Posted in Tīmeklis 2.0

Jauns sociālais tīkls: Google+

© Ella Juhņeviča, 2011

Šā gada jūnijā kompānija Google ir laidusi klajā savu sociālo tīklu Google+, kas nodrošina ātru informācijas apmaiņu starp Google rīku lietotājiem. Google+ pamatprincips ir ļoti līdzīgs plaši pazīstamajam sociālajam tīklam Facebook. Pagaidām Google+ vēl nav apaudzis ar reklāmām un dažādiem papildrīkiem, tā lietošana ir ļoti vienkārša. Katrs lietotājs var ievadīt datus par sevi, dalīties ar ziņām no sava profila un atrast jaunus kontaktus. Ir iespēja lietot Google+ arī latviešu vai krievu valodā. Tas ir lietojams no jebkuras ierīces, kam pieejams internets – no datora, viedtālruņa, iPad un citiem.

Pamatvērtības

Google+ piedāvā saviem lietotājiem ērtu veidu, ka rīkoties ar visu savu informāciju vienkopus. Tiem, kam jau ir izveidots Google profils, piemēram, ir e-pasta adrese @gmail.com, nav vajadzīga papildus reģistrācija. Augšējā rīkjosla piedāvā iespēju uzreiz pāriet uz savu e-pastu, dokumentiem, kalendāru, attēliem, lasītāju vai tīmekli. Viss ir viegli pārskatāms un intuitīvi viegli lietojams. Profils ir viegli modificējams, ir iespēja pievienot savas fotogrāfijas un mainīt profila bildi un informāciju par sevi.

Pirmajā lapā lietotājs redz kopējo aktivitāti. Var lasīt citu lietotāju ziņas un izmantot navigāciju uz citām sadaļām.

Attēlu lapā ir redzami draugu ievietotie attēli – albumi un atsevišķas bildes. Princips līdzīgs kā Draugiem.lv. Ir iespēja attēlos atzīmēt draugus. Interesanti ir tas, ka var apskatīt fotoattēla detaļas – tas varētu interesēt cilvēkus, kas interesējas par fotografēšanu profesionāli vai hobija līmenī.

Trešā sadaļa ir veltīta paša lietotāja profilam, kur var redzēt savas publicētās ziņas, ziņas par sevi, apskatīt attēlus un video, kā arī +1 sadaļa, kas parāda, kādas lietas tīmeklī tevi interesē. Kreisajā pusē ir redzami arī lietotāja draugi. Uzklikšķinot uz drauga profila, parādās līdzīga informācija, kā par pašu lietotāju. Ir iespēja rīkjoslu modificēt. Interesanti ir tas, ka lietotājs var pievienot karti ar savu atrašanās vietu.

Pēdējā sadaļa ir loki un to modificēšanas iespējas. Cilvēkus var uzaicināt lietot Google+ arī tad, ja viņi nelieto Gmail, bet parādās lietotāja adrešu grāmatiņā.

Ziņu publicēšana

Ziņu publicēšana notiek no katra individuālā profila. Tam ir paredzēts speciāls logs, kur lietotājs ieraksta vēlamo ziņu, pievieno attēlu, video, saiti vai savu atrašanās vietu. Ziņas rādīsies konkrētās personas profilā un būs redzamas tikai atlasītajām personām, kas atzīmēti attiecīgajos lokos.

Loki

Atšķirībā no Facebook, Google+ piedāvā ērtāku informācijas dalīšanu pēc attiecīgām grupām, jeb lokiem. Tas nozīmē, ka lietotājs var identificēt savus kontaktus, piešķirot tiem attiecīgu loku, piemēram, “ģimene”, “kolēģi”, “draugi” vai jebkādu citu, jo ir iespēja izveidot jaunus lokus. Publicējot ziņas, lietotājs atzīmē, kuriem lokiem būs redzama konkrētā informācija. Tas nodrošina labāku un kvalitatīvāku informācijas apmaiņu, jo ne vienmēr kāda interesanta saite, kas interesēs tavu draugu, interesēs arī tavu priekšnieku.

Tērzēšana

Vēl viena priekšrocība ir iespēja tērzēt. Lietotājs atzīmē lokus, ar kuru cilvēkiem vēlas tērzēt. Tērzēšana var norisināties individuāli vai grupās. Priekšrocība ir videotērzēšana (ja lietotājam ir pieejama web kamera) un zvanīšana (būs vajadzīgs mikrofons). Ir arī iespēja nosūtīt citam lietotājam failus. Kopumā tas atgādina Skype vai citus līdzīgus rīkus, kas ļauj radīt klātienes sajūtu elektroniskā vidē un zvanus var veikt bez maksas. Šajā aspektā Google+ arī pagaidām pārspēj Facebook vai Draugiem.lv.

Sparks

Sadaļa “Sparks” piedāvā lietotājam lasīt kādas potenciāli interesantas ziņas vai jaunumus tīmeklī. Intereses jau ir izdalītas pēc kategorijām, bet katrs lietotājs var izmantot meklēšanas logu, kur var atrast to, kas viņu patiesi interesē tajā brīdī. Šis ir noderīgs rīks laika kavēšanai un jaunas informācijas atrašanai. Informācija tiek ņemta no ziņu portāliem un citiem avotiem, kas var būt labs avots atsaucēm.

Noslēgumā

Kopumā Google+ ir ērts un saprotams rīks, kas var atvieglot ikdienas komunikāciju. Katram lietotājam ir iespēja veikt modifikācijas un izvēlēties, kurus cilvēkus pievienot dažādiem lokiem. Šobrīd Google+ vēl ir savas attīstības sākumfāze, bet jau tiek plānoti dažādi papildinājumi. Lai gan rīks vēl ir ļoti jauns, tas jau ir radījis potenciālu konkurenci tādiem sociālo tīklu gigantiem kā Facebook vai MySpace, kā arī mūsu pašu Draugiem.lv.

Izmantotie informācijas avoti

Google (2011) Google+ Project. Piekļuve – apskatīts 13/07/2011

BBC (2011) Google+ challenges Facebook in social network battle. Piekļuve – apskatīts 13/07/2011

Advertisements

2 thoughts on “Jauns sociālais tīkls: Google+

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s