Posted in Vispārīgi raksti

Izaicinājums bibliotekāriem un bibliotēku mīļiem: 650 km no Kopenhāgenas līdz Berlīnei

© Dace Ūdre, 2011

2011. gada maijā/jūnijā aptuveni 100 bibliotekāri un bibliotēku mīļi no visas pasaules piedalīsies pirmajā starptautiskajā riteņbraukšanas ne-konferencē “Velotūre par bibliotēkām” (Cycling for Libraries), kuru organizē riteņbraukšanas entuziasti no Somijas: Jukka Pennanen (Helsinki), Mace Ojala (Helsinki/Turku), Ella Mustamo (Turku), Juha Manninen (Turku), Päivi Jokitalo (Helsinki), Urpo Nylander (Helsinki) u.c. Nozīmīgu atbalstu velotūres organizēšanā sniedz kolēģi no Vācijas un Dānijas.

Informācija par velotūri: http://www.cyclingforlibraries.org/

Dalība velotūrē ir tiešā mērā saistāma ar bibliotēku aizstāvības kustību, kuru raksturo ilglaicīga, mērķtiecīga un plānota darbība noteikta rezultāta sasniegšanai. Bibliotēku publicitāte tiks nodrošināta, izmantojot modernas saziņas tehnoloģijas un sociālos tīklus. Katru dienu velotūres dalībnieki fiksēs interesantākos notikumus fotogrāfijās un video fragmentos, publicēs savus iespaidus tīmekļa dienasgrāmatās jeb emuāros, kā arī tvītos. Ne-konferences notikuma gaita tiks fiksēta dokumentālā filmā, un tās materiāli tiks apkopoti un izdoti publikācijas veidā. Bez tam ar savu dalību velotūrē tās dalībnieki atbalstīs zaļā un ekoloģiskā dzīvesveida vērtības.

Ne-konferencē “Velotūre par bibliotēkām” plāno piedalīties septiņas Latvijas bibliotēku nozares pārstāves:

Silvija Tretjakova (LNB Bērnu literatūras centra vadītāja un LBB priekšsēdētāja)

Silvija Tretjakova: "Riteņbraukšana ir super, braucu visur, kur vien ceļoju un dzīvoju. Vislabāk man patīk Baltijas skaistā, neskartā daba!"

Ilze Čilipāne (LNB Bērnu literatūras centra galvenā bibliotekāre un LBB sekretāre)

Ilze Čilipāne: "Nebaidies no kļūdām! Varbūt viena no tām, tāpat kā Kolumbam, arī Tev, palīdzēs atklāt savu Ameriku – Berlīni!"

Inese Kupfere (RD Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskā centra bibliotēkas galvenā speciāliste)

Inese Kupfere: "Katra lieta ir likumsakarīga un aizved mūs tur, kur šajā brīdī ir jābut. Un nav nekas labāks, kas notiek ar tevi tagad un šobrīd!"

Ilze Marga (RCB ārējā apkalpošanas punkta “Saulaino dienu bibliotēka” vadītāja Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā)

Ilze Marga: "Piedzīvojumi un ceļojumi ir mūsu dzīves interesantākā daļa. Šī ir reize, kad to varu apvienot ar darbu. Metu izaicinājumu savai izturībai un ceru uz jaunām idejām, ko varēšu realizēt darbā."

Irina Briede (Limbažu Galvenās bibliotēkas Datu apstrādes nodaļas vadītāja)

Irina Briede: "Meklē sakni!"

Dace Ūdre (LBB Jauno speciālistu sekcijas vadītāja)

Dace Ūdre: "Manī sēž nemiera gariņš, kurš gūst iedvesmu radošās aktivitātēs. Pateicoties dalībai velotūrē esmu atsākusi braukt ar velosipēdu."

Margarita Dankova (LU SZF Informācijas un bibliotēku studiju nodaļas studente un LBB Jauno speciālistu sekcijas biedre)

Margaritas Dankovas moto: "Lai veidotu nākotni, nekas nav tik nepieciešams kā sapnis par to." (V.Igo)

Arī Latvijas Jūras akadēmijas studenti ir izteikuši vēlmi pārstāvēt savas akadēmijas bibliotēku pirmajā starptautiskajā riteņbraukšanas ne-konferencē “Velotūre par bibliotēkām”.

