Posted in Bibliotēkas Latvijā

Labas prakses piemērs: brīvprātīgais darbs bibliotēkā

© Ilze Rozentāle, 2011

Brīvprātīgais darbs, īpaši jauniešu vidū, mūsdienās visā pasaulē ir atzīts un populārs veids, kā iedzīvotāji iesaistās sabiedriskajā dzīvē un pārveido, uzlabo savu un apkārtējo dzīves kvalitāti, darbojoties gan valstiskās, gan nevalstiskās un privātās organizācijās (Brīvprātīgais darbs, 2008). Gandrīz katrs trešais Latvijas iedzīvotājs pazīst kādu, kurš jau ir bijis, ir vai plāno doties uz kādu laiku bez atlīdzības strādāt vienā no Eiropas valstīm. Tomēr šoreiz vēlos dalīties savā personiskajā pieredzē par gūto pieredzi Latvijā, darbojoties kā brīvprātīgā bērnu bibliotēkā.

Harija Potera fanu klubs Cēsīs: kolāža veidota no I.Rozentāles personīgā arhīva fotogrāfijām

2001. gadā iznāca pirmā grāmata par Hariju Poteru un drīz pēc tam visā Latvijā (Bauskā, Cēsīs, Gulbenē, Ogrē u.c.) notika Harija Potera fanu klubu veidošanās izdevniecības “Jumava” paspārnē. Dodoties uz fanu kluba tikšanos Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļā, nezināju, ko gaidīt un kas tur būs, bet pirmo reizi bibliotēkā notika kas neparasts – veidojās interešu klubiņš!

Pirmo gadu nodarbības brīvprātīgi apmeklēju ar interesi, protams, aktualitāšu netrūka – tika izdotas nākamās grāmatas, notika filmu pirmizrādes un izdevniecības “Jumava” organizētie pasākumi. Tomēr ar laiku aizvien lielāku uzticības “bonusu” (“nodeva grožus”, bet palika kā dalībnieks – virsuzraugs) klubiņa biedriem deva bibliotekāre un fanu kluba vadītāja, līdz ar to pieauga mūsu, dalībnieku iniciatīva un mēs paši sākām domāt par nodarbību vadīšanu, piedalīšanos konkursos, ekskursiju un eksāmenu – zināšanu un prasmju pārbaužu organizēšanu. Paralēli mācībām skolā bibliotēka bija vieta, kur satikties, lai pārrunātu tajā mirklī aktuālu vai interesantu, aizraujošu grāmatu, nereti arī lai kritizētu, sekotu aktualitātēm utt. Paši klubiņa dalībnieki kļuva par aktivitāšu organizatoriem un vadītājiem. Piecus gadus fanu klubs darbojās aktīvi, tomēr biedriem izaugot un interesēm mainoties notika dabisks “iziršanas” process un šobrīd, kad Latvijas kinoteātros tiek izrādīta pēdējā filma par un ap Hariju Poteru un viņa piedzīvojumiem, Cēsu fanu klubs vairs nedarbojas. Tomēr visiem vairāk kā piecu gadu garumā iegūtajiem HP draugiem vēlu veiksmi un ceru uz tikšanos kādā citā interešu grupā bibliotēkā!

Bibliotēka ir iespēja lasītājiem izpausties un gūt jaunu pieredzi, kas noteikti noder turpmākajā dzīvē! Vēlos uzsvērt, ka šajā stāstā galvenais varonis ir bibliotekārs, kas darbojas kā katalizators – redzēja jaunu iespējamu pakalpojumu bibliotēkā un izmantoja esošos resursus – grāmatas, lasītājus un bibliotēku!

Pirms organizēt interešu grupu, noteikti nepieciešams:

  • tēmas (-u) piedāvājums (aktuāls, saistošs, kurā bibliotekārs ir ieinteresēts un zinošs);
  • apzināt potenciālos apmeklētājus – mērķauditoriju (nevajadzētu nobīties, ja sākumā tie ir tikai daži lasītāji);
  • pārdomāt bibliotēkas esošos resursus (telpas, bibliotēkas darbalaiku, atbildīgo bibliotekāru par aktivitāti, dalībnieku apziņošanas iespējas);
  • idejas, radošums un iniciatīvas (gan no bibliotēkas un bibliotekāra puses, gan no lasītāja – dalībnieka puses).

Bibliotēka ir ne tikai informācijas ieguves vieta, bet arī sociāla vide, kurā īslaicīgi uzturas katrs bibliotēkas apmeklētājs un lasītājs nomainot grāmatas vai iegriežoties lasītavā, apmeklējot bibliotēkā notiekošu pasākumu vai interešu grupu. Šādas īslaicīgas vizītes veido viedokli par bibliotēku, tās darbiniekiem un ļauj sastapt cilvēkus ar līdzīgām interesēm.

P.S. Par man doto iespēju vēlos pateikt lielu paldies Cēsu Centrālās bibliotēkas Bērnu literatūras nodaļas bibliotekārēm Līgai, Inesei, Brigitai un Inesei!

Izmantotie informācijas avoti

  1. Personīgā pieredze.
  2. Brīvprātīgais darbs. (2008). Skatīts 2011. gada 16. jūlijā. Pieejams: šeit.

2 thoughts on “Labas prakses piemērs: brīvprātīgais darbs bibliotēkā

  1. Es joprojām atceros Tevis izveidoto klasifikācijas sistēmu Harija Potera grāmatas varoņiem. Noteikti tas nebija viegli paveicams darbiņš.

    1. Man pašai arī patika, jo tas nemaz nebija tik grūti paveicams darbiņš. Ja kaut kas patīk, tad to izdarīt ir vieglāk un ar krietnu prieka devu turklāt.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s