Posted in Informācijas meklēšana

Pārsteidz sevi ar StumbleUpon meklēšanas rīku

© Ella Juhņeviča, 2011

Informācijas pārpilnības laikmetā ir grūti orientēties visos meklēšanas rīkos un knifos, kas saistīti ar to lietošanu. Ierastā metode elektroniskās informācijas meklēšanā paredz konkrētu atslēgvārdu ievadīšanu meklēšanas logā. Bet ko darīt tad, ja ir vēlme sameklēt informāciju par kādu plašu tēmu, bet nav zināmi īstie atslēgvārdi, vai arī tad, kad negribas pārlieku iedziļināties meklēšanas procesā? Šādās situācijās labs risinājums ir StumbleUpon (no angļu val. nejauši atrast, uzdurties) meklētājs, kurš pēc savas būtības ir līdzīgs šokolādes olai ar pārsteigumu.

StumbleUpon ir paredzēts jaunu lapu atklāšanai un darbojas uz lietotāju veidotā satura principiem. Katrs lietotājs sistēmai var pievienot arvien jaunas tīmekļa lapas, kas varētu interesēt citus lietotājus. Noklikšķinot tikai vienu StumbleUpon pogu, lietotājam paveras plašas iespējas atrast jaunu informāciju. Nospiežot šo pogu, lietotājam tiek parādīta kāda no arhīvā esošajām tīmekļa lapām, ko ir “atradis” kāds cits lietotājs. 10 gadu laikā StumbleUpon lietotāji pilnveidojuši šo meklētāju un pievienojuši neskaitāmu daudzumu tīmekļa lapu. Meklētājs darbojas uz interešu izvēles principa, kuras lietotājs ievada savā profilā. Katrs lietotājs piedalās tīmekļa lapu satura vērtēšanā, kur ar īpašām ikonām (patīk / nepatīk) viņam ir iespēja novērtēt, vai atrastā tīmekļa vietne viņam patīk vai arī nē. Tīmekļa vietnes, kuras patīk vairākumam lietotāju, tiks biežāk piedāvātas citiem lietotājiem ar līdzīgu interesi.

Intereses iedala 500 kategorijās, no kurām katrs lietotājs var izvēlēties sev atbilstošākās. Var izvēlēties gan plašās kategorijas, piemēram, sports, vai arī konkrētākas, piemēram, futbols. Laika gaitā šīs intereses var mainīt un modificēt sava profila ietvaros. Katrs lietotājs var papildināt arī citu cilvēku pievienoto tīmekļa lapu informāciju ar jaunām birkām (angļu val. – tag), kas precizēs un paplašinās meklēsanas rezultātus. Ir arī iespēja izpētīt līdzīgi domājošo lietotāju profilus. Visas lapas, kas lietotājam ir patikušas, var apskatīties favorītu sadaļā, ja vien bijusi nospiesta uz augšu pavērstā īkšķa ikona.

Pati meklēšana var noritēt vairākos veidos. Pats plašākais veids ir meklēt, spiežot StumbleUpon pogu. Tad sistēma atradīs kādu tīmekļa lapu, kas atbilst jebkurai no lietotāja interesēm. Ja ir vēlme meklēt kaut ko konkrētāku, var izmantot tematisko meklēšanu, kur lapas tiks izvēlētas no konkrētā temata, piemēram, rokdarbi. Vēl ir iespēja pašam ģenerēt meklēšanas atslēgvārdus, kuri būs izmantoti tematu vietā. Ja lietotāju interesē tikai attēli vai video, arī šādu atlases kritēriju var izmantot meklēšanas procesā izvēloties attiecīgu kanālu.

Diemžēl StumleUpon rīks ir pieejams tikai Firefox pārlūkprogrammas lietotājiem un var tikt instalēts kā papildinājums. Rīkjoslā tiks piedāvātas svarīgākās rīku pogas, ar kurām var veikt meklēšanu, atzīmēt patīkošās lapas, izvēlēties kanālus u.c. Rīks pieejams bez maksas un jebkuram lietotājam visā pasaulē. Pārsvarā lapas ir angļu valodā, bet ir iespēja izvēlēties arī citas (lai gan izvēle nebūs tik plaša).

Galvenā rīka priekšrocība ir tā lietošanas vienkāršība. Katrs lietotājs var ģenerēt saturu un tādejādi tiek mazināta komerciālo vietņu ietekme uz meklēšanas rezultātiem. Šāda veida informācijas meklētājs paver plašas iespējas informācijas meklēšanai izklaides nolūkos un tai pašā laikā sniedz iespēju ieskatīties dažādās lietotājam maz zināmās sfērās. Katram ir iespēja pilnveidot meklētāju un papildināt tā saturu.

Advertisements

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s