Ierakstīts Studijas ārzemēs

Erasmus – dzīves un akadēmiskā pieredze Burosas Universitātē

© Ella Juhņeviča, 2011

2009. gada rudens semestrī Ella Juhņeviča devās Erasmus apmaiņas programmā uz Burosas Universitāti (Högskolan i Borås), Zviedrijā, lai paplašinātu savas zināšanas digitālo bibliotēku jomā. Programmas ietvaros bija iespēja izvēlēties vairākus ar digitālajām bibliotēkām saistītos priekšmetus.

Universitātes ēka, foto no E.Juhņevičas personīgā arhīva

Ella izmantoja iespēju piedalīties bezmaksas intensīvajos zviedru valodas kursos, kas izrādījās ne vien noderīga pieredze vietējās valodas un kultūras izprašanai, bet arī lieliska iespēja iepazīties ar daudziem interesantiem cilvēkiem un lieliski pavadīt laiku neformālos apstākļos – piedalīties internacionālajās vakariņās, spēlēt futbolu parkā, nobaudīt uz restēm ceptus dārzeņus un desiņas grila vakarā, nopeldēties vienā no skaistajiem Burosas ezeriem, braukt ekskursijā uz Gēteborgu (Göteborg) un izbaudīt bezmaksas Gēteborgas svētku koncertu ar grupu Apocalyptica un Europe piedalīšanos, kas atstāja neizdzēšamus iespaidus.

Svētku koncerts Gēteborgā: Apocalyptica, foto no E.Juhņevičas personīgā arhīva

Ella: Iespēja iepazīties ar citiem studentiem jau augusta sākumā bija lieliska, jo vēlāk galvenokārt pavadīju laiku kopā tieši ar tiem cilvēkiem, ar ko iepazinos valodu kursos. Lielais daudzums brīvā laika ļāva izbaudīt Zviedriju un aizbraukt ekskursijās uz citām Ziemeļvalstīm.

Ella ar bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes kursa biedrenēm, foto no E.Juhņevičas personīgā arhīva

Pats studiju process bija ļoti atšķirīgs no gaidītā. Tā kā bakalaura programmai nebija neviena priekšmeta, kas tiktu pasniegts angļu valodā, Erasmus studenti tika pievienoti maģistrantiem, bet ar nedaudz piezemētiem vērtēšanas kritērijiem. Pats interesantākais ir tas, ka gandrīz viss studiju process notika e-vidē un lekcijas varēja lasīt universitātes e-sistēmas ietvaros. Arī visi darbi bija iesniedzami elektroniskā veidā caur šo pašu sistēmu. Studentiem bija jāierodas uz klātienes lekcijām un semināriem tikai divas nedēļas visa semestra laikā. Tikai viens priekšmets notika klātienē katru nedēļu.

Ella: Ļoti priecājos, ka, ierodoties Zviedrijā, bija iespēja nomainīt vienu priekšmetu un izvēlējos praksi Zviedrijas bibliotēkās, kas gan vairāk atgādināja ekskursijas un bija ļoti interesanta, jo varēju apskatīt publiskās, universitāšu, slimnīcas un privātās bibliotēkas un uzzināt daudz jauna.

Vērtēšanas sistēma ir līdzīgāka Anglijas sistēmai. Liels palīgs priekšmetu izprašanai un darbu rakstīšanā ir lielais ar bibliotēkzinātni un informācijas zinātni saistītais bibliotēkas krājums. Universitātes bibliotēka ir lieliska vieta, kur rakstīt darbus, izmantot grupu telpas un satikties ar citiem studentiem, jo šeit bibliotēka ir sabiedriska nevis klusa vieta. Mieru var rast atsevišķā “klusajā lasītavā”, kas parasti ir gandrīz tukša un salīdzinoši neliela.

Ella: E-kursi lika sevi organizēt un izmantot šķietami nebeidzamo brīvo laiku prātīgi. Kopumā esmu ļoti apmierināta ar iegūtajām zināšanām un ieguldīto darbu. Tagad daudz labāk izprotu digitālo bibliotēku darbības principus.

Iespēja izbaudīt zviedru vienkāršo, bet ļoti efektīvo dzīves veidu mani apbūra. Zviedri nebūt nav “salta” tauta. Patiesībā viņi ir ārkārtīgi draudzīgi, mēdz uzsākt sarunu pieturās vai parkos un gandrīz visi, ieskaitot pavecas kundzītes, runā angliski. Parkos var droši palūgt atļauju pievienoties tradicionālajai klucīšu mešanas spēlei. Mūs pat aicināja pievienoties vecmeitu ballītei hipiju stilā. Arī riteņbraukšanas kultūra ir apburoša. Zviedri ir ļoti godīga tauta un daudzi pat nebaidoties atstāj riteņus nepieslēgtus.

Gēteborgas parks: vecmeitu ballīte hipiju stilā, foto no E.Juhņevičas personīgā arhīva

Par praktiskām lietām – skaidrās naudas norēķini pamazām izzūd. Gandrīz visur var maksāt ar karti (autobusos skaidro naudu vispār vairs neņem pretī). Produktu izvēle ir visai ierasta tam, ko esam pieraduši redzēt Latvijas veikalos. Vienīgi nedaudz jāapgūst nosaukumi zviedru valodā un jāpierod pie cenām zviedru kronās. Apkalpošana ir augstā līmenī un vienmēr var atrast palīdzību, ja nekautrējas pavaicāt. Tiem, kas izvēlas braukt studēt uz šo valsti, ieteiktu nepažēlot naudu un izmantot iespēju iegādāties reģionālo braukšanas karti un apskatīt citas pilsētas. Neaizmirstama ir nedaudz skarbā Zviedrijas piekrastes daba un sulīgi zaļie meži ar gigantiskajām mellenēm.

Ekskursija uz Fiskebäckskil, Zviedrijā, foto no E.Juhņevičas personīga arhīva

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.