Posted in Informācijas meklēšana

Konservu bundžas acs

© Viktorija Moskina, 2011

TinEye čaklais robots

TinEye (iespējamais latviskojums – konservu bundžas acs) ir Idée Inc. veidotais un uzturētais tiešsaistes attēlu meklētājs. Tas ir īpašs ar to, ka veic atgriezenisko informācijas meklēšanu. Respektīvi, netiek meklēts pats attēls, bet gan kaut kurkaut kad atrasta attēla izcelsmes avots, modificētas un lielākas izšķirtspējas versijas. Veicot meklēšanas procesu, nav jāievada atslēgvārdi, bet gan jāaugšupielādē atbilstošais attēls.

Pirmo reizi „iepazinos” ar čaklo robotiņu (TinEye meklētāja logotips) 2010.gadā. Studiju procesa ietvaros veidojām publicitātes materiālus, bet nebija pieejama informācija, kas būtu jānorāda bibliogrāfiskajās atsaucēs. Galvenais problēmas cēlonis – nevarējām atcerēties, no kurienes tika lejupielādēts attēls. Par laimi studentu grupas tehnoloģiju guru bija atradis TinEye. Šis tiešsaistes meklētājs bija sameklējis dažus visatbilstošākās (Best Match) attēla versijas un norādījis saites uz šo attēlu saturošiem resursiem.

TinEye veidotāji apgalvo, ka tiešsaistes meklētājā tiek izmantotas advancētas tehnoloģijas, kuras nemeklē līdzīgus attēlus pēc datnes nosaukuma, metadatiem vai ūdenszīmes, bet gan pēc pikseļu laukumiņiem. Indeksējot attēlus jeb kā tas tiek pozicionēts TinEye reklāmas videomateriālā – noņemot pirkstu nospiedumus, attēliem tiek piešķirts kaut kas līdzīgs pikseļu identifikācijas kodam. Tādējādi tiek atrasti ne tikai identiski attēli, bet arī apgrieztās un citādi apstrādātās attēla versijas. Papildus tam ir pieejami foršie meklējumi (Cool Searches) un dažas nelielas aplikācijas. Pozitīvi, ka TinEye ir noindeksējis aptuveni 2 miljardus attēlu un, cik mana acs spēja pamanīt, tajā nav sponsorēto meklēšanas rezultātu un reklāmas baneru. Šis rīks noder, veicot studiju uzdevumus, bet visbiežāk to izmantoju, lai apmierinātu savu radošo ziņkārību.

Izmantotais informācijas avots

TinEye [tiešsaiste]. [B.v.] : Idée Inc., b.g. [skatīts 2011.gada 27.maijā]. Pieejams: http://www.tineye.com/about

Advertisements

One thought on “Konservu bundžas acs

  1. Tikko uzdūros Google attēlu meklētāja jaunai funkcijai. Atliek tikai meklēšanas logā “ievilkt” kādu no atrastajiem attēliem un Google piedāvās meklēšanas rezultātu sarakstu par šo attēlu. Piemēram, informāciju par Vinsenta van Goga gleznu. Protams, ir jāizvērtē atrastā satura atbilstību attēlam, taču tas ir diezgan iespaidīgi.

    Info: http://www.google.com/insidesearch/searchbyimage.html

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s