Posted in Jaunie speciālisti pasaulē

IFLA Jauno speciālistu īpašā interešu grupa

© Sanita Malēja, 2011

Starptautiskā bibliotēku asociāciju un institūciju federācija (International Federation of Library Associations and Institutions, turpmāk IFLA) ir starptautiska organizācija, kas pārstāv bibliotēku un informācijas pakalpojumu sniedzēju intereses. Tajā darbojas vairāk kā 1600 biedru no aptuveni 150 dažādām valstīm. Federācija sastāv no vairākām sekcijām (šobrīd 43), kas iedalītas piecās nodaļās un aptver plašu tematisko loku, kā arī no īpašo interešu grupām (šobrīd 11), kas var tikt izveidotas noteiktu jautājumu un interešu apspriešanai.

Jauno speciālistu kustība IFLA ietvaros aizsākās 2004. gada kongresa laikā Buenosairesā, Argentīnā. 2008. gada decembrī IFLA Jauno speciālistu diskusiju grupa (New Professionals Discussion Group), pakāpeniski attīstoties, veiksmīgi pārtapa par IFLA Jauno speciālistu īpašo interešu grupu (New Professionals Special Interest Group, turpmāk NPSIG).

Interešu grupas koordinators Sebastjans Vilke un informācijas koordinators Dirks Eihels

NPSIG uzbūve ir vienkārša – oficiālus amatus ieņem interešu grupas koordinators Sebastjans Vilke (Sebastian WilkeBerlin School of Library and Information Science) un informācijas koordinators Dirks Eihels (Dierk EichelFH-Potsdam University of Applied Sciences). Pārējie grupas pārstāvji, kuri iesaistās interešu grupas aktivitātēs, ir tās biedri.

Grupas galvenā mērķauditorija ir jaunie speciālisti. Pašu biedru skatījumā tie ir bibliotēkzinātes un informācijas zinātnes studenti; cilvēki, kas nupat sākuši darba gaitas bibliotēkās un informācijas iestādēs, kā arī visi atvērti domājošie un palīdzēt un atbalstīt gribošie. Nav izglītības vai vecuma ierobežojumu. Nav arī reģistrācijas vai dalības maksas. Grupa ir brīvi pieejama visiem ideju un projektu realizēšanai, ģenerēšanai un vispārējam atbalstam.

NPSIG galvenais darbības mērķis ir foruma nodrošināšana IFLA ietvaros. Grupa cenšas piesaistīt un iekļaut savā darbā pēc iespējas vairāk aktīvu jauno speciālistu. IFLA ir milzīga federācija, kurā ir nepieciešamas gan jaunas un svaigas idejas, gan cilvēki, un NPSIG ir viens no vieglākajiem un loģiskākajiem veidiem, kā tikt iesaistītam. Grupa cenšas arī popularizēt un iedrošināt jaunos un topošos speciālistus piedalīties un apmeklēt ne tikai IFLA kongresus, bet arī citas zinātniskas konferences, kuras domātas kā studentiem, tā profesionāļiem, lai apjaustu savas spējas, iegūtu kontaktus un apzinātu no tām gūstamos labumus. Tas ir arī lielisks veids, kā jaunajiem zinātniekiem iemācīties nebaidīties no uzstāšanās un pētniecības.

Pati interešu grupa organizē tikšanās jaunajiem speciālistiem pirms IFLA lielajiem ikgadējiem kongresiem, kuros jaunie speciālisti tiek aicināti no visas pasaules. 2010. gadā šāda pirms-konference tika organizēta arī Burosā (Borås), Zviedrijā. Šogad tāda plānota Sanhuanā (San Juan), Puertoriko, bet 2012. gadā Hēmenlinnā (Hämeenlinna), Somijā pirmo reizi IFLA vēsturē nekonference formātā.

IFLA NPSIG ir lieliska vieta, kur uzzināt par jaunākajiem un aktuālākajiem notikumiem nozarē – grupa informē biedrus par iespējām, īpaši cenšoties piesaistīt studentus. Kā divas pārbaudītas un neatsveramas iespējas, ko sponsorē NPSIG uzraugošā IFLA Izglītības un apmācību sekcija (Education and Training Section, turpmāk SET) jāmin:

  • Adopt-a-student (no angļu val. – adoptē studentu) programma – tās mērķis ir savienot studentus ar individuāliem un publiskiem sponsoriem, kas uz gadu uzņemas studenta materiālās saistības ar IFLA, piedāvājot ne tikai iespēju būt biedram un darboties vienā no izvēlētajām sekcijām, bet arī personīgus padomus pētniecībā, karjerā un attīstībā. Šādi students iesaistās IFLA kopienā un tiek iepazīstināts ar federācijas darbu no iekšienes. Students saņem arī viena gada abonementu IFLA žurnālam.
  • LIS Student Paper Award (no angļu val. – bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes studenta referāta godalga) – tas ir pētniecības konkurss, kas aicina studentus iesniegt referātus, kas sasaucas ar ikgadējā IFLA kongresa tēmu. Uzvarētājs iegūst vienreizēju iespēju piedalīties IFLA kongresā bez maksas (ar apmaksātiem ceļa un apmešanās izdevumiem), prezentēt savu referātu kongresa laikā, referāta publikāciju IFLA žurnālā, kā arī apmaksātu gada dalības maksu federācijā.
Advertisements

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s