Posted in Tīmeklis 2.0

Evernote – atceries visu

© Ella Juhņeviča, 2011

Mūsdienu informācijas pārbagātības un tehnoloģiju mežonīgi straujās attīstības laikmetā reizēm ir grūti apkopot visu vajadzīgo informāciju vienuviet. Arvien parādās jauni veidi un programmas, kas paredzētas ikdienas informācijas  apkopošanai. E-pasti piedāvā dažādus rīkus – kalendārus, dokumentu mapes un saņemto ziņu arhivēšanu un iezīmēšanu, sociālie tīkli ļauj sazināties savā starpā un veidot pasākumus, kā arī ir radītas neskaitāmas programmas datu apstrādē.

Viens no rīkiem izceļas ar savu popularitāti un ērtumu.  Šī rīka nosaukums ir Evernote (‘note’ no angļu valodas – zīmīte). Tas tika radīts 2008. gadā un piedāvā plašas iespējas saglabāt dažāda veida informāciju vienuviet un uzglabāt to uz servera, kas nodrošina vieglu pieeju savam arhīvam. Rīka burvība slēpjas tajā, ka tas piedāvā saglabāt dažāda formātu datus – ir iespēja izveidot zīmīti līdzīgi, kā to darītu kādā no teksta dokumentiem, var saglabāt viegli pārskatāmu un aktīvu tīmekļa lapu vai tās daļu, attēlus, balss ziņas un pat programmas atpazītu ar roku rakstīto ieskenēto tekstu. Zīmītēm var tikt pievienoti arī citi faili. Iespēja izveidot aktīvus kontroles lodziņus, kas ļauj ļoti ērti veidot dažādus darāmo darbu sarakstus. Visas zīmītes var tikt ievietotas mapēs, marķētas ar atslēgvārdiem, anotētas, pārveidotas, komentētas un tikt meklētas. Programmas priekšrocība ir tās plašā izplatība un dažādo sistēmu atbalsts (ieskaitot Android, Mac OS X, iOS, Microsoft Windows, WebOS un citas sistēmas).  Rīks piedāvā elektroniski sinhronizēt un dublēt visas zīmītes (Wikipedia, 2011).

Šobrīd Evernote ir sasniedzis vairāk kā 10 miljonus lietotāju. Lielākā daļa lietotāju lieto Evernote no vismaz divām platformām (piemēram, datora un mobila telefona) (Evernote, 2011). Programma pieejam jebkuram lietotajam par brīvu, tomēr šī versija nesniedz pilnu pakalpojumu klāstu un ir ar ierobežotu  pieejamās atmiņas daudzumu. Bezmaksas versija piedāvā izmantot 60 MB mēnesī, turpretim maksas versija – 1000 MB mēnesī. Maksas versija nodrošina arī ātrāku vārdu atpazīšanu attēlos, lielāku drošību un meklēšanu PDF formāta failos.  Vēl maksas versijā ir iespējams izslēgt reklāmu. Diemžēl, bezmaksas versija piedāvā piekļuvi datiem tikai tiešsaistē. Ja ir liela nepieciešamība lietot maksas versiju, tad tā ir pieejam par visai saprātīgu cenu – 5 dolāriem (rupji rēķinot 2,5 latiem) mēnesī  vai 45 dolāriem (22,5 latiem) gadā (Evernote, 2008).

Evernote var tikt izmantots dažādiem mērķiem. Bibliotēku vidē šis rīks var tikt izmantots, lai organizētu sekmīgu bibliotēku darbu. Ievietotā informācija var būt pieejam no jebkuras vietas, kur ir pieejams internets, līdz ar to padara to ļoti parocīgu darbinieku informēšanai par dažādiem pasākumiem un darāmajiem darbiem. Tas ir labs veids, kā veidot darāmo uzdevumu datubāzi un sekot līdzi izdarītajam. Šis ir arī perfekts rīks dažādu pasākumu organizēšanai. Bibliotēka vai nodaļa var veidot savu Evernote profilu un piedāvāt paroles administratoriem vai dalīties ar informāciju publicējot to vajadzīgās mapītes. Dalīties var globāli ar jebkuru vai tikai izvēlētajiem lietotajiem. Profilu var sasaistīt ar savu  tvitera kontu vai pievienot RSS iespējas publiskajām mapītēm. Evernote piedāvā arī informācijas drukāšanu, kas var būt ļoti noderīgi, prezentējot savas idejas sapulcēs vai uzstājoties konferencēs. Katrs lietotājs var izvēlēties savu pieeju.

