Posted in Bibliotēkas pasaulē

Espresso Book Machine

© Uldis Bojārs, 2011

*** Tik ātri kā pagatavot tasi espresso ***

Šādus vārdus varētu teikt par Espresso Book Machine (EBM), iekārtu grāmatu drukāšanai pēc pieprasījuma.

Espresso Book Machine Jūtas Universitātes Mariota bibliotēkā

Trīs līdz piecu minūšu laikā grāmata no elektroniskā formāta pārtop par īstu, taustāmu, izdevniecības kvalitātes grāmatu. Šajā laikā EBM, kuru dēvē arī par “grāmatu bankomātu”, (1) nodrukā grāmatas saturu un krāsainu vāku; (2) grāmatu iesien un (3) to apgriež atbilstoši vajadzīgajam izmēram.

Lietotāji

Grāmatu drukāšana pēc pieprasījuma (print-on-demand vai publishing-on-demand) paver jaunas iespējas grāmatu izplatīšanā un izmantošanā, kā arī satuvina elektronisko un drukāto grāmatu pasaules.

Kā EBM un drukāšana pēc pieprasījuma ietekmē mums pierastos pakalpojumus un kas šīs iespējas izmanto? Ieskatu atbildē uz šo jautājumu dod EBM lietotāju saraksts, kurš līdzīgās daļās sastāv no bibliotēkām (13 iekārtas, to skaitā 3 iekārtas Aleksandrijas bibliotēkā Ēģiptē), neatkarīgajām grāmatnīcām (13 iekārtas) un universitāšu grāmatnīcām (13 iekārtas).

Lietojums bibliotēkās

Viena no pirmajām EBM tika uzstādīta Jūtas Universitātes Mariota (Marriott) bibliotēkā.

Viņu pieredze EBM izmantošanā ir aprakstīta “The Espresso Book Machine: The Marriott Library Experience” rakstā, kurā tiek minēti vairāki izmantošanas veidi:

  • Bibliotēku krājumu attīstīšanai — drukāšana pēc pieprasījuma ļauj grāmatu krājumus veidot atbilstoši lasītāju vajadzībām. Kā viens no plānotajiem pakalpojumiem tiek minēta iespēja lasītājiem grāmatas pirkt vai paņemt uz lasīšanas laiku. Ja lasītājs izvēlas grāmatu paņemt lasīšanai, tad pēc tās saņemšanas bibliotēka grāmatu pievienos savam krājumam. Rezultātā krājums veidosies no grāmatām, kuras cilvēki pieprasa.
  • Piekļuvei retiem un unikāliem materiāliem — grāmatu digitalizācija ļauj lasītājiem piekļūt retām grāmatām un citiem darbiem, kuru fiziskie oriģināli var būt pārāk trausli, lai nodrošinātu tiem brīvu pieeju. EBM ļauj padarīt šādus materiālus pieejamus arī oriģināla kopiju veidā.
  • Diplomdarbu un disertāciju kopijām — universitātei pārejot uz diplomdarbu iesniegšanu elektroniskā formā, bija nepieciešams nolemt par darbu arhīva kopiju glabāšanu. Šos darbus varētu glabāt tikai elektroniskā formā, bet drošāk un ierastāk ir turēt arhīvā arī papīra kopiju, tās izgatavošanai izmantojot EBM.

Vēl kāds interesants ieskats EBM lietošanas pieredzē ir tas, ka nevar iepriekš zināt kādus produktus un pakalpojumus cilvēki atzīs par visnoderīgākajiem.

Lietojums grāmatnīcās

“Amerikāņu grāmatu centrs” (American Book Center) ir pirmā grāmatnīca kontinentālajā Eiropā, kur ir uzstādīta EBM. Šobrīd tai ir divas EBM iekārtas — viena Amsterdamā, bet otra Hāgā.

Plašāku informāciju par drukāšanu pēc pieprasījuma šajā grāmatnīcā var uzzināt “Introducing ABC’s Espresson Book Machine” lapā:

  • Drukāšana no kataloga — iespēja, nodrukāt jebkuru elektroniskajā katalogā pieejamu grāmatu, ļauj klientiem piedāvāt plašu grāmatu loku, bez vajadzības tās turēt grāmatnīcā. Tādejādi klientiem ir iespēja iegādāties maz pieprasītas grāmatas, kuras grāmatnīca neturētu noliktavā, vai arī grāmatas, kuras vairs netiek izdotas.
  • Personīgā publicēšana — “atnesiet mums sava darba digitālu kopiju un mēs to pārvērtīsim grāmatā”. Cilvēkiem ir iespēja atnest paša formatētu tekstu (PDF formātā) un turpat uz vietas dabūt to iesietas grāmatas formā. Pakalpojuma cena ir 12.50 EUR par sagatavošanu drukāšanai un 12.50 EUR par katru kopiju (līdz 200 lpp). Par papildus samaksu grāmatnīca šim darbam piešķirs ISBN numuru un ievietos to savā tiešsaistes katalogā.

Grāmatu izvēle

Drukājot no kataloga, lietotājiem ir pieejamas:

  • grāmatas, kuru drukāšanai ir saņemta izdevēja atļauja — par to drukāšanu izdevēji saņem kompensāciju;
  • publiskā īpašumā (public domain) esošas grāmatas — piemēram tādas, kurām ir beidzies autortiesību aizsardzības termiņš.

EBM lietotājiem ar izdevēja atļauju ir pieejami ~1.5 miljoni grāmatu, kuras ir atrodas EBM datu bāzē. Vai arī var izvēlēties kādu no publiskā īpašumā esošajām grāmatām (piemēram, no Open Content Alliance vai Google Books).

Šajā video var apskatīt EBM darbībā un uzzināt par sadarbību ar Google Books:

Jautājumi

Drukāšana pēc pieprasījuma paver jaunas iespējas, bet vienlaikus arī uzdod jaunus jautājumus:

  1. Izmaksas — kaut arī grāmatu drukāšanai nepieciešamo materiālu izmaksas ir nelielas, pati EBM iekārta maksā aptuveni 100 tūkstošus ASV dolāru. Tās ir nopietnas investīcijas. Var vienīgi cerēt, ka drukāšana pēc pieprasījuma kļūs populārāka, EBM parādīsies konkurenti un iekārtu cenas kritīsies.
  2. Autortiesības — dažādās valstīs autortiesību aizsardzības termiņi atšķiras. Darbam kādā valstī var jau būt beidzies autortiesību termiņš, bet citā valstī vēl ne. Var būt neskaidrības arī ar darbiem, kuru izmantošanu autori atļauj saskaņā ar Creative Commons licencēm. Vai, atbilstoši Latvijas likumdošanai, mēs drīkstētu šos darbus brīvi pavairot?

Kādas ir jūsu domas par drukāšanu pēc pieprasījuma un ar to saistītajiem jautājumiem?

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s