Posted in Sevis pilnveidošana

Domu kartes

© Kristina Papule, 2011

Laikam katram no mums ir pazīstama apmulsuma sajūta situācijās, kad ir jātiek galā ar pašu radīto “informācijas haosu”. Ar šo vārdu salikumu es saprotu visus vairāk vai mazāk svarīgus faktus, kurus mēs parasti glabājam piezīmju veidā: sākot no lekciju konspektiem un beidzot ar iepirkumu sarakstiem. Ja jums kādreiz, šķirstot sava piezīmju blociņa lappuses, ir ienācis prātā, ka jums pašam ir grūti “atšifrēt” savus pierakstus un orientēties tajās, šis raksts ir domāts tieši jums.

Viens no galvenajiem “tradicionālo” pierakstu trūkumiem ir tas, ka ar laiku to kļūst par daudz. Turklāt, to saturu ir grūti atcerēties, jo tie iesaista darbā tikai loģisko domāšanu, par kuru atbild kreisā smadzeņu puslode. Savukārt, mūsu labās puslodes labākā dāvana – radošā iztēle – paliek novārtā. Lai atrisinātu šo problēmu, tika izgudrota tāda informācijas organizēšanas metode kā domu kartes (mind maps), kuru struktūra palīdz iesaistīt abas puslodes informācijas apstrādes procesā (2).

Domu jeb ideju kartes ir tīklveida zīmējumi, kurās uzglabā, sakārto un prioritāšu secībā saliek informāciju, izmantojot atslēgvārdus jeb atmiņas ierosinošos vārdus un attēlus. Katrs domu kartē iekļautais atmiņas ierosinātājs (atslēgvārds vai attēls) darbojas kā atslēga, ar kuras palīdzību tiek “atvērtas durvis” uz faktiem, idejām un informāciju. Grafiski ideju karte tiek attēlota kā diagramma, kurā galvenais atslēgvārds (kartes ideja vai temats), tiek savienots ar saistītiem jēdzieniem. Parasti domu kartei piemīt dinamiska forma un izkārtojums. Viens no galvenajiem šīs informācijas organizēšanas metodes teorētiķiem Tonijs Bazens (Tony Buzan, 1942) uzsver, ka ideju kartes smadzeņu šūnai līdzīga forma rosina iztēli darboties ātri, efektīvi un dabiski (1).

Attēls Nr.1 – Domu kartes piemērs (1, 99.lpp.)

Salīdzinājumā ar tradicionālajiem teksta pierakstiem, domu kartēm piemīt vairākas būtiskas priekšrocības: pirmkārt, to galvenā ideja ir skaidrāk definēta; otrkārt, atslēgvārdi palīdz bez kavēšanās saskatīt saistību starp galvenajām domām, rosinot veidot ideju un domu asociācijas, un visbeidzot, domu kartes struktūra ļauj tai viegli pievienot papildu idejas.

Domu kartes ir iespējams izmantot, lai efektīvi lasītu, atkārtotu, pierakstītu un strukturētu praktiski jebkura tipa informāciju: sākot no grāmatām un citām publikācijām un beidzot ar lekcijām un intervijām. Tās var pielāgot arī mērķu nospraušanai, laika plānošanai un ideju ģenerēšanai (piemēram, kombinējot to ar “prāta vētras” metodi). Parasti domu kartes tiek zīmētas uz papīra, taču pēdējos gados ir parādījies liels datorprogrammu un tīmekļa servisu skaits to veidošanai elektroniskajā formā (piemēram, Mindmeister, Mindomo, Freemind un citi). Jebkurā gadījumā, domu karšu veidošanas pamatprincipi ir ļoti vienkārši un paliek nemainīgi neatkarīgi no kartes “izcelsmes formas”.

Ja jūs ir ieinteresējis šis temats, iesaku noskatīties šo video – tajā ļoti vienkārši un soli pa solim ir aprakstīta domu karšu veidošanas metodika.

Izmantotie informācijas avoti

  1. Bazens, Tonijs. Efektīvas mācīšanās rokasgrāmata : kā veidot domu kartes, apgūt ātrlasīšanu un uzlabot atmiņu. Rīga : Jāņa Rozes apgāds, 2008. 159 lpp. ISBN 9789984232898.
  2. Мюллер, Хорст. Составление ментальных карт : метод генерации и структурирования идей.  Москва : Омега-Л, 2007. 126 с. ISBN 5-370-00022-0.
Advertisements

2 thoughts on “Domu kartes

  1. Jā, tev noteikti ir taisnība – ja runa ir par tradicionālo domu karti, dažreiz ir tiešām grūti aprēķināt, cik daudz vietas uz papīra būs nepieciešams, lai to izveidotu. Tāpēc mind-mapping praktiķi parasti iesaka uzreiz ņemt A4 vai A3 formāta lapu. 🙂 Cits variants ir izvēlēties datorprogrammu domu karšu veidošanai. Ja tu vēlies izmantot domu kartes tikai uz sava PC, es ieteiktu izmantot Xmind programmu, ja, savukārt, tev ir ērtāk, lai tavas domu kartes būtu pieejamas no jebkura datora, kur ir internets, labāk izvēlēties Mindmeister.com vai Mindomo.com (ar to palīdzību tu varēsi glabāt savas domu kartes tiešsaistē).
    P.S. līmlapiņu metode man arī šķiet interesanta – noteikti vajadzēs to izmēģināt))).

  2. Ļoti interesanti un noderīgi. Uz papīra domu kartes izskatās labi, bet reizēm ir grūti aprēķināt vietu, kas būs nepieciešama, jo jauni zari var aizņemt par daudz vietas. Šādiem gadījumiem ir 2 iespējas: 1)tomēr veidot savas domu kartes elektroniski, kur viss ir viegli un ātri pārkārtojams vai 2) domas pierakstīt uz dažādu krāsu un izmēru līmlapiņām, kuras var viegli pārlīmēt un grupēt (jau vienreiz rakstīju par līmlapiņu izmantošanu dažādu projektu organizēšanai: https://lbbjss.wordpress.com/2011/07/01/limlapinu-metode-uzdevumu-risinasanai/). Varbūt ir kādi komentāri vai ieteikumi, kura no elektroniskajām domu karšu platformām ir labāka?

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.