Posted in Profesionālā tālākizglītība, Tīmeklis 2.0

CPD23 #9: informācijas un datņu koplietošanas rīki

© Dace Ūdre, 2011

Ir pienākusi kārta trīspadsmitajam profesionālās tālākizglītības programmas uzdevumam! Šoreiz programmas dalībniekiem tika dota iespēja izmēģināt trīs dažādus veidus, kā nodrošināt veiksmīgu sadarbību, izmantojot tiešsaistē pieejamus informācijas un datņu koplietošanas rīkus. Katram dalībniekam bija arī jāpadomā, kādā veidā šos rīkus varētu praktiski izmantot tieši bibliotēkas vajadzībām.

Informācijas un datņu koplietošanas rīki: Google Docs, Dropbox un vikiji

Datņu koplietošanai un dokumentu rediģēšanai tiešsaistē noder Google produkts Google Docs. Līdz šim esmu izmantojusi Google Docs kā datņu koplietošanas rīku. Taču jāatzīmē vēl kāda Google Docs piedāvātā iespēja – teksta dokumenta, izklājlapas (tabulas) vai prezentācijas vienlaicīga rediģēšana, piedaloties vairākiem lietotājiem. Papildus dokumenta rediģēšanas funkcijai, ir arī iespējams konkrētam teksta fragmentam pievienot komentārus, veidojot diskusiju, kā arī iesaistīties tiešsaistes tērzēšanā.

Dropbox ir bezmaksas aplikācija, kas ļauj saglabāt savus dokumentus un attēlus tiešsaistē un piekļūt tiem no vairākiem datoriem vai mobilajiem telefoniem. Arī Dropbox var tikt izmantots datņu koplietošanai. Svarīgi atzīmēt, ka, ja dokuments tiek izlabots kādā no Dropbox tīklā pievienotajiem datoriem vai mobilajām ierīcēm, tad tas automātiski tiek atjaunots arī citās tīklā esošajās ierīcēs. Jāsaka, ka pieejamā datņu glabāšanas atmiņa ir ierobežota.

Vikijs ir publiska vai privāta tīmekļa vietne, kura nodrošina platformu kopīgai satura veidošanai. To var izmantot arī kā dokumentu koplietošanas rīku. Lai uzsāktu sava vikija izveidi ir nepieciešams izvēlēties platformu un reģistrēties tajā. Bez maksas ir iespējams izmantot PBworks, Wikispaces, MediaWiki u.c. vikiju platformas.

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

3 thoughts on “CPD23 #9: informācijas un datņu koplietošanas rīki

    1. Man liels prieks! Tas vien pierāda to, ka ir nepieciešams runāt par šķietami sarežģītam lietām, izmantojot vienkāršākus piemērus. Vai vari ieteikt vēl kādu jautājumu, par kuru būtu lietderīgi pastāstīt ko vairāk?

  1. Vikiji darbojas pēc principa: izveido saturu (edit) un saglabā to (save). Un šo darbību var veikt atkal un atkal. Vikija platforma ļauj piedalīties kopīga satura veidošanā vairākiem lietotājiem vienlaikus. Un, manuprāt saziņa vikija platformas ietvaros ir ērta un pārskatāma. Te kāds piemērs, kā izmantot vikiju pārgājiena plānošanai: http://youtu.be/-dnL00TdmLY.

    Starp citu visi šie informācijas un datņu koplietošanas rīki ir parocīgi lielāku vai mazāku projektu plānošanai un īstenošanai, kā arī noderīgi informācijas glabāšanai un koplietošanai tiešsaistē. Piemēram, bibliotēku darbinieki šos rīkus varētu izmantot dažādu sarakstu veidošanai un papildināšanai, darba pienākumu sadalei, darba grafika fiksēšanai u.tml. Ja veido publiski pieejamu vikiju, tad to var izmantot kā bibliotēkas lietotāju apmācību rīku, uzziņu materiālu pieejas punktu vai grāmatu/interešu kluba tīmekļa vietni.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s