lai pasažierus izklaidētu laikā, kad tie gaida savu reisu. Vairāk attēlu šeit.

Un kā Tu domā,
vai mums Latvijā
vajadzētu lidostā ieviest
š
ādu pakalpojumu?

Personīgi es domāju, kāpēc gan nē? Ar ko mēs esam sliktāki par Amsterdamu, kam šis ir izdevies? Nevajag jau mums pirmās klases bibliotēku, bet vietu, kur cilvēkiem interesantāk pavadīt gaidīšanas procesu. Padomājot arī par mazākajiem lasītājiem, gan par vecākiem.

Advertisements

Autors:

Sabiedriska, jautra un noslēpumaina studente, kas priecājas par visu, bet visvairāk mīl balonus un lietu. Pašlaik studē LU Sociālo zinātņu fakultātes Informācijas pārvaldības bakalaura studiju studiju programmā, kur nokļuvusi līdz otrajam kursam. Brīvajā laikā patīk dziedāt, krist citiem uz nerviem un pagatavot ko garšīgu. Tic, ka informācija ir spēks un reizēm vienīgais glābiņš ir pārmaiņas!

13 thoughts on “Pirmā bibliotēka lidostā

 1. Prieks, ka visiem patīk un visi gribētu redzēt lidostā bibliotēku. Pati arī nesen sēdēju Londonas lidostā, 3 stundas nācās gaidīt līdz lidojumam. Labprāt tai laikā būtu kaut ko palasījusi…

 2. Ļoti interesants raksts! Tiešām nezināju, ka ir kaut kas tik interesants, nav nācies lidot. Bet pavadot draudzeni uz lidostu, tiešām bija vairākas stundas vienkārši jāsēž kamēr sagaida savu lidojumu. Būtu tiešām lietderīgi, ko tādu ierosināt LV.

 3. Es uzskatu, ka Latvijas lidostā būtu nepieciešama bibliotēka, jo, kad pati tur strādāju, redzēju, cik daudz cilvēku, kuriem bija jāgaida savi reisi, bezjēdzīgi staigāja apkārt un nezināja, ko darīt. Mūsu lidosta ir salīdzinoši neliela un tā piedāvā tikai ēdināšanas un iepirkšanās pakalpojumus. Es uzskatu,ka bibliotēka būtu pozitīvs rādītājs mūsu lidostai. Nevajag jau neko daudz. Sākumā pat pietiktu ar galdiem, krēsliem, bezvadu internetu un, piemēram, žurnāliem/avīzēm vismaz 5 valodās (latviešu, krievu, angļu, vācu un spāņu valodā). Tad pamazām varētu ieviest jau grāmatas un citus pakalpojumus. Šī lidostas bibliotēka arī varētu cilvēkiem piedāvāt nelielu bufeti, kurā nopirkt kādu tēju/kafiju un kādu maizīti.

  1. Tas man atgādināja riktīgi jauko grāmatu veikalu Tallinā, kur arī var pasēdēt, padzert kafiju un pašķirstīt grāmatas 🙂 Arī dizains ļoti mājīgs, pilnīgi sagribējās atpakaļ 😀

  2. Tieši šogad augustā lidostā “Rīga” ar draudzenēm uzgājām vietu, kas iekārtota pēc iespējas ērtāka pasažieriem. Tur bija gan dīvāni, gan bezmaksas pieejams bezvadu internets. Tā kā pirmās iestrādnes jau ir… 🙂

 4. Vai šī bibliotēka savus resursus izsniedz uz mājām? Un kā viņi kontrolē, lai nekas netiktu “nejauši” iebāzts čemodānā?

  1. Neesmu pētījusi par Amsterdamas lidostas bibliotēku, bet Taivānas lidostas e-grāmatu bibliotēkā e-grāmatas var lasīt tikai uz vietas – tās nevar ņemt līdzi vai lejupielādēt savā ierīcē. Nākas izmantot lidostā piedāvātos e-lasītājus, kuri tur ir tikai 30. Noteikti šāds ierobežojums saistīts ar izdevniecību uzstādītajiem nosacījumiem.

   Tieši pirms nedēļas Sanita savā rakstā iepazīstināja ar e-grāmatu izmantošanas iespēju bibliotēkās (https://lbbjss.wordpress.com/2011/09/30/amazon-com-e-gramatu-biblioteka/).

  2. Resursus var izmantot tikai lidostā. Un kā citās bibliotēkās kontrolē, lai nekas netiktu “iebāzts” somā? :)) Dažas grāmatas ir tikušas aiznestas prom, taču daudz tika atstātas dāvanā 🙂

  1. Redz kā, abas par vienu un to pašu iedomājāmies. Jāizpēta, kādi ir Taivānas lidostas bibliotēkas lietošanas noteikumi un varbūt varam ko līdzīgu arī Rīgas lidostā vai dzelzceļa stacijā ieviest. Zinu, ka pasaulē ir arī prakse iekārtot bibliotēkas lielākos tirdzniecības centros.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s