Posted in Bibliotekārā apkalpošana

Dators pensionāru dzīvē

© Madara Vīlipa, 2011

Arvien vairāk mēs paliekam atkarīgi no datora, kuram ir interneta pieslēgums. No rīta mēs internetā varam ātri paskatīties autobusa sarakstu, izlasīt jaunākās ziņas, ja neesam noskatījušies TV ik rīta ziņu raidījumus, samaksāt rēķinus, izmantojot internetbanku, kā arī jebkurā brīdī varam sazināties ar ģimeni, draugiem, paziņām izmantojot internetu. Šīs ir tikai dažas darbības, pie kurām mēs esam ļoti pieraduši. Bet, kā ir ar to sabiedrības daļu, kuri ir uzauguši bez mobilajiem telefoniem un citām jaunajām tehnoloģijām?

Lielākā daļa pensionāru ir kategoriski noskaņoti pret jaunajām tehnoloģijām. Viņi nevēlas iemācīties darboties ar mobilo telefonu un kur nu vēl datoru, kā galveno argumentu minot to, ka līdz šim ir spējuši izdzīvot bez šīm ierīcēm un izdzīvos arī turpmāk. Taču ir daļa pensionāru, kuri ir atvērti šīm jaunajām tehnoloģijām un vēlas apgūt ko jaunu. Ar grūtībām viņi apgūst visas mobilā telefona funkcijas un iespējas. Ja šo viņi ir paguvuši, tad ir daļa, kura saprot, ka var iet vēl tālāk un uzzināt, kāpēc dators mūsdienās ir neatņemama dzīves sastāvdaļa gandrīz ik vienam no mums. Kā liecina GFK dati, tad 73% pensionāru, kuri dzīvo Latvijā, datoru un internetu nav izmantojuši (2). Lielākais elektronisko pakalpojumu sniedzējs “Lattelecom” no šā gada marta piedāvā savu sociālo projektu “Pieslēdzies, Latvija!”. Projekta mērķis ir apmācīt Latvijas iedzīvotājus datoru lietošanā un iedrošināt viņus izmantot mūsdienu tehnoloģijas un šoreiz tas tiek veltīs tieši pensionāriem, lai viņus varētu apmācīt un iepazīstināt ar datoru un internetu. Kad projekts būs beidzies, tad starp visiem audzēkņiem “Lattelecom” izlozēs 15 cilvēkus, kuri balvā saņems datoru, kā arī tiks piešķirti 26 datori bibliotēkām, lai tās varētu turpināt apmācīt lietotājus (3). Ar projekta “Trešais tēva dēls” palīdzību, 874 Latvijas bibliotēkās ir pieejami datori un bezmaksas internets, kur ik viens pensionārs var doties un tos lietot, bet pensionāriem ir bail izmantot šo iespēju, bail no tā, ka kaut kas varētu nesanākt (4). Tāpēc projekts “Pieslēdzies, Latvija!” ir lieliska iespēja visiem pensionāriem pārvarēt bailes un pieteikties sava reģiona vai novada pensionāru biedrībā, lai varētu izmantot šī projekta sniegtās iespējas. Šis projekts piedāvā arī bezmaksas datorskolu “Mācies pats!”, kur ik viens pašmācības ceļā var apgūt svarīgākās lietas, kas būtu jāzina un noslēgumā vēl saņemt sertifikātu (1). Šo iespēju var izmantot tie pensionāri, kuriem ir pieejams dators, vai arī apmeklējot savu bibliotēku un palūdzot palīdzību bibliotēku darbiniekiem, lai atver tīmekļa vietni, kurā var pats apgūt datorprasmes. “Mācies pats!” var izmantot arī tie, kas jau gadu gadiem darbojas ar datoru un internetu, lai papildinātu savas zināšanas.

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) arī piedāvā apmācības ik vienam, kas to vēlas. Bet šīs apmācības ir domātas vairāk tiem, kuriem dators un internets nav svešs. Šajās apmācības māca kā meklēt informāciju internetā, datubāzēs, elektroniskajā kopkatalogā utt. Kad jautāju Gintai Zalcmanei (LNB darbiniece, kura atbild par šīm apmācībām) par to, cik šīs apmācības ir apmeklētas no pensionāru puses, viņa atbildēja, ka nekāda lielā statistika nav, jo katram pensionāram, kurš pieiet pie datora ir nepieciešama kāda palīdzība, bet tā jau neesot apmācība. Uzziņu konsultanti sniedz informāciju par to, kā lietot elektronisko katalogu katru dienu un pati Ginta palīdz lietotājiem atrast kādu konkrētu lietu, ko paši saviem spēkiem nespēj atrast internetā. Pensionāri ir izrādījuši interesi, lai viņus apmāca darboties ar Microsoft Office, bet Ginta saka, ka viņi to nedara, jo to var apgūt Rīgas Centrālajā bibliotēkā un tās filiālbiblitoēkās, kur ir pieejamas atsevišķas apmācības tieši pensionāriem. LNB var apgūt prasmes tieši informācijas meklēšanā. Pensionāri LNB piedāvātās apmācības var izmantot tad, kad jau jūtas droši par savām datorprasmēm un vēlas iemācīties, ko vairāk.

