Ierakstīts Arhīvi,Bibliotēkas pasaulē

Latviešu dokumentācijas centrs Lielbritānijā

© Eva Ausēja, 2011

Studējot maģistrantūru, Sociālo zinātņu fakultātē tika piedāvāta iespēja studēt Erasmus apmaiņas programmā. No dažādām iespējamajām studiju vietām Eiropā es izvēlējos studēt Lafboro Universitātē Lielbritānijā.

Līdz ar studiju uzsākšanu Inese Auziņa-Smita piedāvāja iespēju pa nedēļas nogalēm padarboties Latviešu dokumentācijas centrā Lielbritānijā. Šis dokumentācijas centrs atrodas Anglijas vidienē, Daugavas Vanagu Fonda īpašumā “Straumēni”. Dokumentācijas centrs atrodas nedaudz atstatus no galvenās ēkas ar nelielu tornīti pulkstenim.

Latviešu dokumentācijas centrs Lielbritānijā, foto no http://www.straumeni.co.uk

Dokumentācijas centrā ir izveidota periodisko izdevumu krātuve, kur tiek glabāti latviešu periodiskie izdevumi, kuri izdoti Lielbritānijā, piemēram Brīvā Latvija, Londonas Avīze u.c. avīzes un žurnāli. Periodisko izdevumu krātuve tiek izmantota pētniecībai, lai atspoguļotu tālaika būtību, tradīcijas un politisko nostāju.

Grāmatu krātuvē ir latviešu autoru izdotās grāmatas Lielbritānijā, kā arī grāmatas par Latviju angļu un citās valodās. Trimdas laikā izdevējdarbība bija plaši attīstīta, līdz ar to grāmatas Lielbritānijā un citās trimdas valstīs tika bagātīgi izdotas veidojot šo grāmatu krājumu unikālu. Pašlaik grāmatu krātuvē notiek grāmatu inventarizācija, lai būtu precīzi dati un statistika par grāmatu krājumu.

Atsevišķi no grāmatu krājuma izveidots uzziņu krājums, kas ir ļoti pieprasīts, jo plašā klāstā var izmantot latviešu valodā izdotās enciklopēdijas un vārdnīcas.

Šīs trīs krātuves telpas atrodas dokumentācijas centra otrajā stāvā, bet pirmajā stāvā atrodas divas arhīva telpas un telpa, kur tiek sapakotas grāmatas un periodiskie izdevumi sūtīšanai uz Latviju.

Abas arhīva telpas ir pilnas ar arhīva skapjiem un lielu foto izdevumu skapi. Arhīva materiāli ir saistīti ar latviešu organizācijām Lielbritānijā un latviešu dzīvi Lielbritānijā. Arhīva dokumenti sākotnēji tika organizēti lielās grupās, bet ar katru gadu tiek veidots arvien sīkāks iedalījums, kas pētniekiem ļauj vieglāk un ātrāk orientēties arhīva materiālos. Kārtojot šos arhīva dokumentus tiek iegūtas neatsveramas zināšanas par trimdas latviešu dzīvi un organizācijām Lielbritānijā.

"Straumēnu" mežā, foto no http://www.straumeni.co.uk

Ārpus darbošanās dokumentācijas centrā ir iespēja izbaudīt “Straumēnu” piedāvāto burvību – skaistos dārzus, zivju dīķus un tuvējo mežiņu, kur skraida vāveres un var mierīgi pastaigāties.

Autors:

Funny, little person.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.