Ierakstīts Post Scriptum

Velobrauciens no Rīgas centra uz Mežaparku

© Ilze Marga, 2011 | speciāli LBB JSS

Nedēļa nemanot aizsteigusies, pārpilna nebeidzamiem darbiem. Atkal esam vienojušās kopīgam treniņam. Šoreiz gan tikai divatā ar Silviju, jo Ilze Č. individuāls treniņš veloservisa virzienā, ar mērķi nomainīt velosipēdam riepas. Svētdiena, 8. maijs, tikšanās vieta – pilsētas centrs – blakus Nacionālajam teātrim, kas ir pavisam netālu Silvijas mājvietai.

Latvijas Nacionālais teātris, foto I.Marga

Man jāmēro ceļš no Pārdaugavas uz centru, par ko pašai liels prieks un pārsteigumu sagādā tas, ka uz velosipēda, pavisam nesteidzoties, to var sasniegt nieka 15 minūtēs. Ja ar sabiedrisko transportu brauktu, tas paņemtu krietni vairāk laika.

Noteiktajā laikā satieku Silviju un varam doties tālāk. Esmu rūpīgi izpētījusi kartē, kur sākas veloceliņš Pilsētas centrs – Mežaparks. Lai uz to tiktu, ir jāizbrauc caur skaistāko un bagātāko Rīgas centra daļu – vietu, kur cita pie cita greznojas jūgendstila ēkas. Pavisam Rīgā to ir ap 800, kas ir 19. gs. beigu un 20. gs. sākumā celtas.

Jūgendstila muzejs, Alberta iela 12

Tālāk ceļš ved gar jaunbūvēm, tas ir labā stāvoklī un nav īpaši noslogots. Satiekam tikai dažus, kas tik jaukā un saulainā dienā nolēmuši izbraukt ar velosipēdu. Necik ilgi un esam jau nonākušas Mežaparkā – Rīgas nomalē, kas izsenis slavena ar savu pievilcību un atšķirību no pārējās pilsētas daļas. Savu laiku te dzīvojuši daudzi slaveni kultūras darbinieki, rakstnieki un citi sabiedrībā ievērojami cilvēki. Mūsu galapunkts ir Ķīšezers. Tā krastā jūtama liela rosība. Cilvēki atnākuši baudīt silti saulaino dienu. Pusaugu zēnam, kurš ar makšķerkātu rokās, gatavojās savai svētdienas izklaidei, palūdzam mūs nofotografēt.

Pie Ķīšezera, no kreisās Silvija Tretjakova un Ilze Marga, foto no I.Margas personīgā arhīva

Nedaudz laika veltam atpūtai un sarunai, protams, par jaunumiem cyc4lib (Cycling for Libraries) lietā un dodamies nelielā ekskursijā pa Mežaparku. Gandrīz katrai otrajai mājai piestiprināta zīme, kas norāda, ka tā ir kultūrvēsturisks piemineklis. Liels prieks par sakopto ainavu un interesanto arhitektūru, ko redzam. Šeit vadību pārņem Silvija, jo viņa savulaik šajā rajonā ir dzīvojusi, pārzina vai katru ieliņu un slīgst atmiņās par laiku, kad kopā ar ģimeni šeit klīdusi vakara pastaigās.

Silvija Tretjakova Mežaparkā, foto I.Marga

Nobraucam gar savulaik tautā ļoti mīlētā un neganti peltā, bet nenoliedzami izteikti talantīgā rakstnieka un politiskā darbinieka Viļa Lāča dzīves vietu. Cilvēks, kas latviešu literatūrā devis lielu ieguldījumu, bet nonācis vēstures krustcelēs, tika ierauts notikumos, kas krasi mainīja viņa dzīvi un tautiešu attieksmi.

Ilze Marga pie V.Lāča dzīves vietas Mežaparkā, foto no I.Margas personīgā arhīva

Cik atceros no skolā mācītā, ap 1900. gadu pilsētas valde lēma Mežaparku veidot kā parku-dārzu pilsētā pēc tā laika izveidotajiem paraugiem Lielbritānijā un Vācijā. Daudzi tā laika slaveni arhitekti iesaistījās būvniecībā, kas stingri ievēroja būvnoteikumus – visām bija jābūt skaistām vasarnīcu tipa celtnēm, nedrīkstēja celt necaurredzamus žogus, lai nekaitētu apkārtnes kopskatam. Arī mūsdienās šis rajons ir saglabājis savu burvību.

Tā kā Silvijai pēcpusdiena ieplānota citiem darbiem, dodamies mājupceļā. Sagurumu nejūtam un spriežam, ka nākamo reizi treniņam jāizvēlas garāka distance, bet esam ļoti apmierinātas ar redzēto un patīkami pavadīto laiku.

Pilsētas centrā šķiramies. Man vēl ceļš uz Pārdaugavu. Jaukā noskaņojumā, braucot pār tiltu, izbaudu vēl liego Daugavas vēju sejā ar skatu uz topošo Gaismas pili.

Vanšu tilts, skats uz Gaismas pili, foto I.Marga

Mūsu šīsdienas veikums nav īsti skaidrs, jo biju aizmirsusi noregulēt velodatoriņu. Bet vai tad kilometru skaits ir galvenais?

Autors:

Head of the “Sunny Days Library” Service Point of the Riga Central Library at the Children’s Clinical University Hospital.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.