Posted in Profesionālā tālākizglītība

CPD23 #2: zīmola veidošana

© Dace Ūdre, 2011

Otrās nedēļas ietvaros profesionālās tālākizglītības programmas dalībniekus sagaidīja trešais uzdevums – sava personīgā zīmola apzināšana. Manuprāt, šis ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, ja vēlies veidot publisku profilu tiešsaistē. Ja vēl neesi izmēģinājis, tad iesaku paskatīties, ko par tevi var atrast Google meklēšanas rezultātos.

Kāds ir tavs personīgais zīmols?

Vienā no programmas dalībnieku emuāriem – Helen’s 23 Things (no angļu val. – Helēnas 23 lietas) – tika raksturota situācija, kurā emuāra autore atzīst, ka viņa nekad iepriekš nav rakstījusi emuāru. Helēnas privātais tvitera profils ir pakluss, un ja viņa tvīto, tad darba vajadzībām, līdz ar to viņa sevi saskata kā daļu no darba devēja zīmola, bet par sava zīmola veidošanu viņa līdz šim nav domājusi.

Man tuvs ir emuāra Thoughts from the number 34 bus (no angļu val. – Domas no autobusa Nr. 34) autores patiesais skatījums uz reālo situāciju sociālajos tīklos. Raksta autore atzīst, ka viņa izjūt lielu nepieciešamību piedomāt pie sava personīgā zīmola izveides. Ir sociālie tīkli, kuros viņa sevi identificē kā profesionāli, un ir tādi sociālie tīkli, kurus viņa izmanto personīgām vajadzībām. Taču robeža starp šīm divām identitātēm var palikt diezgan grūti nosakāma.

Manuprāt, mēs visi esam saskārušies ar jautājumu, ko darīt, kad mūsu darba kolēģi vai konferencēs iegūtie kontakti lūdz mūs apstiprināt “draudzības” uzaicinājumu kādā no sociālajiem tīkliem. Te, protams, lieti noder privātuma iestatījumi, ja tādi ir pieejami, kas ļauj norādīt, kuru informāciju mēs vēlamies padarīt par pieejamu ikvienam un kuru šaurākam paziņu vai draugu lokam. Taču joprojām ir aktuāls jautājums, kā nodalīt savu profesionālo “es” no privātās dzīves. Protams, vienmēr ir arī iespēja šīs divas identitātes sapludināt vienā.

Trešā uzdevuma būtība ir apzināties, kādu tevi redz citi globālā tīmekļa lietotāji un kādu iespaidu par sevi tu vēlies viņiem atstāt.

Džo Alkoka (Jo Alcock), CPD23 emuāra raksta Thing 3: Consider your personal brand (no angļu val. – Trešā lieta: apzinies savu personīgo zīmolu) autore uzskata, ka tas ir ļoti svarīgi veidot vienotu profesionālu zīmolu visos sociālajos tīklos.

Viņa uzskaita lietas, kuras var palīdzēt nodrošināt konsekventu skatījumu uz to, kāds tu esi:

  • Sociālajos tīklos izmantojamais vārds;
  • Fotogrāfijas izvēle;
  • Profesionālā identitāte, personīgā identitāte vai abas kopā;
  • Vizuālā identitāte (krāsu un dizaina izvēle, kāda rozīnīte, kas tevi atšķirtu no pārējiem).

Kā piemēru varu minēt Latvijas Bibliotekāru biedrības Jauno speciālistu sekcijas (LBB JSS) emuāra un tvitera profilu:

  • Abos sociālajos tīklos mēs izmantojam kā sekcijas akronīmu LBB JSS, tā sekcijas pilno nosaukumu;
  • Abos sociālajos tīklos fotogrāfijas vietā mēs izmantojam vienu un to pašu ikonu, kas ļauj mūs vieglāk identificēt citu sociālo tīklu lietotāju vidū;
  • Mēs apzināmies, ka mums ir jāpieturas pie profesionālas identitātes atspoguļojuma, taču ir radies jautājums, vai mums būtu jātvīto tikai latviešu valodā;
  • Abos sociālajos tīklos iespēju robežās esam izvēlējušies vienotus krāsas un dizaina elementus.

Nedaudz vairāk par LBB JSS zīmola izveidi var izlasīt vienā no Sanitas rakstiem.

Trešajam uzdevumam abas LBB JSS pārstāves pieķērušās nopietni. Ella pievērsusies jautājumam, cik ļoti mēs visi esam “redzami” un atpazīstami globālā tīmekļa plašumos, uzsverot, ka ir svarīgi prast atrast veidu, kā sevi pasniegt. Viņa dod priekšroku izmantot katru sociālo tīklu savām vajadzībām, vienlaicīgi atzīstot, ka ir nepieciešams pievērsties savu profilu konsekventai reprezentācijai.

Arī Sanita ir uzsvērusi, cik svarīgi ir apzināties, kāda veida informāciju par sevi var iegūt globālajā tīmeklī, norādot, ka ir nopietni jāpiedomā, kā aizsargāt savus datus no pārlieku “ziņkārīgajām” personām. Sanita joprojām ir sava zīmola meklējumos – gandrīz vai katru dienu viņa izjūt vilinājumu nomainīt sava emuāra dizainu. Pagaidām, programmas ietvaros, viņa plāno saglabāt sava veida anonimitāti, nesaistot sevis izveidoto emuāra profilu ar citiem sociālo tīklu profiliem.

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s