Posted in Profesionālā tālākizglītība

CPD23 #12: attēlu, audio un video veidošanas iespējas

© Dace Ūdre, 2011

Kā jau katru nedēļu CPD23 komanda piedāvā iespēju iemācīties ko jaunu un padomāt, kā apgūto pielietot praksē. Divpadsmitās nedēļas ietvaros bija paredzēti divi uzdevumi – septiņpadsmitais un astoņpadsmitais, taču šoreiz septiņpadsmitais uzdevums par datu vizualizāciju un informācijas prezentēšanas un koplietošanas rīkiem (Prezi un SlideShare) ir aizkavējies. Līdz ar to piedāvāju iepazīties ar datu vizualizēšanas iespējām, izmantojot ekrāna notveršanas (screen capture) rīkus, kā arī ar podraides (podcast) izmantošanu audio apmācību veidošanai.

Apmācību materiālu sagatavošanas rīki: Jing un podraide

Ekrāna notveršanas rīku izmantošana ir ļoti noderīga dažādu apmācību materiālu sagatavošanā – vai tā būtu instrukcija, kā izmantot bibliotēkas elektronisko katalogu vai formatēt teksta dokumentu. Līdz šim esmu izmantojusi ekrāna “kopēšanas” iespēju, ko piedāvā dators – Print Screen (no angļu val. – ekrāna kopēšana), kā arī pētījuma vajadzībām ar ekrāna notveršanas rīka oRipa palīdzību esmu uzņēmusi video, kā lietotājs veic informācijas meklēšanu internetā. Gribēju arī minēt, ka papildus ekrāna darbību fiksēšanai ir iespējams ierakstīt skaņu.

CPD23 komanda piedāvā iepazīties ar Jing – bezmaksas ekrāna notveršanas rīku, ar kura palīdzību vari nokopēt konkrētu ekrāna fragmentu un saglabāt to saites veidā. Papildus ekrāna fragmenta saglabāšanai lietotājs var pievienot attēlam anotāciju teksta formātā, izcelt konkrētu attēla daļu vai pievienot bultu (faktiski to pašu ir iespējams izdarīt arī bez šī rīka palīdzības – vienkārši “nokopējot” datora ekrānu (izmantojot pogu – Print Screen) un papildinot attēlu, izmantojot datorā pieejamās attēlu apstrādes programmas). Rīka maksas versija ļauj arī veidot īsus 5 minūšu garus video fragmentus, kurus pēc tam ir iespējams augšupielādēt YouTube. Jāsaka, ka bezmaksas versija, gluži kā Dropbox, piedāvā ierobežotu attēlu glabāšanas atmiņu – 2 GB.

Podraide (saukts arī kā podkāsts) ir kas līdzīgs radio pārraidei, kuru var noklausīties internetā. Ikvienam no mums ir iespēja izveidot šādu brīvā formā veidotu audio vai video datni. Šādas datnes bieži vien tiek izplatītas ar tīmekļa sindikācijas palīdzību. Podraides ierakstus var lejupielādēt un noklausīties arī vēlāk, piemēram, izmantojot iTunes. Man patīk, kā Miks Latvis savā interneta dienasgrāmatā salīdzina emuāra rakstus ar podraides ierakstiem, norādot, ka podraides ieraksti līdzīgi kā emuāra raksti tiek publicēti ar savu noteiktu regularitāti.

Iesaku noklausīties divu blogeru – Artūra un Mika – podraides. Diemžēl 2011. gadā nav publicēts neviens jauns ieraksts.

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

6 thoughts on “CPD23 #12: attēlu, audio un video veidošanas iespējas

    1. Paldies, Ivar! Izlaboju rakstā uz gigabaitiem. 2 MB tiktiešām būtu smieklīgi maza ietilpība, kaut gan tas ir nedaudz vairāk nekā agrāk ietilpa vienā disketē.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s