Ierakstīts Bibliotēkzinātne un informācijas zinātne,Grāmatniecības vēsture

Speciālisti, kuri apsteidza laiku

© Viktorija Moskina, 2011

Pēdējā laikā esmu saskārusies ar iepriekšējos gadsimtos dzīvojošo bibliotēkzinātnes un grāmatzinātnes speciālistu īsām biogrāfijām vai aprakstiem, kuros ir skaidri redzama šo cilvēku spēja paredzēt nozares attīstību.

Pagātne, tagadne, nākotne

Viens no galvenajiem ASV 19.gadsimta otrās puses bibliotēkzinātnes speciālistiem – Čārlzs Ami Katers (Charles Ammi Cutter; 1837-1903) ne tikai izstrādājis jaunu bibliotēku klasifikācijas sistēmu, bet arī ieviesis vairākus citus jauninājumus. Publiskajā bibliotēkā, kuru pārvaldījis Čārlzs Katers, tika izveidota mūzikas un mākslas nodaļa; tuvāko skolu audzēkņi tika aicināti eksponēt šajā bibliotēkā savus mākslas darbus. Tieši Čārlzs Katers izveidojis starpbibliotēku abonementa sistēmu un sekmējis pirmo filiālbibliotēku izveidi. Papildus tam, šis cilvēks ir īstenojis “ceļojošās bibliotēkas” ideju, kas ir pielīdzināma mūsdienu “grāmatu busiņam” (1). 1883.gadā Čārlzs Katers ir publicējis rakstu “Bufalo bibliotēka 1983.gadā” (The Buffalo Public Library in 1983). Šī raksta galvenie atzinumi:

  • Bibliotēka nebūs grāmatu krātuve, bet gan interaktīvā vide – vieta atpūtai, izklaidei, pētniecībai un mācībām;
  • Publiskā bibliotēka ir demokrātiska vieta, kurā visi cilvēki ir vienlīdzīgi un bezmaksas var iegūt sev nepieciešamo informāciju (2).

Arī itāļu izcelsmes britu bibliotekārs – Antonio Panici (Antonio Panizzi), kurš tika iecelts bruņinieku kārtā, ir atbalstījis ideju par vienlīdzīgu un bezmaksas piekļuvi zināšanām. Antonio Panici ir izstrādājis kataloģizācijas noteikumus, kuri tika izmantoti 19. un 20.gadsimtu bibliotēku katalogu izveidē, kā arī ir uzskatami par pamatu ISBD standartam un Dublin Core elementiem. Tieši Antonio Panici ir sekmējis likuma pantu izveidi par katras Lielbritānijā izdotās grāmatas deponēšanu Britu bibliotēkā (mūsdienu obligātais eksemplārs).

Īstu pārsteigumu bija sagādājusi grāmatu pētnieka Kārļa Dziļlejas (pseidonīms Kārlis Lejnieks) 1935.gada izdevuma “Grāmata, tās vēsture, technika un nozīme” sadaļa “Grāmata tagadnē un nākotnē”. Šajā sadaļā ir minēta 1932.gadā publicēta vācu grāmata, kurai tika pievienota skaņu plate – paraugs, kā arī filmas, kuras ir paredzētas valodu apguvei. “Izteiktas pat domas, ka nākotnes grāmata būšot skaņu grāmatā” (4, 43.lpp.). Uzreiz nāk prātā audiogrāmatas, kuras kļūst arvien populārākas. Kārlis Dziļleja ir kritizējis šāda formāta grāmatas: “Šāds uzskats tomēr šķiet nepareizs. […] Nav noliedzams, ka “skaņu grāmata” labi noderēs kā ilustrācija dažādu dabas parādību aprakstiem, tāpat arī valodu mācībai, bet mēs nevaram iedomāties, ka visu, ko cilvēkam nākas iegaumēt, tas iegūs ar dzirdes palīdzību no “skaņu grāmatas”. […] Tāpēc domājams, ka grāmata savā tagadējā veidā pastāvēs arī nākotnē” (4, 43.lpp.). Ir pagājuši 76 gadi un Kārlim Dziļlejam joprojām ir taisnība.

Izmantotie informācijas avoti

  1. Charles Ammi Cutter [tiešsaiste]. [B.v.] : New World Encyclopedia, [2009] [skatīts 2011. gada 3. aprīlī]. Pieejams: šeit.
  2. Cutter, Charles Ammi. The Buffalo Public Library in 1983 [tiešsaiste]. [B.v.] : Wikisource, [2010] [skatīts 2011. gada 3. aprīlī]. Pieejams: šeit.
  3. Anthony Panizzi [tiešsaiste]. [B.v.] : Answers Corporation, [b.g.] [skatīts 2011. gada 3. aprīlī]. Pieejams: šeit.
  4. Dziļleja, KārlisGrāmata, tās vēsture, technika un nozīme. Rīga : Valtera un Rapas akciju sabiedrības  izdevniecība, 1935. 94, [1] lpp.

Viena doma par “Speciālisti, kuri apsteidza laiku

  1. Lasot šādu rakstu nāk prātā doma – nez vai arī es varētu kļūt par futūristu. Un varbūt, ka kāds no futūristiem atrodas līdzās tieši man.

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.