Posted in Jaunākās tehnoloģijas

Amazon.com e-grāmatu bibliotēka

© Sanita Malēja, 2011

Amazon.com ir viens no lielākajiem e-komersantiem pasaulē. Kompānija savu darbību uzsāka tālajā 1995. gadā ar grāmatu tirdzniecību internetā un šobrīd ir viens no vadošajiem tirgotājiem, kas piedāvā plašu preču klāstu, ieskaitot DVD, CD, elektronisko programmatūru, elektroierīces, rotaļlietas un pat mēbeles un pārtikas preces.

Viens no atpazīstamākajiem Amazon.com produktiem ir Amazon Kindle – e-grāmatu lasītājs, kas aprīkots ar īpašu e-tintes ekrānu, padarot elektronisku lasīšanu nesalīdzināmi patīkamāku nekā uz datora ekrāna. Papildus, ierīcē ir iestrādāta skaidrojošā vārdnīca (kurai nu jau tapusi arī angļu-latviešu versija), iespēja sērfot internetā (jāsaka gan, ka ar zināmiem ierobežojumiem multimediju materiālu atveidē), veikt piezīmes un vairākas citas ekstras. Vairāk par produktu var lasīt dažādu Latvijas tehnoloģiju speciālistu forumos un blogos.

Aizgājušās nedēļas liels notikums bija Amazon.com nākšana klajā ar jaunu bezmaksas pakalpojumu – iespēju Kindle e-grāmatas lasīt, pasūtot tās savā vietējā publiskajā bibliotēkā. Pakalpojumu nodrošina kompānija OverDrive, nodrošinot bibliotēkām piemērotu tehnisko risinājumu digitālo resursu apritei. Uz doto brīdi pakalpojums ir pieejams ASV, vairāk kā 11 000 publiskajās bibliotēkās (iepriekš līdzīgs pakalpojums jau ticis ieviests Barnes&Noble Nook e-lasītājam un Sony Corp Reader e-lasītājam (1).

Amazon.com pakalpojums ir pieejams gan Kindle, gan Kindle aplikāciju īpašniekiem. Darbības princips ir vienkāršs – lietotājs apmeklē OverDrive pakalpojumu atbalstošas bibliotēkas tīmekļa vietni, katalogā pasūta Kindle e-grāmatu un pierakstās savā Amazon.com lietotāja kontā, lai e-grāmata tiktu piesaistīta konkrētajai ierīcei. Grāmatas uz ierīci tiek nogādātas, izmantojot bezvadu internetu vai USB savienojumu. Jāpiebilst, ka pakalpojums ir savienojams arī ar Kindle Cloud ReaderAmazon.com tīmekļa aplikāciju, kas e-grāmatas ļauj lasīt interneta pārlūkā arī bezsaistē.

Grāmatas lasītājam ir pieejamas uz noteiktu laiku, kuram beidzoties tās vienkārši tiek dzēstas no lietotāja digitālās kolekcijas. Taču priekšrocība ir tā, ka visas izdarītās piezīmes saglabājas. Ja lietotājs nolemj grāmatu iegādāties vai aizņemties no bibliotēkas vēlreiz, informācija nav zudusi. Tāpat ir ar izveidotajām grāmatzīmēm un citām e-grāmatā izdarītām atzīmēm. Interesanti, ka katrai e-grāmatai bibliotēka iegādājas licenci, līdz ar to ir ierobežots vienlaicīgs digitālo izsniegumu skaits.

Amazon Kindle e-lasītājs

Aktuāls jautājums ir e-grāmatu klāsta plašums. Lai gan Amazon.com piedāvā vairāk kā miljons dažādu e-grāmatu, bibliotēkām pieejama ir tikai neliela daļa šī krājuma. Katra nosaukuma pieejamību nosaka tā izdevējs, un daudzi lielākie izdevēju tam savu atļauju vēl nav devuši. Par iemeslu tiek minēts bibliotēku un izdevēju biznesa modeļu dažādība – izdevēji negūst pietiekami lielu peļņu. Kā risinājums tam varētu būt grāmatu izsniegšanas reižu skaita ierobežojums (šobrīd šāds līgums ir noslēgts ar izdevēju HarperCollins Publishers Inc, kas pieļauj 26 izsniegumus līdz grāmata ir jāiegādājas no jauna) (2).

Privātuma un datu aizsardzības aktīvistus satrauc jautājums par lietotāju datu drošību un pieejamību. Amazon.com nenoliedzami ir būvējis savus pakalpojumus un attīstījies lielā mērā pateicoties lietotāju datu analīzei. Tie tiek iegūti ne tikai iegādājoties, bet arī veicot meklēšanas darbības tīmekļa vietnē. Līdzīgi kā Google, pārstāvji apgalvo, ka informācija netiek izplatīta tiešajām mārketinga kompānijām vai tālāk par tiešajiem partneriem, un dati ir konfidenciāli. Taču uzmanīties liek fakts, ka dati nonāk pilnīgā kompānijas īpašumā un dzēst tos (kā arī lietotāja konta informāciju) praktiski nav iespējams. Šī informācija aktualizējās jau 2000. gadā, taču izpētot privātuma brīdinājumus uz šo brīdi, redzams, ka nekas daudz nav mainījies.

Līdzīgi kā lietošanas statistika, tiek uzglabāta arī personiskāka informācija kā piezīmes. Jo kur gan citur tās atradīsies starpposmā starp pirmo un otro e-grāmatas lasīšanas reizi, ja ne uz Amazon.com serveriem? Šie un citi jautājumi ir tie, ko savā būtībā varēja novērst sarunas starp bibliotēkām un Amazon.com. Taču, kā novērots sarunās tīmeklī, šoreiz situācija tika risināta no otra gala – pēc tam,kad bibliotēkas bija slēgušas līgumus ar OverDrive, kompānija (bibliotēku vārdā) slēdza līgumu ar Amazon.com. Šķiet, ka vadošā komersanta un bibliotēku sadarbības ceļš ir sācies grandiozi, tomēr viss vēl tikai priekšā.

Izmantotie informācijas avoti

  1. Brunswick, Deborah. Amazon brings Kindle e-books to 11,000 libraries [online]. Cable News Network, September 21, 2011 [cited September 23, 2011]. Available: here.
  2. Ingram, Mathew. Amazon wants to reinvent the electronic library [online]. GigaOM, September 21, 2011 [cited September 23, 2011]. Available: here.

Advertisements

2 thoughts on “Amazon.com e-grāmatu bibliotēka

  1. Kā jau rakstīju – viss vēl priekšā. Uz doto brīdi sākusies aktīva bibliotekāru kustība/viedokļu apmaiņa par privātuma nodrošināšanu lietotājiem.
    Interesants (un kareivīgs) viedoklis šeit: http://youtu.be/moy1w89TOss
    Taču liek aizdomāties, vai lietotājus – Kindle īpašniekus, kas jau saraduši ar Amazon.com darbības principiem, privātuma jautājums uztrauc tikpat ļoti kā ASV bibliotekārus.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s