Posted in Sevis pilnveidošana

Līmlapiņu metode uzdevumu risināšanai

© Ella Juhņeviča, 2011

Katram reizi pa reizei gadās situācijas, kad kāds svarīgs uzdevums nu nekādi nevirzās uz priekšu. Ko darīt viennozīmīgi pateikt nevar, bet ir dažādas metodes, kā atdzīvināt procesu ar vienkāršiem rīkiem. Ļoti efektīvs paņēmiens dažādu problēmu atšķetināšanai, domu sakārtošanai un strukturēšanai ir pavisam vienkāršs – līmlapiņas.

Līmlapiņas pasaulei ir pazīstamas jau vairāk kā 30 gadus un bez tām vairs nav iedomājams  neviens birojs vai darba vieta mājās (Post-it, 2011). Bet noslēpums jau nav līmlapiņu vienkāršībā, bet gan veidā, kā tās pielietot.

Līmlapiņas jaunā veidolā

Strādājot pie dažāda veida projektiem, īpaši tos uzsākot, parasti ir grūti saprast, no kura gala ķerties klāt. Ar līmlapiņu palīdzību var ļoti ātri izveidot efektīvu shēmu jebkuras sarežģītības projektam. Vispirms uz katras līmlapiņas jāuzraksta viens svarīgs projekta elements, piemēram, rīkojot lustīgu līgošanu, ir svarīgi, lai būtu siers, alus, vainagi, ugunskurs, dziedāšana utt.  Ar prāta vētras palīdzību tiek identificēti visi svarīgākie elementi, pat tādi kā malkas iegāde vai zvans personai.

Projekta elementi

Kad visas lietas ir uzskaitītas tās jāsāk grupēt pēc kopīgiem kritērijiem – līdzīgs ar līdzīgo. Līmlapiņu priekšrocība ir to pārskatāmība. Tas ir ērts veids, kā organizēt visas domas uz lielas papīra lapas vai tāfeles, kas tiek sadalīta pa zonām attiecīgi galvenajām grupām. Līgo svētku rīkošanas gadījumā šīs galvenās grupas varētu būt – ēdiens, vide un aktivitātes. Līmlapiņas var viegli pārvietot no vienas grupas uz otru vai vēlāk sadalīt apakšgrupās.

Līmlapiņu grupēšana

Kad lapiņas ir salīmētas katra savā grupā, pienācis laiks prioritāšu dalīšanai. Katras grupas ietvaros var izveidot apakšgrupas, ja tas ir nepieciešams. Kad tas ir izdarīts, lapiņas salīmē prioritārā secībā – no svarīgā uz maznozīmīgo. Vislabākais ir vertikālais kārtojums no augšas uz leju. To izdara katrai grupai. Var gadīties, ka ir uzdevumi, kas ir vienlīdz svarīgi, tad tos novieto vienā līmenī. Ir uzdevumi, kas var tikt iesākti vien tad, kad cits uzdevums jau ir pabeigts – tad var veidot saiknes ar bultiņām, lai nepazaudētu to veikšanas loģisko secību.

Metodes priekšrocība ir tās pārredzamība, vienkāršums, modificēšanas iespējas un salīdzinoši nelielas izmaksas. Katrs indivīds vai grupa var izvēlēties sev piemērotāko veidu, kā apkopot savas idejas un izveidot funkcionālu un loģisku struktūru. Katrs var atrast savu individuālo pieeju problēmas risināšanai un nav nekādu ierobežojumu, jo viss ir viegli papildināms, reducējams un modificējams.

Izmantotais informācijas avots

Post-it (2011) The History of Post-it®. Piekļuve – skatīts 20.06.2011.

6 thoughts on “Līmlapiņu metode uzdevumu risināšanai

    1. Es savu bakalaura darba analīzi veicu izmantojot līmlapiņas. Tad pat īpašu programmu nevajag. Katru parametru var rakstīt uz citas krāsas lapiņām.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s