Rakstot šo rakstiņu, man pašai radās vēlme apmeklēt kādu nodarbību un palūkoties, kā tas viss notiek. Tāpēc kādu rītu devos uz Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālbibliotēku “Vidzeme”, kur varēju no malas pavērot datorapmācības pensionāriem. Datorapmācības vadīja bibliotēkas darbinieks Jānis Apse. Datorapmācības ir ļoti pieprasītas pensionāru vidū, jo ikvienam pensionāram ir iespēja iziet bezmaksas apmācību kursu, kurš ilgst 4 dienas un katru dienu pa 2 stundām. Pirmajā nodarbībā pastāsta par to, kas vispār ir dators, parāda pašas elementārākās darbības un beigās ir iespēja kaut ko uzzīmēt programmā Paint (molberts). Otrajā nodarbībā pensionāriem māca rakstīt un apieties ar tekstu un teksta dokumentiem. Trešajā nodarbībā viņiem ir iespēja izveidot savu e-pastu, kā arī jau tiek sniegts ieskats kā darboties internetā. Pēdējā nodarbībā tiek sūtīti e-pasti un notiek aktīva darbošanās internetā, kā arī katrs var novērtēt, cik daudz ir apguvis šajās apmācībās.

Es paviesojos vienā no pirmajām nodarbībām. Šajā nodarbībā apmācības tika veiktas krievu tautības pensionāriem. Grupā bija 5 cilvēki un katram tika nodrošināts portatīvais dators. Nodarbība vēl īsti nebija sākusies un jau bija ļoti daudz un dažādi jautājumi par lietām, kuras ir dzirdētas no apkārtējiem un paši arī vēlas apgūt. Pēc nodarbības Jānis Apse pastāstīja, ka krievu grupās pirmajā nodarbībā ir novērojama lielāka rosība un vairāk jautājumu nekā latviešu grupās. Latviešu grupās jautājumi sāk rasties daudz vēlāk, jo sākumā visi ir klusi un nobijušies. Protams, arī šie cilvēki bija sabijušies, bet bailes sāka pamazām izzust, kad pašiem sanāk izdarīt visu tā, kā tas ir jāizdara. Vislielākās problēmas šiem cilvēkiem sagādāja darbošanās ar peli. Kad es no malas vēroju šo nodarbību, es nemaz nevarēju iedomāties to, ka cilvēki nemaz īsti nemāk darboties ar peli, jo man tas liekas tīri pašsaprotami un zinu, kā tas ir jādara. Tieši tādēļ šie cilvēki izvēlas šīs apmācības, lai iemācītos, ko jaunu. Kad izskanēja jautājums – vai var izdarīt to un to? Atskanēja atbilde: “Visu var, tikai jāzina kā!”. Šī grupa bija apņēmības pilna un arī izrādīja to, ka vēlas būt daļa no tiem, kas jau māk apieties ar jaunākajām tehnoloģijām. Dažiem veicās labāk, citiem nedaudz lēnāk, bet tas nemainīja faktu, ka viņi centās. Pie katras neveiksmes nedaudz pārdzīvoja, ka nesanāk, bet pārējie grupas dalībnieki centās palīdzēt un viss tika atrisināts. Populārākā frāze bija “Es neko nedarīju!” brīdī, kad izleca kāds cits logs, vai vienkārši programmā Paint nejauši bija kaut kas uzzīmējies. Šī frāze izskanēja gan ar bažām, gan arī ar smaidu sejā, jo zināja, ka problēma tiks atrisināta. Viena no pensionārēm programmā Paint uzzīmēja ļoti skaistu dzīvnieku, bet neaizmirsīsim faktu, ka viņa to darīja pirmo reizi un pietam ar peles palīdzību, kura vēl sagādāja viņai nelielas problēmas. Kad šī sieviete bija izdzēsusi ārā nevajadzīgās lietas, viņa izmisīgi jautāja: “Kā nolikt dzēšgumiju vietā, man vajag zīmuli!”. Šādas pašsaprotamas lietas mums, mūsdienu cilvēkiem, kuri pārvalda tehnoloģijas ļoti labi, var likties dīvainas, bet ir cilvēki, kuri vēl neprot apieties ar jaunajām tehnoloģijām, bet viņi izrāda interesi un šī grupa jau pēc 4 nodarbībām spēs daudz vairāk nekā pirmajā dienā!

Šī ir lieliska iespēja pensionāriem iemācīties ko jaunu, kā arī prasme darboties ar datoru un internetu atvieglos viņu dzīvi – rēķinus varēs samaksāt ar internetbankas palīdzību, varēs sazināties ar bērniem un mazbērniem ar dažādu programmu palīdzību, ko piedāvā internets, kā arī smelties informāciju no ziņu portāliem.

Izmantotie informācijas avoti

  1. Lattelecom. Datorskola mācies pats! [tiešsaiste]. [skatīts 2011-04-14]. Pieejams: šeit.
  2. Lattelecom. Šogad sociālā projekta “Pieslēdzies, Latvija!” ietvaros datorprasmes mācīs pensionāriem. [tiešsaiste]. [skatīts 2011-04-14]. Pieejams: šeit.
  3. Latvijas avīze. Senioriem dota iespēja kļūt moderniem. [tiešsaiste]. [skatīts 2011-04-15]. Pieejams: šeit.
  4. Trešais tēva dēls. Kas ir “Trešais tēva dēls”? [tiešsaiste]. [skatīts 2011-04-15]. Pieejams: šeit.

Autors:

Aktīva, radoša, draudzīga, saprotoša. LU SZF Bibliotēkzinātnes un informācijas maģistrantūras studente LBB JSS biedrs

One thought on “Dators pensionāru dzīvē

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s