2011. gada 28. maijā riteņbraukšanu mīloši bibliotēku nozares pārstāvji pulcēsies Kopenhāgenā, Dānijā, lai uzsāktu savu ceļu uz Berlīni, Vācijā. 650 km garo distanci ir paredzēts veikt deviņu dienu laikā: pirmajā dienā veicot 60 km, bet pēdējā dienā 120 km garu ceļa posmu. Katru dienu velotūres dalībnieki piedalīsies diskusijās un semināros par kādu no bibliotēku nozares jautājumiem. 6. jūnijā Berlīnē notiks noslēguma seminārs, bet ne-konferences rezultāti tiks prezentēti Vācijas bibliotekāru kongresa pirmajā dienā – 7. jūnijā.

Velotūres laikā riteņbraucēji apstāsies astoņās pilsētas: Dānijā – Køge, Præstø, Stubbekøbing, Nykøbing, savukārt Vācijā – Rostock, Güstrow, Waren un Fürstenberg

Sarunā ar vienu no velotūres organizētājiem, Somijas Nacionālās bibliotēkas sistēmanalītiķi Jukka Pennanen, uzzināju, kādi ir pirmsākumi jauna veida ne-konferences organizēšanai:

“Ideja par projektu radās ārpus formālu organizāciju sienām. Tās autori ir grupa aktīvu bibliotekāru, kuri bija iecerējuši rast jaunu veidu, kā apvienot nelielu fizisku treniņu ar diskusijām bibliotēku nozarē. Ideja pati par sevi ir diezgan sena un sākotnēji tā tika saukta kā Tour de Libraries. Ar laiku projekts ieguva jaunu nosaukumu – Cycling for Libraries. Arī pamatideja mainījās un projekts kļuva ambiciozāks un ieguva plašāku mērogu. Projektu pamatā īsteno bibliotekāri no Helsinkiem, taču sākotnējā ideja par velotūri ir radusies velotūres organizētājam Jukka Pennanen tērzējot ar riteņbraukšanu mīlošu Tamperes Universitātes bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes pasniedzēju Kai Halttunen.

Projekta sagatavošanas posmā ļoti nozīmīgs ir bijis dāņu un vācu kolēģu sniegtais ieguldījumu un ieinteresētība sadarboties. Bez tam projekta īstenotāji ir saņēmuši virkni atbalsta vēstuļu no visas pasaules.

Tagad projekta īstenošanā ir iesaistījušās personas arī no citām Somijas pilsētas bibliotēkām. Kad pasākumā iesaistījās Kirjastokaista (“Bibliotēku kanāls”), projekts kļuva vēl ambiciozāks. Kirjastokaista ir neliela bibliotēku un to pakalpojumu mārketinga iestāde, kas veido īsus video un ievieto tos brīvpieejā internetā. Kirjastokaista filmēs velotūres gaitu un izveidos dokumentālu filmu, kura būs paredzēta izplatīšanai starptautiskā mērogā.”

Par projekta mērķi un iecerēm:

“Projekta mērķis ir braukt ar velosipēdu un piedalīties diskusijās par dažādiem bibliotēku nozares jautājumiem, tikties ar interesantiem viesiem no Dānijas un Vācijas un sagatavot divas lielas prezentācijas Rostokas un Berlīnes semināriem. Līdz ar to šis ceļojums nav uzskatāms tikai par brīvdienu izbraukumu. Ja viss izdosies kā iecerēts, velotūres laikā tiks izstrādāta publikācija. Projekta organizētāji cer, ka dalība velotūrē ļaus visiem 100 tās dalībniekiem popularizēt savas bibliotēkas pakalpojumus un darbu plašākai auditorijai; gūt noderīgas idejas; iegūt daudz jaunus draugus un galu galā gūt labu noskaņojumu un uzlabot fizisko stāvokli turpmākiem izaicinājumiem.”

Vēlamies sastapt velotūri atbalstīt gribošus un varošus sponsorus!

Seko līdzi jaunākajiem notikumiem:

Latvijas Nacionālās bibliotēkas tviterī
RCB ārējā apkalpošanas punkta “Saulaino dienu bibliotēka” tviterī
Limbažu Galvenās bibliotēkas tviterī
LBB Jauno speciālistu sekcijas tviterī

Latvijas Nacionālās bibliotēkas emuārā
RCB ārējā apkalpošanas punkta “Saulaino dienu bibliotēka” emuārā
Limbažu Galvenās bibliotēkas tīmekļa vietnē
Limbažu Galvenās bibliotēkas emuārā
LGB Interneta lasītavā
LBB Jauno speciālistu sekcijas emuārā

Advertisements

Autors:

LBB valdes locekle, LNB nacionālo digitālo informācijas resursu komplektēšanas eksperte

One thought on “Izaicinājums bibliotekāriem un bibliotēku mīļiem: 650 km no Kopenhāgenas līdz Berlīnei

Izsaki viedokli!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.