 Izmantotie informācijas avoti

Evernote (2008) Evernote Public Launch. Piekļuve – izmantots 12.06.2011

Evernote (2011) Evernote – Remember everything.  Piekļuve – izmantots 12.06.2011

Evernote (2011) Evernote Tops Ten Million Users. Piekļuve – izmantots 12.06.2011

EvernoteAndrew (2009) Evernote Introduction: Windows. Piekļuve – izmantots 12.06.2011

jhedin31 (2010) Evernote tutorial. Piekļuve – izmantots 12.06.2011

Wikipedia (2011) Evernote. Piekļuve – izmantots 12.06.2011

8 thoughts on “Evernote – atceries visu

 1. Kādu laiku atpakaļ biju teikusi, ka izmēģināšu Evernote praksē. Izrādās, ka šis rīks tik tiešām ir ērts. Es varu tajā saglabāt piezīmes. Un ar Evernote sīkrīka palīdzību es varu pavisam ātri saglabāt vienuviet informāciju, kas man ir šķitusi interesanta lasot dažādus emuārus. Es varu pa tiešo saglabāt tīmekļa vietņu fragmentus (atliek tikai iezīmēt teksta fragmentu, uzklikšķināt uz tā ar peles labo taustiņu un pateikt, ka vēlos to saglabāt Everonote), saglabāt tīmekļa vietnes URL vai pat visu tīmekļa vietni. Man arī patīk, ka es varu atzīmēt, kurus attēlus vēlos saglabāt savā Evernote profilā. Bez tam informācija par to, no kurienes ir iegūts teksta fragments vai attēls tiek saglabāta Evernote piezīmē, kā arī es pati varu pierakstīt komentāru vai piešķirt šim teksta fragmentam vai attēlam atslēgas vārdu.

  Tādā veidā es nodrošinu, ka viena vai otra ideja tiek saglabāta un es vienmēr pie tās varu atgriezties arī vēlāk. Pašlaik šo rīku izmantoju, lai fiksētu idejas nākamajiem LBB JSS emuāra rakstiem.

  Vēlējos noskaidrot, kā var izveidot darāmo darbu sarakstu? Es izmantoju Evernote tiešsaistē un nevaru atrast, kā tas būtu darāms.

 2. Esmu izmantojusi Evernote savā studiju procesā un tas bija ļoti ērti, jo varēju uzreiz izmantot visas saites. Ikdienā sastādu darāmo darbu sarakstiņus un pievienoju interesantākās idejas, ko atrodu tīmeklī.

 3. Evernote varētu arī būt noderīgs, rakstot pētnieciskos darbus – piemēram, resursu apkopošanai vienuviet, ideju fiksēšanai u.tml. Šķiet pat ļoti ērti izveidot piezīmi ar komentāru par kādu izlasītu grāmatu vai intereneta resursu, pie viena izveidojot resursa bibliogrāfisko aprakstu un pievienojot attiecīgus atslēgvārdus.

  Noteikti izmēģināšu! Paldies, Ella, par ļoti noderīgu rakstu! 🙂

  1. Tiešām noderīga lieta. Izmantoju to vairākus mēnešus un esmu secinājusi, ka Evernote var glabāt praktiski visu, sākot no uzdevumu sarakstiem un noderīgām saitēm, un beidzot ar zīmējumiem, mūziku un vienkārši pārdomām-par-visu :-).

   1. Jā, un svarīgi ir arī tas, ka par šo mazo tehnikas brīnumu nav jāmaksā. Lai gan brīžiem nagi niez tomēr samaksāt, lai dabūtu āra vēl vairāk 😛

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s