Posted in Bibliotēkas Latvijā

Tiešsaistes ziņojumu apmaiņas pakalpojums bibliotēkā

© Silva Suhaņenkova, 2011

Šobrīd vēl nepelnīti nenovērtēta komunikācijas forma bibliotēkās ir Skype – tiešsaistes ziņojumu apmaiņas pakalpojums, par kuru būtu jādomā jebkurai bibliotēkai neatkarīgi no tās profila. Tas ir pakalpojums, kura tehniskais nodrošinājums nemaksā neko. Arī valodas barjera šeit nevar būt šķērslis – Skype ir pilnībā latviskots. Arī Skype lietojumprogrammatūras instalēšana ir ļoti vienkārša un veicama pāris “soļos”.

Pirms gada, veicot pētījumu sava maģistra darba izstrādei, noskaidroju, ka 75% no aptaujātajiem bibliotēku lietotājiem (akadēmisko bibliotēku vidē) uzskata, ka šis serviss ir svarīgs un vajadzīgs. Arī esošais Latvijas Universitātes (LU) bibliotēkas “Skype” piedāvājums, kā komunikācijas forma, no studentu puses tiek novērtēts ļoti atzinīgi.

Viena no pirmajām bibliotēkām, kura, nu jau pirms vairāk kā četriem gadiem, saviem lietotājiem piedāvāja Skype kā saziņas formu, bija LU Sociālo zinātņu fakultātes (SZF) bibliotēka. Uz doto brīdi LU SZF bibliotēkā Skype kontaktu sadaļā ir 271 cilvēks un šis skaitlis arvien pieaug. Prakse liecina, ka šis bibliotēkas piedāvātais pakalpojums studentos bieži izsauc apbrīnu un pat sajūsmu – popularitāte ir nemainīgi augoša. SZF gadījumā visvairāk šī komunikācijas forma tiek izmantota, lai pagarinātu grāmatu nodošanas termiņu, kas ir alternatīvs variants zvanīšanai, e-pastam vai mutiskam lūgumam, atnākot uz bibliotēku. Tomēr nereti ir arī citi jautājumi – kā atrast nepieciešamo informāciju e-resursos, par darba laiku, arī par atsauču veidošanu u.tml. Jautājumi ir tikpat dažādi kā runājot ar studentu klātienē bibliotēkā.

Svarīgākais, kas būtu jāatceras, piedāvājot šādu saziņas formu, ir būt sasniedzamam. Lai Skype būtu ieslēgts atbilstoši bibliotēkas darba laikam un vienmēr būtu kāds cilvēks, kurš reaģē uz rakstīto. Realitātē, protams, ka prioritārs ir cilvēks, kurš ir atnācis uz bibliotēku un sarunājas ar jums “aci pret aci”, tomēr ilgi kavēties ar atbildi Skype rakstītājam nevajadzētu.

Advertisements

One thought on “Tiešsaistes ziņojumu apmaiņas pakalpojums bibliotēkā

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s